Wystawa nie wymaga przewodnika. Należy ją zwiedzać zgodnie z kierunkiem, który wytycza kolejność oznaczonych kolorami pór roku i świąt według kalendarza kościelnego - gregoriańskiego i juliańskiego. Od adwentu przez Boże Narodzenie, Wielkanoc, Zielone Światki, Boże Ciało, aż po Zaduszki.
Swój tytuł wystawa zawdzięcza etnolog Joannie Hołdzie, autorce scenariusza, która dowodzi, że przeżywanie misterium religijnego ma charakter teatralny. A teatr ten skierowany jest ku mocom nadprzyrodzonym i równocześnie ku innym uczestnikom obrzędu, którzy pełnią zarazem role: aktora, reżysera i widza.
- Roczny cykl słoneczny, zmieniające się pory roku wyznaczały rytm życia ludzkiego i rytm przynoszących niezwykłość świąt, uroczystości, rytuałów i obrzędów. Wystawa przybliża coroczną powtarzalność obrzędów na Sądecczyźnie u Polaków i Rusinów. Katolików, grekokatolików i prawosławnych - mówi autorka.
Warto zwrócić uwagę na pokazane w formie fotoreportażu unikatowe obrzędy, jak procesja z "Jezuskiem palmowym" - popularny w XV wieku zwyczaj, który został "reaktywowany" w podsądeckich Marcinkowicach, albo na zwyczaj lania świec z wosku przez Cech Światła z Ptaszkowej, który istnieje od 1911 roku. Dziś wnuki założycieli podtrzymują tradycje, używając do wyrobu świec i gromnic tych samych narzędzi, co ich dziadowie. Ciekawostką lokalną jest też pokazana na zdjęciach tradycja pielgrzymek do cudownej figury Chrystusa przy słupie w Gaboniu, które odbywają się w Wielki Czwartek. (MONK)
Korowód świąt i obrzędów
MONK NOWY SĄCZ. "Teatr Bogu i sobie, rok obrzędowy na Sądecczyźnie" - to tytuł wystawy, którą do kwietnia można oglądać w Galerii Dawna Synagoga Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Prezentacja ma charakter multimedialny - obok muzealnych rekwizytów wyeksponowano współczesne fotografie Piotra Droździka przedstawiające ludzi kultywujących obrzędy zestawione z archiwalnymi zdjęciami oraz prezentacje filmów dokumentujących współczesną obrzędowość w regionie nakręconych przez Jacka Kurzeję.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.
Zaloguj się lub załóż konto
Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.
Podaj powód zgłoszenia
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.