Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Powiat wielicki: społeczna mobilizacja w dobie epidemii. Powstaje „sieć” pomocy

Jolanta Białek
Jolanta Białek
MGOPS Wieliczka/Agnieszka Rogalska
Jedni dostarczają żywność i leki seniorom, inni szyją maseczki ochronne. Kto tylko może, stara się przekazywać dary służbom ratowniczym, którym brakuje m.in. środków ochrony osobistej. Nastąpiła społeczna mobilizacja. Nie brakuje chętnych do pomocy potrzebującym.

FLESZ - Koronawirus. Rząd zaostrzył kwarantannę

Razem możemy znacznie więcej

Takie jest motto liczącej kilkadziesiąt osób drużyny, która od kilkunastu dni dostarcza codziennie m.in. posiłki seniorom, niepełnosprawnym i innym osobom potrzebującym w gminie Wieliczka. Do czwartku pomocą taką było objętych 81 osób (zgłoszenia o potrzebie takiego wsparcia są przyjmowane cały całodobowo pod numerem tel.: 12/278-21-40).

- Dowozimy posiłki i paczki żywnościowe, a także podstawowe środki higieniczne oraz leki (wykupywane na podstawie e-recept przekazywanych wolontariuszom przez seniorów – red.) – mówi Dominika Chylińska, dyrektorka Miejsko–Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieliczce, który koordynuje pomocowy projekt.

W akcję zaangażowanych jest obecnie kilkadziesiąt osób, a wolontariuszy cały czas przybywa. W ramach projektu „Razem możemy znacznie więcej” działają m.in.: wielicka Spółdzielnia Socjalna Przyszłość, Parafia św. Klemensa, Państwowa Straż Pożarna oraz jednostki OSP (szczególnie z Zabawy i Grajowa), Stowarzyszenie Solny Gwarek, Hufiec ZHP Wieliczka i wiele osób prywatnych.

W gminie Niepołomice pomoc żywieniowa świadczona z ramienia MGOPS-u trafia obecnie do 55 osób dorosłych oraz podobnej ilości dzieci (dowóz codziennych posiłków, które w normalnej sytuacji uczniowie otrzymaliby w szkołach).

Natomiast oferta pomocy seniorom z gminy Niepołomice np. w codziennych zakupach czy wyprowadzaniu psa na spacer nie cieszy się na razie zainteresowaniem. - Wszyscy są gotowi do pomocy, od harcerzy, poprzez jednostki OSP, po parafie. Jednak zgłoszenia o tym, że ktoś potrzebuje wsparcia (można dzwonić po nr tel.728 911 220) pojawiają się tylko sporadyczne – powiedziała nam Joanna Kocot z Urzędu Miasta w Niepołomicach.

Wielu mieszkańców angażuje się w produkcję maseczek ochronnych. W gminie Niepołomice uszyto ich w ostatnich dwóch tygodniach prawie 1300 sztuk. To efekt pospolitego ruszenia na grupie #maseczkiNiepołomice. W akcję zaangażowanych jest ponad 30 osób. Maseczki są przekazywane bezpłatnie do miejsc, gdzie mogą się przydać (m.in. sklepów, banków, kół emerytów itp.).

„Piątka dla pogotowia”

W połowie marca, gdy Samodzielna Publiczna Stacja Pogotowia Ratunkowego (SPSPR) w Niepołomicach zaapelowała do mieszkańców o pomoc, brakowało tam właściwie wszystkiego – od środków do dezynfekcji, poprzez odzież ochronną, po sprzęt odkażający.

Odzew od firm i osób prywatnych, a także gminy był natychmiastowy. Dzięki temu wsparciu sytuacja pogotowia jest lepsza, jednak potrzeby są nadal duże. - Potrzebny jest sprzęt ochrony indywidualnej dla ratowników, głównie pakiety ochrony biologicznej oraz maski fpp3, a także automatyczne płyny dezynfekcyjne i automatyczne podajniki do niego oraz folia budowlana – podaje stacja pogotowia.

Trwa akcja „Piątka dla pogotowia”. - Jest nas dużo, nasza gmina liczy kilkanaście tysięcy mieszkańców, a 5 złotych to kwota, która sama w sobie nie jest duża, jednak pomnożona przez ilość mieszkańców może stworzyć pokaźna sumę – piszą jej organizatorzy.

Fundusze dla pogotowia można wpłacać na konto w Małopolskim Banku Spółdzielczym Oddział Niepołomice. Odbiorca: Samodzielna Publiczna Stacja Pogotowia Ratunkowego. Numer konta: 05 8619 0006 0060 0622 3601 0007. Tytuł przelewu: „Darowizna dla SPSPR Niepołomice na zakup środków ochrony osobistej i sprzętu niezbędnego do działań z wirusem COVID-19”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski