Koronakryzys w Krakowie i Małopolsce: firmy rzuciły się po tarczę

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Fot. Andrzej Banaś / Polska Press
Już blisko 80 tysięcy przedsiębiorców z Małopolski złożyło wniosek do ZUS o pomoc państwa w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Ponad połowa, bo aż 41,5 tys. z nich, to firmy zarejestrowane w Krakowie. Liczne wnioski napływały - i były przez krakowski ZUS rejestrowane - nawet w Wielkanoc! To pokazuje skalę problemów trapiących firmy oraz poziom desperacji ich właścicieli.

FLESZ - Rząd będzie powoli odmrażać gospodarkę

Na koniec 2019 r. w Krakowie zarejestrowanych było w sumie 146 tys. firm. Szacuje się, że aktywnych było niespełna 120 tys. z nich. Pod koniec marca w związku z epidemią działalność zawiesiło kilka tysięcy. Zatem pomocy już dziś potrzebuje ponad jedna trzecia aktywnych przedsiębiorstw.

Anna Szaniawska, rzeczniczka małopolskiego ZUS, której staraniom zawdzięczamy dostęp do szczegółowych danych z Krakowa, zastrzega, że owe 41,5 tys. wniosków zarejestrowanych przez miejscowy oddział Zakładu do 16 kwietnia, to z pewnością liczba niepełna.

– Część przedsiębiorców składa dokumenty w formie papierowej. One są poddawane m.in. trzydniowej kwarantannie, więc ich sprawdzanie i przetwarzanie jest utrudnione. W efekcie wnioski takie ujmujemy w naszych rejestrach z pewnym opóźnieniem – wyjaśnia.

Z udostępnionych nam statystyk wynika, że już pierwszego dnia obowiązywania tarczy antykryzysowej, czyli 1 kwietnia, wnioski o wsparcie złożyło ponad 2 tys. przedsiębiorców. Drugiego dnia wniosków było już grubo ponad 3,3 tys., a trzeciego ponad 4,6 tys. Rekord padł w środę 8 kwietnia: krakowski ZUS zarejestrował wtedy prawie 4,9 tys. nowych wniosków.

Dramatyczne skutki ograniczeń: wnioski napływały nawet w Wielkanoc!

Pierwszy raz w historii zdarzyło się, że ZUS przyjmował wnioski również podczas świąt: w Wielką Sobotę prawie 500, w Niedzielę Wielkanocną 250, zaś w Poniedziałek Wielkanocny 616. W poświąteczny wtorek liczba ta skoczyła do prawie 1,8 tys. i znowu rośnie.

Około 90 procent przedsiębiorców w Krakowie i 80 proc. w pozostałej części Małopolski składa wnioski przez internet – korzystając z Portalu Usług Elektronicznych. Pozostali robią to poprzez sale obsługi klienta (co jest dziś mocno utrudnione) lub Pocztę Polską. ZUS gorąco poleca PUE - wnioski składane tą drogą rozpatrywane są niemal automatycznie, co radykalnie przyspiesza wydanie decyzji.

Trzy czwarte wniosków dotyczy zwolnienia z opłacania obowiązkowych składek ZUS, ponad jedna piąta - świadczeń postojowych (2 tys. zł) dla przedsiębiorców. Niespełna 3 proc. wnioskujących chce otrzymać postojowe dla zatrudnionych na zleceniach i umowach o dzieło. O odroczenie płatności lub rozłożenie ich na raty wystąpiło ponad 3 proc. przedsiębiorców i ich liczba rośnie. - Ulga dotyczy wszystkich płatników składek: nie ma znaczenia wielkość firmy i data jej założenia – wyjaśnia Anna Szaniawska.

Małopolska w awangardzie: rekordowo dużo wniosków

W środę 15 kwietnia ZUS zaczął wypłacać pierwsze świadczenia postojowe. W kraju pieniądze trafiły na konta 86,2 tys. przedsiębiorców. Wśród 8,5 tys. beneficjantów z Małopolski aż 4,9 tys. stanowią firmy krakowskie. Kraków należy do trzech miast w Polsce, w których ogólna kwota przeznaczona przez państwo na świadczenia postojowe jest najwyższa.
Małopolscy przedsiębiorcy generalnie wyróżniają się na tle reszty Polski: co jedenasty z 880 tys. wniosków, jakie wpłynęły dotąd do ZUS w całym kraju, pochodzi właśnie z naszego regionu.

Oddział ZUS w Nowym Sączu otrzymał do piątku rano 16,1 tys. wniosków (w tym ponad 11 tys. o zwolnienie ze składek i 4,3 tys. o postojowe dla przedsiębiorców), oddział w Chrzanowie – 11,9 tys. wniosków (odpowiednio: 9,3 i ponad 2 tys.), zaś oddział w Tarnowie – blisko 9,5 tys. wniosków (odpowiednio 7,3 i 1,7 tys.).

W pierwszej kolejności o pomoc wystąpiły firmy, które utraciły klientów i przychody w połowie marca, czyli w chwili wprowadzenia przez rząd pierwszych zakazów i nakazów w ramach walki z epidemią; to przedstawiciele „zamrożonych branż”, jak turystyczna, eventowa, przewozowa, hotelarska czy gastronomiczna, a także kupcy sprzedający odzież, obuwie oraz meble w centrach handlowych.

Silnie reprezentowany wśród wnioskodawców jest także sektor popularnych usług (fryzjerzy, kosmetyczki) oraz niektórych usług medycznych (np. fizjoterapeuci). Wsparcia wymaga większość handlu – poza spożywczym i chemii gospodarczej (zamknięcie salonów z meblami pogrążyło cały przemysł meblowy, drzewny oraz licznych w Małopolsce dostawców i poddostawców m.in. z Kalwarii Zebrzydowskiej).

Koronakryzys narasta: wniosków będzie dużo więcej

ZUS spodziewa się dalszego napływu wniosków, bo sytuacja wielu firm pogarsza się w kwietniu. Wnioski składają m.in. przedstawiciele sektora produkcyjnego. W Małopolsce stoi m.in. niemal cały przemysł motoryzacyjny, co uderza w licznych kooperantów. Z powodu restrykcji (mandaty!) pozbawione przychodów zostały też myjnie samochodowe – więc wnioskują o pomoc.

Liczba wnioskodawców z pewnością ponownie zwiększy się po wejściu w życie drugiej tarczy antykryzysowej. Rozszerzy ona krąg uprawnionych do uzyskania państwowego wsparcia. O częściowe zwolnienie z ZUS będą mogły wystąpić firmy małe, zatrudniające do 49 osób, a nie tylko niektóre mikroprzedsiębiorstwa, jak teraz. Zniknie także kontrowersyjny – bardzo niski - próg przychodowy, a liczyć ma się wyłącznie to, czy przedsiębiorca doznał spadku przychodów w związku z koronawirusem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie