Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Szkoły i przedszkola zamkną się na dwa tygodnie, odwoływane są imprezy

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Od czwartku (12 marca) do 25 marca zostaje ograniczone działanie placówek oświatowych. Zamknięte będą w tym samym okresie również wszystkie kina, muzea i teatry w całym kraju. Taka jest decyzja rządu. Chodzi oczywiście o zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W Krakowie w środę kolejne instytucje i uczelnie jedna po drugiej ogłaszały informacje o zamknięciu.

FLESZ - Koronawirus. Realne zagrożenie

od 16 lat

Do wszystkich samorządowych i niesamorządowych placówek w Krakowie uczęszcza ok. 130 tys. dzieci i młodzieży. Przedszkola oraz podstawówki w czwartek i piątek (12 i 13 marca) zapewnią jeszcze opiekę przedszkolakom i uczniom, ale w tych dniach nie będzie już zajęć dydaktycznych. Natomiast uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do swoich szkół już od czwartku.

Co mają zrobić rodzice młodszych dzieci? Specustawa w sprawie koronawirusa daje im prawo skorzystania z dodatkowych 14 dni zasiłku opiekuńczego. Jednak jest on przewidziany tylko dla rodziców opiekujących się dziećmi do lat 8. Jeśli ma się dziecko już np. 9-letnie, pozostaje praca zdalna, urlop lub znalezienie kogoś do opieki.

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak napisała w środę na swoim profilu na Facebooku: „Proszę rodziców, opiekunów zadbajcie, aby uczniowie unikali większych zgromadzeń, zwłaszcza galerii handlowych, supermarketów oraz dyskotek. Nauczyciele będą w miarę możliwości przygotowywać materiały do samodzielnej pracy uczniów”. Przekazała też, że harmonogram egzaminów i zakończenia roku nie ulega zmianie.

W stolicy Małopolski do 31 marca trwa rekrutacja do przedszkoli. Krakowski magistrat poinformował nas, że w związku z zamknięciem placówek brane jest pod uwagę przedłużenie terminu naboru. Jak natomiast słyszymy od dyrektorek krakowskich przedszkoli, najlepiej by było, aby rodzice podjęli decyzję o wyborze placówki, do której chcą posłać swojego malucha, i przynieśli do niej komplet wymaganych dokumentów jeszcze do końca tego tygodnia. Potem przez dłuższy czas - aż do 25 marca - w przedszkolach nikogo nie będzie.

W Krakowie już w środę niektórzy licealiści wrócili wcześniej do domu. Tak było w przypadku V Liceum Ogólnokształcącego. Do dyrektora szkoły zadzwonił rodzic uczennicy z informacją, że córka wróciła z Włoch i sanepid zalecił jej pozostanie w kwarantannie.

- Nie czekałem więc do następnego dnia. Zwłaszcza że mamy 30 proc. uczniów spoza Krakowa, oni muszą opuścić internat, wyjechać, więc lepiej, jeśli zrobiły to koło południa – mówił nam dyrektor V LO Stanisław Pietras. Wysłał też d razu pismo do sanepidu z prośba o dezynfekcję szkoły.

Koronawirus: aktualizowany raport

Dyrektor podkreśla: uczniom zostało przekazane, że nie zaczynają się teraz dodatkowe superwakacje. - Dzieci mają zlecone prace, dla maturzyści akurat mają czas powtórek do egzaminu i na to powinni się teraz nastawić – stwierdził Stanisław Pietras.

Pustkami będą świeciły już wkrótce zarówno żłobki, przedszkola, szkoły, domy kultury, jak też uczelnie wyższe. Te krakowskie po kolei podawały wcześniej, że odwołują np. swoje dni otwarte, a następnie ogłaszały decyzje władz rektorskich już o odwołaniu zajęć dla studentów i doktorantów, a także wydarzeń kulturalnych i naukowych organizowanych przez uczelnię czy wyjazdów albo przyjmowania zagranicznych gości.

Akademia Muzyczna w Krakowie takie ograniczenia wprowadziła na okres od 12 marca do 15 kwietnia. - Jak na razie, natomiast określenie terminu może ulec zmianie, zależnie jak rozwinie się sytuacja z zachorowaniami na koronawirusa – zaznacza prof. Stanisław Krawczyński, rektor Akademii Muzycznej.

Koronawirus: aktualizowany raport

To uczelnia, w przypadku której nie jest łatwo organizować zajęcia on-line, ze względu na specyfikę – naukę gry na instrumentach. - Ale część zajęć może się w tej formie odbywać, zajęcia typu: historia muzyki, filozofia, pedagogika. Można też próbować internetowo prowadzić konsultacje i tak będzie się to działo – powiedział nam prof. Krawczyński. W swoim zarządzeniu zalecił, by w miarę możliwości kontynuować naukę i prowadzić konsultacje w formie zdalnej – właśnie drogą elektroniczną lub telefonicznie.

Ciekawostką jest, że rozporządzenie rektora Akademii Muzycznej zawiesza również działalność restauracji na 6. piętrze siedziby uczelni przy ul. św. Tomasza. To znany i oblegany lokal, ze względu na widoki na dachy Starego Miasta, jakie rozpościerają się z jego tarasu.

Opera Krakowska odwołała w środę swoje spektakle, podobnie zrobiły krakowskie teatry. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Kultury nieczynne są od środy lub czwartku poszczególne muzea.

Do 25 marca – z możliwością przedłużenia – zamknięty też będzie np. Ośrodek Sportu i Rekreacji Kolna, czyli niedostępny będzie m.in. tamtejszy basen.

Zagrożenie koronawirusem powoduje, że mnożą się pytania mieszkańców. Stąd m.in. komunikat małopolskiej policji, która na swoim profilu facebookowym napisała: „W odpowiedzi na zapytania osób obawiających się zagrożenia epidemiologicznego informujemy, że złożenie zawiadomienia o przestępstwie lub wykroczeniu nie musi odbywać się osobiście. Przepisy dopuszczają również pisemną formę zawiadomienia. Zawiadomienie można wysłać pocztą lub złożyć na dziennik podawczy w komendzie lub prokuraturze”. Z kolei Centralne Biuro Antykorupcyjne zaapelowało, by chcący zgłosić korupcję robili to nie osobiście, tylko pocztą, telefonicznie lub mailem.

Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

  • wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszności
  • problemy z oddychaniem

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Sprawdź, do których krajów GIS odradza podróżeZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce. Szkoły i przedszkola zamkną się na dwa tygodnie, odwoływane są imprezy - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski