Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Tych leków nie wolno wywozić w Polski! Lista została powiększona

(RED)
Andrzej Banas / Polskapresse
Resort zdrowia powiększył listę leków, których nie można wywozić z Polski. Jest to związane z wykryciem koronawirusa w Polsce. Tymczasem w hurtowniach i aptekach w Małopolsce zaczyna brakować m.in. leków przeciwwirusowych.

Tzw. lista antywywozowa ma niestandardowy kształt, ponieważ została poszerzona o szereg popularnych farmaceutyków dostępnych bez recepty oraz różnych wyrobów medycznych i środków do dezynfekcji. Poprzedni wykaz został opublikowany niedawno, bo w połowie lutego i znalazło się na nim 386 produktów leczniczych. Marcowa lista opiewa aż na 1324 pozycje.

Na liście pojawiło się aż 938 nowych farmaceutyków i produktów leczniczych, dostępnych w aptekach, również tych bez recepty. Są to przede wszystkim leki stosowane w stanach "grypowych", czyli leki działające przeciwgorączkowo, przeciwwirusowo, przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwmalarycznie. Ponadto w wykazie zawarto wyroby medyczne, takie jak: igły iniekcyjne, maski chirurgiczne, maski do podawania tlenu, medyczne ochraniacze na obuwie, czepki medyczne, preparaty do dezynfekcji wyrobów medycznych, rękawice chirurgiczne, czy termometry elektroniczne.

- kwas acetylosalicylowy w formie tabletek, tabletek musujących, granulatów i tabletek dojelitowych (m.in. Aspirin, Alka-Seltzer, Gripblocker, Polopiryna S, Ultrapiryna);

- kwas acetylosalicylowy połączony w witaminą C (m.in. Aspirin C, Polopiryna C, Upsarin C), wapniem i witaminą C (np. Laboratoria PolfaŁódź Przeziębienie i Grypa, Ascalcin Plus o smaku malinowym), kofeiną (m.in. Polopiryna Max, Coffepirine Tabletki od bólu głowy, Dampiryna, Etopiryna Kontrol), etenzamidem (np. FluControl Symptom, Etopiryna tabletki od bólu głowy), glicyną (np. Asprocol), paracetamolem i kofeiną (np. Etopiryna Extra, Excedrin MigraStop), fenylferyną i chlorfenaminą (np. Polopiryna Complex) oraz pseudoefedryną (m.in. Aspirin Complex Hot, Aspirin Complex Zatoki);

- ibuprofen (m.in. Ibalgin, Ibufen, Ibum, Ibumax, Ibupar, Ibuprom, Metafen Ibuprofen, MIG, Nurofen);

- ibuprofen połączony z kodeiną (np. Nurofen Plus), paracetamolem (np. Metafen, Nurofen Ultima), fenylferyną (np. Flustad, Ibuprom Zatoki Tabs, Modafen Grip), pseudoefedryną (np. Acatar Zatoki, Apselan Plus, Ibum Grip).

Dodatkowym nadzorem objęto także:

- szereg leków z grupy NLPZ na bazie diklofenaku, ketoprofenu, naproksenu;

- leki zawierające paracetamol w formie tabletek powlekanych i kapsułek, proszku do sporządzania zawiesiny doustnej, czopków i syropów (m.in. APAP, Codipar, Efferalgan, Megapar, Panadol);

- leki o działaniu przeciwwirusowym (m.in. Viregryt K, Ritonavir Mylan), przeciwgrypowym (np. Ebilfumin, Tamiflu, Tamivil) i pierwotniakobójczym (Arechin).

Ministerstwo Zdrowia wyraźnie podkreśla, że za wywóz poza granicę kraju leków wskazanych w wykazie grożą dotkliwe kary, łącznie z karą pozbawienia wolności. Przepisy te są jednak wymierzone w nieuczciwych przedsiębiorców, a nie pacjentów, którzy np. przy okazji wyjazdu zagranicznego mają w torbie podróżnej kilka opakowań niezbędnych leków.

Tymczasem w Oświęcimiu zaczyna brakować leków przeciwirusowych. Obserwuje się zwiększony zakup leków przeciwgorączkowych, czy witaminy C. Jednak na razie w aptekach są jeszcze zapasy. Nie wiadomo jednak, jak sytuacja będzie wyglądać za kilka dni, jeśli utrzyma się wysoka tendencja zakupowa.

- Brakuje maseczek, środków dezynfekcyjnych i żeli antybakteryjnych. Wzrasta też zainteresowanie lekami przeciwwirusowymi m.in takimi jak Akcyklowir. Pacjenci wykupują również spirytus salicylowy, wodę utlenioną oraz leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe stosowane w leczeniu objawów grypopodobnych - wylicza płk mgr farm. Jerzy Jasiński, Małopolski Wojewódzki Konsultant ds. Farmacji Aptecznej.

W Tarnowie z leków największe trudności sprawia w tym momencie zakup Ibuprofenu- Pabi 200 mg.

- To lek, który lekarze często wypisują pacjentom. Brakuje go już nie tylko w aptekach, bo zapasy się szybko wyczerpały, ale również w hurtowniach – tłumaczą tarnowscy aptekarze.

Topnieją również zapasy ibupromu i pyralginy oraz lekarstw na bazie paracetamolu, ale można je jeszcze kupić w niektórych aptekach.

Sądeccy aptekarze niechętnie wypowiadają się na temat sytuacji z dostępnością i ceną leków stosowanych przy grypie i innych chorobach wirusach. Na ogół potwierdzają, że nie ma paniki i nie brak ich w ofercie.

- Leki na grypę nie drożeją, nie ma na nie większego zapotrzebowania. Patrząc przez pryzmat wcześniejszych lat, nie ma obaw przed brakiem leków na grypę w aptekach – zaznacza Maria Wójsik z Apteki Pod Białym Orłem w Nowym Sączu.

Jeden z najbardziej popularnych leków antywirusowych, Neosine Forte, można w większości sądeckich aptek dostać za 15,99 zł.

Inaczej sytuacja ma się, jeśli w drogerii czy aptece spytamy o bakteriobójcze żele czy mydła. Tutaj raczej zastaniemy puste półki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce. Tych leków nie wolno wywozić w Polski! Lista została powiększona - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski