Kościół. Biskupi apelują: polityka musi zejść z ambony

Kościół. Biskupi apelują: polityka musi zejść z ambony

Grażyna Starzak

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Ludzie szukają podczas pielgrzymek sensu swojego życia

Ludzie szukają podczas pielgrzymek sensu swojego życia ©Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Samorządowcy, naukowcy, politycy, krwiodawcy, harcerze. Pieszo, konno, na rowerach, a nawet na rolkach. Przedstawiciele niemal wszystkich grup zawodowych, związków i stowarzyszeń organizują w tym roku pielgrzymki na Jasną Górę z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ludzie szukają podczas pielgrzymek sensu swojego życia

Ludzie szukają podczas pielgrzymek sensu swojego życia ©Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Pątników witają, żegnają, a w międzyczasie ewangelizują biskupi. W tym roku, być może z uwagi na napiętą sytuację społeczną, hierarchowie zabrali głos jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Wydali specjalny dokument w sprawie „pielgrzymowania narodowego”. - Ma on przypomnieć, że współcześnie pojęcie patriotyzmu jest często kontestowane i zastępowane pojęciem nacjonalizmu - mówi bp Krzysztof Zadarsko, przewodniczący rady episkopatu ds. migracji, turystyki i pielgrzymek.

Autorzy dokumentu sygnowanego przez Konferencję Episkopatu Polski zauważają, że „niekiedy jesteśmy świadkami łączenia katolicyzmu i idei pielgrzymowania z konkretnymi propozycjami politycznymi, co budzi kontrowersje”. Toteż, „aby ocalić ideę pielgrzymowania, także narodowego”, postanowili przypomnieć księżom „pewne elementy teologii pielgrzymowania”. Bo „nie każde przybycie do świętego miejsca nazywamy pielgrzymką”. A ponieważ - w ich opinii - „zdarzają się uroczystości pielgrzymkowe, które wywołują dyskusję i pytania o to, kiedy pielgrzymka staje się manifestacją społeczno-polityczną”, uznali, że taki dokument jest potrzebny. Zwłaszcza w kontekście obchodzonego w tym roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ks. prof. Wiesław Przyczyna, współautor książki „Polityka na ambonie?” przypomina, że kościelne zasady dotyczące niemieszania się w bieżącą politykę, są rygorystyczne. - Według Katechizmu Kościoła katolickiego ksiądz w homilii nie może bezpośrednio ingerować w układy polityczne i w organizację życia społecznego - mówi ks. prof. Przyczyna. - Wynika to przede wszystkim z faktu, że polityka należy do porządku świeckiego, a nie religijnego. Jest domeną chrześcijan świeckich, którzy kierując się słowem Bożym, podejmują polityczną działalność na własną odpowiedzialność, a nie w imieniu Kościoła - dodaje duchowny.

Polacy są bardzo krytyczni wobec poruszania tematów politycznych podczas kazań. Aż 70 proc. ankietowanych ocenia to zjawisko negatywnie. „Wyniki badania można zinterpretować jako mocny głos Polaków za rozdziałem Państwa i Kościoła. Nawet osoby definiujące się jako praktykujący katolicy wolą, by Kościół zachował neutralność polityczną”. Tak podsumował ten sondaż na stronie Ogólnopolskiego Panelu Badawczego ’Ariadna’ dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii z Uniwersytetu Warszawskiego.

Według prof. Antoniego Jackowskiego z Zakładu Geografii Religii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w religijnych peregrynacjach bierze udział co roku około 7 mln naszych rodaków. Stanowią oni od 50 do 70 proc. wszystkich gości odwiedzających sanktuaria w różnych krajach Europy. Rozwój migracji pielgrzymkowych obserwuje się jednak także w zlaicyzowanych społeczeństwach zachodnich. Jak wytłumaczyć ten fenomen? Badacze życia społecznego twierdzą, że może to być spowodowane zagubieniem człowieka w świecie gnającym za postępem cywilizacyjnym. W takiej sytuacji szuka on głębszych doznań. Dwa podstawowe imperatywy skłaniające ludzi do pielgrzymowania to poszukiwanie drogi do Boga oraz próba uzdrowienia, nie tylko fizycznego, ale i psychicznego, a także odnalezienie sensu życia, zwłaszcza u jego schyłku.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
11

11 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Szukajcie na FB;

K
z

N
s
z
z

S
o
l
i
d
a
r
n
o
s
c

O
r
g
a
n
i
s
t
o
w 11


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ciebie trzeba poszukac

w kaftanik (gość)

Zgłoś naruszenie treści

i do Kobierzyna, bo najblizej.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
najpierw wpierda... sie do polityki a teraz sie nagle wycofuja!

Patriota (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

klechy, zniszczylisci polski Kosciol!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie wszyscy ksieza, biskupi tez

ale (gość)

Zgłoś naruszenie treści

moglbys jako patriota wyrazac sie troche ogledniej .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
niech zejda z ambon ci

ktorzy apeluja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

na czele z wawelskim arcykaplanem P. Chcecie zamknac ksieza usta TW ? Jak polityka zejdzie z ambony to sprotestantyzuja i zniszcza kosciol do konca i pojda na uklady z lewizna, o to wam chodzi. Tak...rozwiń całość

na czele z wawelskim arcykaplanem P. Chcecie zamknac ksieza usta TW ? Jak polityka zejdzie z ambony to sprotestantyzuja i zniszcza kosciol do konca i pojda na uklady z lewizna, o to wam chodzi. Tak stalo sie na zachodzie, tych oglupialych baranow nie ma kto juz prowadzic. Dzisiaj juz ambony sa nieczynne, ale maja pojecie co sie w kosciele dzieje, a od lat nie slyszalem o polityce ! Pasterze w pastuchow pozamieniali sie.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo