Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Liczba pacjentów rozpoczynających leczenie onkologiczne w Małopolsce spadła o ponad 40 proc.!

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Fot. Karolina Misztal
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy liczba pacjentów rozpoczynających leczenie onkologicznie dramatycznie spadła. W samej Małopolsce w porównaniu do analogicznych miesięcy z poprzedniego roku jest ich o ponad tysiąc mniej. Lekarze alarmują: nowotwór nie poczeka, aż epidemia minie.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Epidemia koronawirusa spowodowała paraliż polskiej służby zdrowia. Wszystkie siły i środki zostały skierowana do walki z jej skutkami. COVID-19 nie spowodował jednak, że inne choroby zniknęły .

- Każdego roku w Polsce u ok. 170 tys. osób diagnozuje się nowotwór. Oznacza to, że każdego dnia 300 osób dowiaduje się, że ma nowotworów. Ponad połowie z tych osób (100 tys.) niestety nie udaje się pomóc, między innymi przez zbyt zaawansowaną postać choroby. Wczesne wykrycie nowotworu daje znacznie lepsze rokowanie, dlatego w chorobie nowotworowej czas ma kluczowe znaczenie - informują Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, apelując do pacjentów, by nie przerywali leczenia.

Niestety dane Narodowego Funduszu Zdrowia jasno wskazują, że z powodu epidemii mocno spadła liczba pacjentów rozpoczynających leczenie onkologiczne.

Liczba porad pierwszorazowych w przychodniach onkologicznych na terenie Małopolski z 1353 w marcu 2019 spadła do 877 w marcu 2020. Dane za kwiecień są jeszcze gorsze. W ubiegłym roku w kwietniu porad odbyło się 1283 natomiast w tym roku jedynie 577. Spadek wynosi ponad 40 proc.

- To bardzo niepokojące zjawisko. Niestety nie ma żadnych podstaw do tego, żeby wierzyć, ze chorych jest mniej. Choroby nowotworowe są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Mniejsza liczba wizyt wynika zapewne z tego, że część poradni ograniczyła swoją działalność. Niestety zdarza się również tak, że sami pacjenci rezygnują z konsultacji. Ma to związek z ich obawami przed zakażeniem koronawirusem w placówkach medycznych - mówi Anna Andrzejczak z fundacji Onkologia 2025.

Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnia, że biorą pod uwagę sytuację, jaka panowała w kraju w marcu i w kwietniu, zmniejszenie liczby przyjęć pacjentów na oddziałach szpitalnych i w poradniach specjalistycznych, było do przewidzenia. Wynika ono bowiem z konieczności zachowania bezpieczeństwa chorych.

- Niemniej mimo ograniczenia przyjęć, żadna z placówek (red. w Małopolsce), pod opieką których są pacjenci onkologiczni nie zgłosiła całkowitego wstrzymania przyjęć i leczenia pacjentów onkologicznych. Lekarze mogli jednak podjąć decyzję o odsunięciu w czasie wizyty lub terapii, tak by chory w okresie epidemii pacjent nie musiał wychodzić z domu i pojawiać się w placówce, o ile nie wymagały tego względy medyczne - dodaje Kwiecień.

Na ograniczenie części wizyt zdecydowało się m.in Centrum Onkologii w Krakowie.

- W naszym Instytucie realizowane są wszystkie planowane zabiegi dotyczące leczenia nowotworów złośliwych. Przesuwamy tylko wizyty kontrolne tych pacjentów którzy zakończyli już leczenie, a teraz przychodzą na rutynowe kontrole. Powierzchnie, którymi dysponuje Instytutu są dość małe, nie chcemy więc, by pacjenci przebywali w dużych skupiskach ludzi – wyjaśnia Waldemar Stylo, zastępca dyrektora oddziału ds. zarządzania i finansów w Narodowym Instytucie Onkologii w Krakowie.

Sprawozdania NFZ za kwiecień wskazują również, że o ponad 30 proc. spadła liczba seansów radioterapii w stosunku do marca 2020. W przypadku liczby podań chemioterapii spadek ten wynosi 16 proc.

- Terapia onkologiczna to leczenie ratujące życie. Nie może być przerwana, przesunięta czy zaniechana, nawet w tak trudnej sytuacji jak epidemia koronawirusa. Szpitale onkologiczne wprowadziły wszelkie procedury bezpieczeństwa, aby przyjmować chorych. Nie należy w żadnym wypadku czekać. Zatrzymanie procesu rozpoznania i leczenia nowotworu może bowiem prowadzić do fatalnych konsekwencji w postaci malejącej szansy na wyleczenie choroby nowotworowej – mówi dr n. med. Marcin Hetnał, dyrektor medyczny Centrum Radioterapii „Amethyst”.

W podobnym tonie wypowiadają się władze Centrum Onkologii w Krakowie, które zapewniają, że pacjenci nie mają się czego bać bo placówka funkcjonuje z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego.

 - Działamy z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa. Dla pacjentów przeznaczone jest tylko jedno wejście do Instytutu. Zanim jednak chory wejdzie do środka, w specjalnym namiocie ustawionym tuż przy drzwiach, personel mierzy mu temperaturę. Pacjenci wpuszczani są pojedynczo, z wyjątkiem osób niesamodzielnych, wymagających stałej opieki. Wpuszczamy pacjentów stopniowo. Siłą rzeczy, część osób musi czekać na zewnątrz. Staramy się jednak, by wszystko szło w miarę sprawnie - dodaje Stylo.
 
Zaznacza również, że obecnie wszyscy pacjenci przed przyjęciem na planowy zabieg na oddział, mają mieć wykonywany tekst na koronawirusa. Wszystko po ty, by nie dopuścić do zarażanie innych chorych jak i personelu medycznego.

- Apelujemy do wszystkich pacjentów, by nie rezygnowali z leczenia. To najgorsze co mogą zrobić. Wczesne wykrycie nowotworu i szybkie podjęcie leczenia dają dużo większe szanse na wyleczenie.  Pozostańmy w kontakcie z ośrodkiem, dowiedzmy się, jakie podjęto środki bezpieczeństwa, decyzje podejmujmy wspólnie z lekarzem prowadzącym - podkreśla Andrzejczak

Aktualnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 1150 osób. W środę poinformowano o dwóch nowych przypadkach. Niestety walkę z wirusem w regionie przegrała kolejna osoba. Zmarła 86-letnia kobieta z powiatu oświęcimskiego, która była hospitalizowana w szpitalu w Raciborzu. Liczba zgonów z powodu COVID-19 w Małopolsce wzrosła do 40. Krakowski sanepid poinformował również o kolejnych ozdrowieńcach. W sumie jest ich już 629.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus. Liczba pacjentów rozpoczynających leczenie onkologiczne w Małopolsce spadła o ponad 40 proc.! - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski