Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Samorządy z powiatu wielickiego proszą o ograniczenie odwiedzin w urzędach

Jolanta Białek
Jolanta Białek
materiały Starostwa Powiatowego w Wieliczce
Apele o załatwianie spraw urzędowych drogą elektroniczną (lub telefonicznie) pojawiły się w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. O wybieranie tego sposobu kontaktu z urzędem proszą mieszkańców gminy Niepołomice, Wieliczka i Gdów oraz wielickie starostwo, dysponujące rozbudowanymi (w różnym stopniu) systemami e-usług.

FLESZ - Koronawirus - kwarantanna w całej Polsce

od 16 lat

Wielicki starosta Adam Kociołek w specjalnym komunikacie zaznacza także, że obecnie załatwianie spraw w powiatowym urzędzie można trwać dłużej niż wcześniej. Wynika to z tego, że część pracowników starostwa wzięła wolne w związku ze sprawowaniem opieki nad dziećmi na czas zamknięcia szkół (do 25 marca).

„Prosimy o ograniczenie lub odłożenie osobistych wizyt w Starostwie Powiatowym w Wieliczce do czasu ustabilizowania się sytuacji epidemiologicznej i możliwości świadczenia obsługi w pełnym zakresie kadrowym. Zachęcamy do kontaktu z urzędem poprzez e-mail, e-puap lub drogą telefoniczną. Szczególnie prosimy o wykorzystywanie e-usługi w zakresie spraw geodezyjnych” - apeluje starosta.

Aby korzystać z e-usług trzeba w pierwszej kolejności założyć swoje konto na platformie ePUAP. Instrukcję opisującą krok po kroku jak to zrobić można znaleźć m.in. na portalu gminy Niepołomice (www.niepolomice.eu).

Koronawirus: aktualizowany raport

Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

  • wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszności
  • problemy z oddychaniem

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Sprawdź, do których krajów GIS odradza podróżeZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski