FLESZ - Koronawirus - kwarantanna w całej Polsce
„Ponad 400 przewodników, którzy często od wielu lat oprowadzają turystów z całego świata, z uwagi na zatrudnienie w innej formie niż umowa o pracę, nie dostaną przez pół miesiąca, a może będzie to trwało dłużej, ani złotówki na życie” - alarmują przewodnicy w e-mailu przesłanym do naszej redakcji.
Z informacji, które uzyskaliśmy w Kopalni Soli wynika, że po wielickich podziemiach oprowadza turystów w sumie 375 przewodników. Nie jest to praca etatowa, a ilość oprowadzanych grup jest zależna od liczby zwiedzających w danym dniu, miesiącu, roku. Natomiast kopalnia zapewnia przewodnikom także dodatkowe świadczenia: kursy językowe, wycieczki oraz pokrywanie kosztów badań lekarskich i czyszczenia mundurów przewodnickich.
Pracownicy Biura Prasowego wielickiej Kopalni Soli twierdzą, że nie ma tu miejsca sytuacja, że kilkaset osób zostało z dnia na dzień pozbawionych źródła utrzymania.
- Oprowadzanie po kopalni to zajęcie podejmowane przez większość kadry przewodnickiej w czasie wolnym. 19 proc. przewodników prowadzi działalność gospodarczą (w tym 7 proc. to pracownicy Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.), 14 proc. to pracownicy Trasy Turystycznej Kopalni Soli i Muzeum Żup Krakowskich, 28 proc. to osoby posiadające drugą pracę, a 21 proc. to studenci i emeryci. Tylko dla kilkunastu procent (dla 18 proc. - red.) kadry przewodnickiej zajęcie to stanowi główne źródło dochodu – podaje Biuro Prasowe Kopalni Soli.
Jej pracownicy zaznaczają, że obecna sytuacja jest trudna w całej branży turystycznej, nie tylko w Polsce.
- Na bieżąco monitorujemy sytuację dotyczącą zagrożenia epidemiologicznego, wpływającego negatywnie na możliwość zarobkowania dla znacznej rzeszy osób współpracujących z kopalnią. Obecnie oczekujemy na propozycję rozwiązań rządowych, które mogą istotnie wpłynąć na zminimalizowanie negatywnych skutków obecnej sytuacji dla całej branży turystycznej, w tym również zleceniobiorców – informuje Biuro Prasowe spółki.
Wielicka kopalnia, będąca spółką Skarbu Państwa zatrudnia na umowy o pracę prawie 900 osób (w Kopalnia Soli S.A. i jej spółkach córkach: „Trasie Turystycznej i Zakładzie Mechanicznym).
W związku z zamknięciem tras turystycznych (a także uzdrowiska oraz tężni solankowej) w kopalni wprowadzono nową organizację pracy.
- Na tę chwilę pracownikom obsługi ruchu turystycznego powierzane są inne obowiązki. Dla górniczej części załogi zajmującej się obsługą turystów to m.in. czas wykonywania remontów i prac na trasach zwiedzania. Natomiast pracownicy bezpośredniej obsługi zwiedzających są delegowani m.in. do wsparcia obsługi infolinii czy rezerwacji, bo w tym obszarze wciąż jest wiele pracy, związanej ze zmianami i odwoływaniem rezerwacji – informuje Biuro Prasowe wielickiej kopalni.
- Gdzie wykonać test na koronawirusa? Nowa lista adresów w całej Polsce
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Kwarantanna przez koronawirusa: co się należy z ZUS
- Koronawirus "opróżnia" półki w sklepach [WASZE ZDJĘCIA]
- Koronawirus dotarł do Krakowa. Internauci reagują memami
Koronawirus: aktualizowany raport
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?