Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korzyści pod rygorami

Katarzyna Piojda
Zlekceważenie warunków umowy może ściągnąć na rodzinę kłopoty
Zlekceważenie warunków umowy może ściągnąć na rodzinę kłopoty Fot. 123RF
Program Mieszkanie dla Młodych. Co grozi kredytobiorcy za niedotrzymanie umowy zawartej z bankiem?

Aby móc skorzystać z programu MdM i otrzymać przykładowo kilkadziesiąt tysięcy złotych dofinansowania do wymarzonego M, zarówno kredytobiorca, jak i nabywana nie- ruchomość muszą spełniać wiele wymogów.

Twarde zasady na jakich udzielono dopłaty

Umowa z bankiem na kredyt z dopłatą obowiązuje przez 5 lat. Im wcześniej naruszymy warunki umowy, tym więcej będziemy musieli oddać. Wcześniejsza spłata kredytu również skutkuje zwrotem dopłaty z programu. - Ponadto istnieją pewne ograniczenia, których należy przestrzegać również po zrealizowaniu transakcji. W przeciwnym razie dopłatę należy zwrócić - mówi Jarosław Sadowski, główny analityk Expander.

Przede wszystkim nowy właściciel mieszkania nie może sprzedać zakupionego w ramach MdM lokalu. Nie może także wynajmować i użyczać lokalu, co dotyczy całej nieruchomości lub nawet poszczególnych pokoi. Otrzymane wsparcie trzeba zwrócić również w przypadku, gdy w ciągu wspomnianych 5 lat od zawarcia umowy uczestnik uzyska prawa własności lub współwłasności innej nieruchomości mieszkalnej. Nie dotyczy to jedynie spadku, np. po zmarłych krewnych. Na utratę dopłaty narażeni są również ci kredytobiorcy, którzy zechcą spłacić swój kredyt wcześniej.

Uważaj, bo będziesz musiał oddać pieniądze

Jeśli dojdzie do którejś z wymienionych sytuacji, beneficjenci programu będą zmuszeni zwrócić do Funduszu Dopłat całość lub część uzyskanego wsparcia. - Suma, którą należy oddać, zależy od czasu, który upłynął od momentu zawarcia umowy - wyjaśnia Jarosław Sadowski. - Im wcześniej naruszymy warunki programu, tym ta suma będzie większa. Dochodzą odsetki ustawowe. Te zostaną naliczone od dnia, w którym złamana zostanie jedna z zasad programu.

Podobna kara spotka każdego wnioskodawcę, u którego zmieniła się sytuacja (czytaj: przynajmniej jeden z warunków umowy przestaje być spełniany), ale zainteresowany nie powiadomił banku, który udzielił mu kredytu. Na poinformowanie o zmianach miał 30 dni. To dlatego też planując zakup mieszkania dofinansowanego przy pomocy programu MdM, warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję.

Problemy z życia wzięte

Czasem życie tak dyktuje scenariusz, że np. kupiliśmy mieszkanie w ramach MdM w jednym mieście, a jesteśmy zmuszeni z przyczyn losowych przeprowadzić się kilkaset kilometrów dalej. Wtedy lepiej - żeby nie narażać się na konieczność zwrotu dofinansowania - zostawić to mieszkanie puste niż je komuś wynajmować. To dlatego, że koszty z ewentualnego wynajmu mogą okazać się znacznie niższe niż kwota, jaką trzeba będzie oddać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski