Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus szaleje w Małopolsce. Lekarz ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie odwołał swój ślub i zachęca do tego innych

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Anna Kaczmarz
- Nie chciałbym zafundować komukolwiek tego, co na co dzień widzę w szpitalu - mówi Grzegorz Siwek, rezydent anestezjolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (SU), który zdecydował się przełożyć swój ślub. Informację o tym na swojej stronie internetowej podał Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Przypomnijmy, że w całej Polsce przybywa ognisk koronawirusa, które swój początek mają właśnie na imprezach weselnych. Po jednej z nich na kwarantannę trafiło 600 osób.

FLESZ - Czterodniowy tydzień pracy w Niemczech?

Artykuł o rezydencie ze Szpitala Uniwersyteckiego pojawił się na stronie internetowej UJ. Dowiadujemy się z niego, że ślub miał zaplanowany w najbliższym czasie m.in. pracujący na Oddziale Klinicznym Anestezjologii i Intensywnej Terapii SU Grzegorz Siwek, który wystąpił w programie "Uwaga. Koronawirus" w telewizji TVN. Uroczystość się jednak nie odbędzie, mimo że przyszli małżonkowie zdążyli już wysłać zaproszenia do gości, odebrali obrączki czy suknię ślubną. Co skłoniło lekarza pracującego bezpośrednio przy chorych na COVID-19 do odwołania własnego wesela?

- Jest coraz więcej chorych na COVID-19, którzy walczą o każdy oddech. Już nie przyjmujemy pacjentów z gorączką czy bólem mięśni. To już było. Planowałem wziąć ślub. W tej sytuacji jest to ryzyko. Ryzyko dla najbliższych, kolegów z pracy. Nie chciałbym zafundować komukolwiek tego, co na co dzień widzę w szpitalu - powiedział Grzegorz Siwek w telewizyjnym materiale.

Ministerstwo Zdrowia apeluje o rozsądek do uczestników wesel. Mimo to weselnicy zdają się bagatelizować zagrożenie. Anestezjolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie radzi, by tak jak on z narzeczoną poczekać, aż się sytuacja epidemiologiczna uspokoi się.

O komentarz w sprawie organizacji wesel poproszono Rafała Mostowego, biologa chorób zakaźnych z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W jego ocenie im więcej bawiących się, tym więcej potencjalnej transmisji, zakażonych i drugorzędnych infekcji.

- Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak odpowiedni dystans czy noszenie maseczek jest utopijne podczas wesel. Bliskie kontakty w zamkniętych pomieszczeniach są prawdopodobnie najlepszą drogą do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Takie imprezy są idealnym miejscem do tworzenia nowych ognisk. Jest zrozumiałe, że podejmując się obecnie organizacji wesela waży się kwestie nie tylko epidemiologiczne, ale też rodzinne. Z epidemiologicznego punktu widzenia im mniej zaprosimy weselników, tym lepiej. Pamiętajmy o zachowaniu odległości, nie ściskajmy się, nie całujmy i nie obrażajmy się na te osoby, które nam tego odmówią. Nie odbierajmy tego osobiście. Uważam, że organizacja dużych wesel w czasie pandemii jest nieodpowiedzialnym i złym pomysłem - przekonuje dr Rafał Mostowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus szaleje w Małopolsce. Lekarz ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie odwołał swój ślub i zachęca do tego innych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski