Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Małopolsce. Szpitale otrzymały kolejny sprzęt do walki z COVID-19. O swoich pracowników postanowił zadbać też UJ

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Do krakowskich szpitali trafił kolejny sprzęt zakupiony w ramach pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. O swoich pracowników zadbał też UJ, oferując im darmowe testy na koronawirusa.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Łóżka szpitalne z materacami, aparat USG, dozowniki tlenu i środki ochrony osobistej – to kilka przykładów sprzętu, który w ostatnich dniach został dostarczony do małopolskich szpitali. Wśród nich znalazły się dwie krakowskie lecznice: Małopolski Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny im. prof. Bogusława Frańczuka oraz szpital im. J. Dietla. Jego wartość wyniosła ponad pół miliona złotych.

- Walka z epidemią to codzienna ciężka praca tysięcy osób zatrudnionych w szpitalach. Doceniamy ich wysiłek i chcemy, by czuli nasze wsparcie w tej nadzwyczajnej sytuacji. Dostarczony sprzęt i środki ochrony osobistej zwiększą ich bezpieczeństwo i ułatwią im wypełnianie obowiązków - mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

To już kolejna transza sprzętu sfinansowana przez województwo na rzecz walki z COVID-19. W ubiegłym tygodniu do SU dotarł transport o wartości 7 mln zł. W sumie na pakiet medyczny Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej przeznaczono 190 mln zł pochodzących ze środków z funduszy europejskich oraz wkładu z budżetu państwa i województwa.W ramach całego pakietu 46 partnerów projektu:. wojewódzkich i powiatowych szpitali oraz służb ratunkowych z Małopolski – otrzyma między innymi 50 karetek, sprzęt medyczny, środki ochrony osobistej, aparaturę do wyposażenie laboratoriów czy testy do badań w kierunku SARS-COV-2.

UJ bada swoich pracowników

Uniwersytet Jagielloński chcąc zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników, zaproponował im darmowe badania w kierunku koronawirusa. Ich pierwsza tura odbyła się w ubiegłym tygodniu.

Zainteresowanie było jednak tak duże, że uczelnia zadecydował o przedłużeniu akcji tak, by mogli w niej wziąć udział wszyscy chętni. Jak zaznaczają władze uniwersytetu darmowe badania zostały uruchomione, po tym jak od 25 maja przywrócono pracę stacjonarną uczelnianych jednostek administracyjnych.

Testy przeprowadzane są metodą serologiczną, która pozwala wykryć przeciwciała anty-SARS-CoV-2, powstałe po kontakcie z wirusem. Na zlecenie UJ wykonuje je Zakład Diagnostyki Szpitala Uniwersyteckiego.

Uczelnia oprócz testów na koronawirusa proponuje również swoim pracownikom darmowe badania wykrywające nowotwory jajników i prostaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski