Koronawirus. Samorządy z powiatu wielickiego proszą o ograniczenie odwiedzin w urzędach

Jolanta Białek
Jolanta Białek
materiały Starostwa Powiatowego w Wieliczce
Apele o załatwianie spraw urzędowych drogą elektroniczną (lub telefonicznie) pojawiły się w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. O wybieranie tego sposobu kontaktu z urzędem proszą mieszkańców gminy Niepołomice, Wieliczka i Gdów oraz wielickie starostwo, dysponujące rozbudowanymi (w różnym stopniu) systemami e-usług.

FLESZ - Koronawirus - kwarantanna w całej Polsce

Wielicki starosta Adam Kociołek w specjalnym komunikacie zaznacza także, że obecnie załatwianie spraw w powiatowym urzędzie można trwać dłużej niż wcześniej. Wynika to z tego, że część pracowników starostwa wzięła wolne w związku ze sprawowaniem opieki nad dziećmi na czas zamknięcia szkół (do 25 marca).

„Prosimy o ograniczenie lub odłożenie osobistych wizyt w Starostwie Powiatowym w Wieliczce do czasu ustabilizowania się sytuacji epidemiologicznej i możliwości świadczenia obsługi w pełnym zakresie kadrowym. Zachęcamy do kontaktu z urzędem poprzez e-mail, e-puap lub drogą telefoniczną. Szczególnie prosimy o wykorzystywanie e-usługi w zakresie spraw geodezyjnych” - apeluje starosta.

Aby korzystać z e-usług trzeba w pierwszej kolejności założyć swoje konto na platformie ePUAP. Instrukcję opisującą krok po kroku jak to zrobić można znaleźć m.in. na portalu gminy Niepołomice (www.niepolomice.eu).

Koronawirus: aktualizowany raport

Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

  • wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszności
  • problemy z oddychaniem

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Sprawdź, do których krajów GIS odradza podróżeZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie