Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Przygotowania do jesiennej fali zachorowań. Nowe typy szpitali w regionie już działają

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Od wtorku zmieniła się nieco strategia walki z koronawirusem.
Od wtorku zmieniła się nieco strategia walki z koronawirusem. Joanna Urbaniec / Polskapress
Małopolska po raz kolejny w ostatnich dniach znalazła się na pierwszym miejscu wśród wszystkich województw o największym dobowym przyroście zakażeń. Liczba chorych w województwie od początku epidemii przekroczyła już 9 tys. Od wtorku zaczęły działać trzy typy szpitali przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Od wtorku zgodnie z zapowiedzią resortu zdrowia w ramach jesiennej strategii walki z koronawirusem leczenie zakażonych SARS-CoV-2 zostało podzielone na trzy poziomy.

Do poziomu pierwszego określanego również podstawowym w Małopolsce zakwalifikowanych zostało 23 szpitali. Utworzono w nich specjalne izolatki, przeznaczone dla pacjentów z objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem.

Jeżeli badanie wykaże dodatni wynik, a chory będzie wymagał hospitalizacji zostanie skierowany do szpitala drugiego szczebla. Tych z kolei w naszym regionie jest pięć. Lecznicami w których od wtorku działają oddziały internistyczno-zakaźne i zakaźne są: Szpitalny Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnawskiej, Szpital św. Anny w Miechowie, Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu oraz dwa krakowskie szpitale im. Żeromskiego - oddziałem dziecięcym oraz dla dorosłych oraz Jana Pawła II z oddziałem dla dzieci zakażonych COVID-19.

Od wtorku przestały istnieć także szpitale jednoimienne. Ich miejsce zastąpiły stanowiące poziom trzeci szpitale wielospecjalistyczne, do których trafiać będą wszyscy chorzy, wymagający opieki innej niż internistyczno-zakaźna. Chodzi m.in. o chore na COVID-19 kobiety w ciąży. W Małopolsce taką placówką będzie Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

22 punkty pobierania wymazów

W ostatnich dniach w województwie utworzone zostały również dwa dodatkowe punkty, w których osoby posiadające zlecenie wykonania testu w kierunku COVID-19 mogą zgłosić się na pobranie wymazu. Nowe punkty zostały zlokalizowane w Centrum Zdrowia w Tuchowi i Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie. Obecnie w całej Małopolsce jest 22 takich miejsc. Od maja br. wykonano w nich ponad 20 tys. badań.

- Z bezpłatnego testu w kierunku koronawirusa w punkcie wymazowym mogą skorzystać osoby, które uzyskały elektroniczne zlecenie wykonania takich testów, m.in. wyjeżdżający do sanatorium i posiadający takie zlecenie od lekarza POZ – informuje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka Prasowa, małopolskiego oddziału NFZ.

DPS w Grobli wolny od koronawirusa

Po serii zachorowań na COVID-19 podopiecznych oraz personelu, wczoraj prywatny Dom Opieki "Jestem" w Grobli poinformował, że działa już normalnie.

Przypomnijmy, w lipcu i sierpniu spośród 165 podopiecznych aż 115 zakaziło się koronawirusem. Oprócz tego, COVID-19 stwierdzono też u 34 z blisko 90 pracowników ośrodka. Było to jedno z najpoważniejszych ognisk kornonawirusa w całym regionie.

Aktualnie jak informują przedstawiciele placówki, tylko czterech ich mieszkańców dochodzi jeszcze do zdrowia w szpitalu, pozostali z diagnozą jako ozdrowieńcy wrócili do ośrodka. Zdrowi są już także pracownicy. W tym tygodniu planowane są nowe przyjęcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus. Przygotowania do jesiennej fali zachorowań. Nowe typy szpitali w regionie już działają - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski