Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w natarciu. Gorączkowe szukanie personelu do pracy w szpitalach tymczasowych

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Jeden ze szpital tymczasowych ma działać w Tauron Arenie
Jeden ze szpital tymczasowych ma działać w Tauron Arenie Sylvia Dabrowa
W naszym regionie lawinowo przybywa chorych na koronawirusa. W czwartek (5.11) podano informację, że zakażenie potwierdzono w ostatnim czasie u 2342 osób z Małopolski. Tymczasem trwają intensywne prace przy tworzeniu szpitali tymczasowych, gdzie mają być leczeni pacjenci z COVID-19. Rozpoczęło się również gorączkowe szukanie personelu, który zapewni opiekę chorym w tego typu placówkach. Potrzebnych są tysiące osób. By zahamować rozprzestrzenianie się wirusa, rząd zapowiedział natomiast kolejne obostrzenia.

FLESZ - Ministerstwo zdrowia chce odzyskac kasę za respiratory

Na przyjęcie chorych szykuje się budynek EXPO Kraków i Tauron Arena. To właśnie tam mają powstać kolejne szpitale tymczasowe. Rodzi się jednak pytanie, czy wystarczy lekarzy i pielęgniarek, których będzie można delegować do pracy w tego typu placówkach. Już jakiś czas temu pojawiały się głosy, że niektóre krakowskie lecznice „nie dysponują personelem, który mógłby zostać oddelegowany” do pracy w placówkach tymczasowych.

Pełną mobilizację zarządził wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który poinformował, że właśnie ruszyła rekrutacja do tworzonych szpitali. Jego przedstawiciele nie podają jednak konkretnych zarobków, na jakie mogą liczyć ochotnicy. Mimo że o dokładne kwoty pytaliśmy parokrotnie. W Małopolsce ma powstać łącznie pięć placówek tymczasowych dla chorych na COVID-19. Będą mogły przyjąć tam ponad 1,1 tys. pacjentów.

Pierwszy szpital przyjmuje pacjentów

W Krakowie pierwszy szpital tymczasowy - w dawnym budynku Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof przy ul. Mikołaja Kopernika - ruszył już końcem października i przyjmuje pacjentów z koronawirusem. Kolejny zostanie zlokalizowany w budynku EXPO Kraków. Decyzję o jego organizacji wojewoda powierzył prezesowi szpitala im. Rydygiera - Arturowi Asztabskiemu. Ze wstępnych informacji wynika, że w EXPO leczonych może być nawet 500 chorych.

Ale to nie koniec. Jako pierwsi podaliśmy, że opieka nad pacjentami z koronawirusem będzie również sprawowana w Tauron Arenie. Przy uruchomieniu szpitala tymczasowego w tym obiekcie pomaga właśnie przedsiębiorstwo energetyczne Tauron.

Zamierzamy rozpocząć prace budowlane najszybciej jak się da - po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zgód. W naszej opinii prace aranżacyjne w obiekcie zajmą około dwóch tygodni

- wynika z najnowszych informacji, które przekazują w biurze prasowym Tauron.

Aktualna jest propozycja krakowskiego magistratu, zgodnie z którą na szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19 mógłby zostać wykorzystany budynek czerwonej chirurgii przy ulicy Kopernika, który zakupiło miasto wraz z innymi obiektami w tym rejonie, opuszczonymi przez Szpital Uniwersytecki. - Decyzja należy do wojewody - przekazuje Monika Chylaszek, rzecznik prasowa prezydenta Krakowa.

Do zgłaszania się do pracy w szpitalach tymczasowych zachęcają wojewoda, jak również marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. - Dziękuję za to poświęcenie, którego już tak wiele dowodów mogliśmy poznać. Ale jesteśmy w sytuacji, gdy musimy prosić o więcej - tłumaczy wojewoda Łukasz Kmita.

Tak protestowali młodzi w Krakowie

Premier: protesty przyczyniły się do wzrostu liczby zakażeń....

Apel jest skierowany do personelu medycznego oraz „wolontariuszy, posiadających uprawnienia medyczne bądź inne, istotne z punktu widzenia skompletowania zespołu szpitali tymczasowych”. Potrzebni są nie tylko lekarze, ale również ratownicy i opiekunowie medyczni. Na apel odpowiedziały już m.in. pielęgniarki. W szpitalach tymczasowych w Małopolsce ma pracować ok. tysiąc osób z personelu medycznego.

Co z zarobkami?

Od paru dni dopytujemy przedstawicieli wojewody, na jakie zarobki mogą liczyć ochotnicy, którzy zgłoszą się w ramach rekrutacji. Konkretne kwoty niestety nie padają. Wiadomo jedynie, że wynagrodzenie nie może być niższe niż to, „które osoba skierowana do pracy przy zwalczaniu epidemii otrzymała w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym wydana została decyzja o skierowaniu jej do pracy przy zwalczaniu epidemii”.

W szpitalach tymczasowych pomagać mają również studenci UJ. Skierowani zostaną do pracy przy pacjentach, leczonych w dawnym budynku CUMRiK-u. - Jesteśmy na etapie organizacji wolontariatu w tym szpitalu. W czwartek (5.11) uruchomiliśmy zapisy elektroniczne. Zaznaczę, że jest to wolontariat, za który zaliczane są elementy programu studiów. Nie ma wynagrodzeń - tłumaczy Adrian Ochalik, rzecznik prasowy UJ.

Na razie w szpitalu tymczasowym przy Kopernika udało się utworzyć 40 miejsc dla pacjentów covidowych.

Uruchomiono 8 łóżek intensywnej terapii oraz 32 łóżka internistyczne dla pacjentów z COVID-19. Przebywa na nich odpowiednio: 8 pacjentów wymagających intensywnej terapii oraz 29 pacjentów na pozostałych

- przekazała nam Maria Włodkowska, rzecznik prasowa SU.

Dodaje, że pracę w szpitalu tymczasowym rozpoczęło 80 pracowników medycznych. - Niektórzy z nich pełnią dyżury w systemie rotacyjnym, czyli pracują w obu siedzibach szpitala. Są wynagradzani zgodnie z regulaminem obowiązującym w Szpitalu Uniwersyteckim. Otrzymują również - tak jak wszyscy pracownicy medyczni ze wszystkich szpitali - dodatek z NFZ za pracę bezpośrednio przy pacjencie z covid-19 - tłumaczy Włodkowska. Dodatkowo pracę podjęło 67 osób oddelegowanych od wojewody.

Przedstawiciele Łukasza Kmity w czwartek (5.11) po godz. 17 podali nowe informacje odnośnie rekrutacji do placówek tymczasowych. - Pierwsza doba funkcjonowania infolinii oraz formularza dla osób zainteresowanych pracą w szpitalach tymczasowych napawa optymizmem. Już po paru godzinach otrzymaliśmy kilka zgłoszeń, a dziś do godziny 15.30 poprzez formularz zgłoszeniowy zgłosiło się łącznie 107 osób - przekazali.

Nowe obostrzenia

Tymczasem by wyhamować pandemię koronawirusa rząd zapowiedział kolejne obostrzenia. To m.in. zdalne nauczanie dla wszystkich uczniów, pełne zamknięcie instytucji kultury i ograniczenie liczby otwartych sklepów w galeriach handlowych. Nowe obostrzenia wejdą w życie w sobotę 7 listopada (zdalne nauczanie od poniedziałku 9 listopada - red.) i będą obowiązywać przynajmniej do 29 listopada.

W Tauron Arenie Kraków odbyło się do tej pory mnóstwo imprez

Szpital tymczasowy w Tauron Arenie Kraków. Zobacz, jak hala ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus w natarciu. Gorączkowe szukanie personelu do pracy w szpitalach tymczasowych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski