Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół. Biskupi apelują: polityka musi zejść z ambony

Grażyna Starzak
Ludzie szukają podczas pielgrzymek sensu swojego życia
Ludzie szukają podczas pielgrzymek sensu swojego życia Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Samorządowcy, naukowcy, politycy, krwiodawcy, harcerze. Pieszo, konno, na rowerach, a nawet na rolkach. Przedstawiciele niemal wszystkich grup zawodowych, związków i stowarzyszeń organizują w tym roku pielgrzymki na Jasną Górę z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pątników witają, żegnają, a w międzyczasie ewangelizują biskupi. W tym roku, być może z uwagi na napiętą sytuację społeczną, hierarchowie zabrali głos jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Wydali specjalny dokument w sprawie „pielgrzymowania narodowego”. - Ma on przypomnieć, że współcześnie pojęcie patriotyzmu jest często kontestowane i zastępowane pojęciem nacjonalizmu - mówi bp Krzysztof Zadarsko, przewodniczący rady episkopatu ds. migracji, turystyki i pielgrzymek.

Autorzy dokumentu sygnowanego przez Konferencję Episkopatu Polski zauważają, że „niekiedy jesteśmy świadkami łączenia katolicyzmu i idei pielgrzymowania z konkretnymi propozycjami politycznymi, co budzi kontrowersje”. Toteż, „aby ocalić ideę pielgrzymowania, także narodowego”, postanowili przypomnieć księżom „pewne elementy teologii pielgrzymowania”. Bo „nie każde przybycie do świętego miejsca nazywamy pielgrzymką”. A ponieważ - w ich opinii - „zdarzają się uroczystości pielgrzymkowe, które wywołują dyskusję i pytania o to, kiedy pielgrzymka staje się manifestacją społeczno-polityczną”, uznali, że taki dokument jest potrzebny. Zwłaszcza w kontekście obchodzonego w tym roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ks. prof. Wiesław Przyczyna, współautor książki „Polityka na ambonie?” przypomina, że kościelne zasady dotyczące niemieszania się w bieżącą politykę, są rygorystyczne. - Według Katechizmu Kościoła katolickiego ksiądz w homilii nie może bezpośrednio ingerować w układy polityczne i w organizację życia społecznego - mówi ks. prof. Przyczyna. - Wynika to przede wszystkim z faktu, że polityka należy do porządku świeckiego, a nie religijnego. Jest domeną chrześcijan świeckich, którzy kierując się słowem Bożym, podejmują polityczną działalność na własną odpowiedzialność, a nie w imieniu Kościoła - dodaje duchowny.

Polacy są bardzo krytyczni wobec poruszania tematów politycznych podczas kazań. Aż 70 proc. ankietowanych ocenia to zjawisko negatywnie. „Wyniki badania można zinterpretować jako mocny głos Polaków za rozdziałem Państwa i Kościoła. Nawet osoby definiujące się jako praktykujący katolicy wolą, by Kościół zachował neutralność polityczną”. Tak podsumował ten sondaż na stronie Ogólnopolskiego Panelu Badawczego ’Ariadna’ dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii z Uniwersytetu Warszawskiego.

Według prof. Antoniego Jackowskiego z Zakładu Geografii Religii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w religijnych peregrynacjach bierze udział co roku około 7 mln naszych rodaków. Stanowią oni od 50 do 70 proc. wszystkich gości odwiedzających sanktuaria w różnych krajach Europy. Rozwój migracji pielgrzymkowych obserwuje się jednak także w zlaicyzowanych społeczeństwach zachodnich. Jak wytłumaczyć ten fenomen? Badacze życia społecznego twierdzą, że może to być spowodowane zagubieniem człowieka w świecie gnającym za postępem cywilizacyjnym. W takiej sytuacji szuka on głębszych doznań. Dwa podstawowe imperatywy skłaniające ludzi do pielgrzymowania to poszukiwanie drogi do Boga oraz próba uzdrowienia, nie tylko fizycznego, ale i psychicznego, a także odnalezienie sensu życia, zwłaszcza u jego schyłku.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kościół. Biskupi apelują: polityka musi zejść z ambony - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski