Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Małopolsce. Do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie dotarł tir z maskami, rękawicami i fartuchami za 3,5 mln złotych

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Anna Kaczmarz / Polskapress
We wtorek do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie dotarła pierwsza dostawa środków ochrony osobistej zakupionych w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Wartość transportu to 3,5 mln złotych.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

- W transporcie, który przywiózł pierwszą transzę zakupionych z funduszy Unii Europejskiej środków ochrony osobistej znalazło się m.in. po 500 tys. maseczek chirurgicznych i rękawic oraz po 10 tys. przyłbic ochronnych i kombinezonów ochrony biologicznej. Nie wszystkie z tych rzeczy trafią jednak do nas - informuje Marcin Jędrychowski, dyrektor szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Szpital Uniwersytecki na prośbę marszałka województwa małopolskiego pełnił jedynie rolę koordynatora w zorganizowaniu tego zakupu. W sumie wszystkie zakupione za ponad 10 mln złotych środki zostaną rozdzielone pomiędzy rożnymi placówkami z regionu, zgodnie z wytycznymi marszałka. Liczę, że ok. 30 procent z nich pozostanie do naszej dyspozycji - dodaje.

Aktualnie w SU hospitalizowanych jest 156 pacjentów, u których testy potwierdziły dodatni wynikSARS-CoV-2.

- Z tworzonych od początku walki z COVID-19 statystyk wynika, że dziennie na jednego pacjenta zużywamy około 4-5 kompletów środków ochrony osobistej. Zapasy, które posiadamy, przy aktualnej liczbie pacjentów wystarczą nam na dwa tygodnie funkcjonowania. Należy jednak pamiętać, że liczba chorych wzrasta, dlatego stany magazynowe trzeba uzupełniać na bieżąco - dodaje Jędrychowski.

W sumie w tym tygodniu do lecznicy przyjadą jeszcze dwa tiry z resztą zakupionego asortymentu.

Do SU w Krakowie w tym tygodniu trafi również specjalistyczny sprzęt, który jest w stanie wspomóc, a nawet całkowicie zastąpić pracę uszkodzonych płuc pacjenta. Chodzi o Konsolę Xenios, za ponad 320 tys zł. Urządzenie jest niezwykle pomocne w walce z koronawirusem, który atakuje gównie układ oddechowy chorego, ponieważ wykorzystywane jest przez lekarzy wówczas, gdy płuca pacjenta przestają działać.

To alternatywa dla respiratora, którego zastosowanie nie zawsze jest skuteczne. Zakup sprzętu sfinansowała sieć salonów z meblami i akcesoriami do wyposażenia wnętrz Agata S.A, która w połowie marca zdecydowała się wesprzeć polską służbę zdrowia w czasie pandemii. Firma przekazała 1 mln zł na zakup sprzętu medycznego i środków zabezpieczenia sanitarnego, potrzebnego szpitalom do walki z COVID-19.

Koronawirus: aktualizowany raport

Wsparcie od Politechniki

Po raz kolejny wparcie w walce z koronawirusem okazała także Politechnika Krakowska. Tym razie uczelnia przekazała do placówek medycznych i domów pomocy społecznej w Krakowie i okolicach 300 litrów płynu do dezynfekcji rąk, wyprodukowanego zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia w laboratorium Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej.

Pierwsze partie płynu zostały przekazane m.in. do Domu Pomocy Społecznej im. Helclów i DPS-u przy ul. Krakowskiej, a także do Narodowego Instytutu Onkologii - Oddziału w Krakowie, Stowarzyszenia Siemacha, opiekującego się dziećmi w placówkach całodobowych oraz Hospicjum Alma Spei.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski