Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół - fortalicjum

Redakcja
W leżącym niespełna 10 km na południe od Brzeska Gnojniku, niewielkiej wsi nad Uszwicą, znajduje się jeden z nielicznych już kościołów gotyckich, który zachował cechy budowli obronnej. Wzniesiony został około 1380 roku, jako fundacja ówczesnego współwłaściciela wsi, księdza Marka Żegoty, kanonika kapituły sandomierskiej, a później kantora krakowskiego. Zajął on zapewne miejsce o wiele starszego, drewnianego jeszcze kościoła, który wraz z gnojnicką parafią miał powstać już w 1160 roku.

Z teki ANDRZEJA B. KRUPIŃSKIEGO

 Kościół w Gnojniku jest budowlą gotycką z elementami neogotyckimi (górna część zachodniej wieży, wieżyczka na sygnaturkę i wschodni szczyt nawy). Zbudowany został z miejscowego kamienia łamanego, z dodatkiem cegły. Ma jednoprzestrzenną kwadratową nawę, trójbocznie zamknięte prezbiterium z przybudowaną doń od północy zakrystią i masywną kwadratową wieżę od zachodu. W prezbiterium zachowało się dwuprzęsłowe sklepienie krzyżowo-żebrowe z żebrami przechodzącymi w służki. Pozostałe wnętrza nakrywają płaskie stropy drewniane. Na piętrze wieży znajduje się pomieszczenie dla chóru organowego otwarte do nawy arkadą, posiadające zamiast okien szczelinowe otwory strzelnicze. Takie same otwory znajdują się w części strychowej kościoła. Zaświadczają one o obronnym charakterze tej kondygnacji. Z czasów budowy kościoła zachował się też ostrołukowy otwór tęczy, ostrołukowy portal południowy, a także kamienne tabernakulum.
 Wyposażenie wnętrza świątyni pochodzi już z 2 poł. XVIII w. Jego zasadniczymi elementami są trzy rokokowe ołtarze, takaż ambona i parapet chóru muzycznego. Całości dopełniają obrazy, rzeźby i epitafia, również z 2 poł. XVIII wieku.

(ABK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski