MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Arcyksiążę Karol Habsburg, patron europejskich bractw kurkowych, zarażony koronawirusem

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Inwestytura rycerzy zakonu św. Sebastiana, która odbyła się w Leudal - w roku 2018 - podczas zawodów o tytuł europejskiego króla kurkowego. Karol Habsburg widoczny jest w centralnym fragmencie fotografii.
Inwestytura rycerzy zakonu św. Sebastiana, która odbyła się w Leudal - w roku 2018 - podczas zawodów o tytuł europejskiego króla kurkowego. Karol Habsburg widoczny jest w centralnym fragmencie fotografii. Fot. Janusz Michalczak
Arystokrata zaraził się prawdopodobnie na kongresie w Genewie w minionym tygodniu. O fakcie tym poinformował austriacki dziennik "Kronen Zeitung".

FLESZ - Koronawirus. Realne zagrożenie

od 16 lat

- Przyjaciel po pobraniu próbek zadzwonił do mnie i powiedział, że uzyskał wynik pozytywny - powiedział reporterowi ,,Kronen Zeitung"'. - Ponieważ w konferencji wzięli udział Włosi, głównie z Mediolanu, a ja miałem problemy z kaszlem i płucami, zgłosiłem się do administracji okręgu ”- wspominał. - 5-minutowy test wykonał zespół w kombinezonach ochronnych uniformach. teraz czuję się dobrze. Choroba przebiega podobnie jak grypa, której objawy nie znikają dość szybko i człowiek czuje się się trochę przygnębiony. Jestem przez cały ten czas w kontakcie z rodziną.

Koronawirus: aktualizowany raport

Karol Habsburg, znany z sympatii do Polski, jest częstym gościem w Krakowie, bywał w nim również jego ojciec Otto III, który zgłosił swoją kandydaturę na kanclerza Austrii w roku 1938, chcąc uniknąć włączenia tego kraju do Rzeszy Niemieckiej. (Hitler wystawił za nim list gończy). Dziadek - ostatni władca Cesarsko-Królewskich Austro-Węgier (pełnotytularny król Węgier), człowiek wielkiej wiary, został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II.

Życzenia zdrowia popłynęły do Karola Habsburga z różnych stron świata. - Dołączyli do nich również krakowscy bracia kurkowi - podkreśla Henryk Kuśnierz, starszy Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Krakowie.

Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

  • wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszności
  • problemy z oddychaniem

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Sprawdź, do których krajów GIS odradza podróżeZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski