MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Krakowie: 10 profesji najbardziej narażonych na utratę pracy

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Kto jest w Krakowie najbardziej zagrożony utratą pracy? Wprawdzie większość pracodawców stara się na wszelkie sposoby utrzymać zatrudnienie, ale coraz więcej z nich wraz z upływem kolejnych dni zastrzega, że nie sposób tego dokonać bez szybkiego wsparcia państwa. Tymczasem wsparcie to – jak podkreślają właściciele firm – jest w wielu wypadkach mocno spóźnione, a ponadto nie obejmuje jak na razie wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza dużych. W efekcie zwolnieniami zagrożeni są w pierwszym rzędzie pracownicy firm tracących przychody, a pozbawionych jakiejkolwiek pomocy. W jakich profesjach jest najgorzej? Sprawdź w galerii.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Jeszcze na początku marca 2020 r., a więc niespełna 2 miesiące temu, Krakowski Barometr Zawodów wskazywał, że najbardziej poszukiwani pod Wawelem – i w pełni spokojni o pracę - są: inżynierowie budownictwa, kierowcy autobusów, kierownicy budowy, listonosze i kurierzy, pomoce kuchenne i samodzielni księgowi.

Z wielkim optymizmem w przyszłość mogli też zerkać, zgodnie z analizami i prognozami fachowców:
administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, betoniarze i zbrojarze, blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, cukiernicy, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fryzjerzy, inspektorzy nadzoru budowlanego, inżynierowie elektrycy i energetycy, inżynierowie inżynierii środowiska, inżynierowie mechanicy, kelnerzy i barmani, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierownicy ds. produkcji, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, lekarze, magazynierzy, monterzy elektronicy, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, monterzy okien i szklarze, murarze i tynkarze, nauczyciele języków obcych i lektorzy , nauczyciele przedszkoli, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, opiekunki dziecięce, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, piekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. budownictwa drogowego, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy ochrony fizycznej, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, pracownicy służb mundurowych, pracownicy sprzedaży internetowej, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, przedstawiciele handlowi, ratownicy medyczni, robotnicy budowlani, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, specjaliści ds. finansowych, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, specjaliści telekomunikacji, spedytorzy i logistycy, sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy, szefowie kuchni, ślusarze.

Kto wygrywa na koronawirusie, kto najwięcej na nim zarabia? Przejdź do naszego rankingu. Opis na kolejnych slajdach.

TOP 10. Oni zyskują podczas pandemii koronawirusa, gdy czter...

Niestety, z powodu epidemii koronawirusa i wprowadzonych przez rząd ograniczeń kilkadziesiąt tysięcy firm w Krakowie nie ma od tygodni żadnych przychodów lub doznało potężnych strat i część profesji w normalnych czasach bardzo pożądanych trafiło nagle na listę najbardziej zagrożonych likwidacją miejsca pracy. Trzeba przy tym pamiętać, że na początku pandemii to zagrożenie było największe w mikrofirmach, które nie dysponują kapitałem pozwalającym przetrwać bez żadnych dochodów nawet na krótszą metę; wiele takich firm żyje od pierwszego do pierwszego, zarabiając na chleb; wiele zatrudnia ludzi na umowach cywilnoprawnych, które wraz z wybuchem koronakryzysu było masowo rozwiązywane.

Druga uwaga: Koronakryzys nie zaatakował wszystkich jednocześnie i równomiernie - w jednych branżach spadki przychodów były gigantyczne (nawet całkowite), a w innych nieco mniejsze.

Jednak z upływem czasu kryzys rozlewa się na resztę branż oraz większe firmy, zatrudniające tysiące krakowian. Już nie tylko turystyka, usługi i handel odczuwają dramatyczne skutki. Zagrożenie zwolnieniami przenosi się także na przemysł będący ostoją i kołem zamachowym krakowskiej gospodarki.

Jakie profesje są w Krakowie najbardziej dotknięte i zagrożone? Zobacz naszą GALERIĘ.

Maseczki ochronne - to już moda! Jakie maski są modne? Kolor...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski