Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. W Małopolsce będą 24 miejsca kwarantanny zbiorowej. Ośrodek w Krakowie już gotowy [ZDJĘCIA]

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
24 miejsca na terenie województwa małopolskiego są adaptowane na potrzeby kwarantanny zbiorowej. W sumie zapewnionych w nich ma być 1800 łóżek. Trafią tam głównie Ci, którzy wracają do Polski zza granicy i nie mogą poddać się izolacji w swoich domach.

Zgodnie z zarządzeniem rządu od 15 marca każdy wjeżdżający do Polski musi poddać się obowiązkowej 14 dniowej kwarantannie. Są dwie możliwości: pierwsza to spędzenie tych dwóch tygodni w domu, druga - w przypadku kiedy osoby te nie chcą narażać najbliższych na ewentualne zagrożenie - to skierowanie do miejsca kwarantanny zbiorowej.

Zgodnie z rozporządzeniem premiera miejsca do odbycia kwarantanny znajdują się we wszystkich powiatach województwa małopolskiego.

Dla mieszkańców Krakowa do tego celu dostosowano m.in. Szkolne Schronisko Młodzieżowe przy ul. Grochowej 21. W razie potrzeby izolację będzie mogło tam odbyć 200 osób.

- Jesteśmy na etapie finalizowania, wszystkich formalności niezbędnych do rozpoczęcia pracy ośrodka. Zgodnie z procedurami, czekamy na zatwierdzenie przez wojewodę umów dla personelu, który będzie tam pracował - wyjaśnia Bogdan Klimek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w krakowskim magistracie. Z naszych ustaleń wynika, że wytypowano 11 osób, które w ośrodku będą pracować przez całą dobę w trybie zmianowym.

Klimek dodaje, że trwają również poszukiwania personelu medycznego, ponieważ zgodnie z wymogami, w ośrodku musi przebywać co najmniej jeden lekarz.

Gdy tylko wszystkie wymogi zostaną spełnione, ośrodek będzie gotowy do przyjęcia pierwszych pacjentów. Ma się to stać w ciągu najbliższych dni.

- Mamy wszystko co niezbędne do funkcjonowania takiego miejsca. Zgromadziliśmy zapasy żywności oraz środków ochrony osobistej dla personelu. Teraz tylko czekamy na podpis wojewody - kwituje Klimek.

24 miejsca. Gdzie?

W sumie w województwie małopolskim, szefowie powiatów wskazali 24 miejsc przeznaczonych do odbywania zbiorowej kwarantanny. Łącznie dysponują one 1800 miejscami. Jednak jak zapewniają nas władze województwa cały czas trwają starania, by tę bazę rozszerzyć o kolejne placówki.

Konkretne lokalizacje miejsc kwarantanny zbiorowej nie będą jednak podawane. Wszystko po to, aby nie generować sytuacji analogicznej do tej, jaka wystąpiła m.in. w Kazimierzu Dolnym. Chodzi o protest burmistrza Kazimierza Dolnego i radnych miejskich, w którym domagali się zmiany lokalizacji miejsca do kwarantanny. W ich opinii uruchomienie takiego miejsca w mieście stricte turystycznym, działałoby odstraszająco na potencjalnych turystów.

Z naszych informacji wynika, że część małopolskich ośrodków przyjęła już pierwszych pacjentów.

- Aktualnie mamy pojedyncze przypadki, gdy osoba obejmowana kwarantanną, nie mogła jej odbyć w swoim domu - potwierdza w rozmowie z nami biuro prasowe wojewody małopolskiego.

Należy pamiętać, że w trakcie trwania izolacji nie można opuszczać domu, ani zapraszać do siebie innych osób. Pieczę nad przestrzeganiem tych wymogów sprawują funkcjonariusze policji. Jeżeli któraś z osób złamie zalecenia, grozi jej mandat karny do 5 tys. złotych.

Koronawirus: aktualizowany raport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski