Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół w dobie koronawirusa. Błogosławieństwo parafian na piechotę relikwiami i z samochodu Najświętszym Sakramentem [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak wyglądało błogosławieństwo parafii św. Bartłomieja Apostoła w Mogile relikwiami Krzyża Świętego
Tak wyglądało błogosławieństwo parafii św. Bartłomieja Apostoła w Mogile relikwiami Krzyża Świętego o. Maciej Majdak OCist
Od początku epidemii koronawirusa Kościół dociera do wiernych dzięki transmisjom online mszy św. i nabożeństw. Ale też w różnych częściach Polski pojawiają się nietypowe inicjatywy, jak spowiedź z samochodu czy objeżdżanie parafii z Najświętszym Sakramentem. W Krakowie też znaleźliśmy takie przykłady.

FLESZ - W czasach koronawirusa jesteśmy lepsi, bardziej empatyczni

W Wielkim Tygodniu cysters o. Wincenty Zakrzewski, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Mogile, dotarł w jej najważniejsze miejsca, na wszystkie osiedla - z relikwiami Krzyża Świętego przechowywanymi w mogilskim sanktuarium. Błogosławił nimi mieszkańcom w tym trudnym czasie epidemii. Parafianie byli wcześniej zachęcani, by podczas trwającego w Wielką Środę błogosławieństwa, w duchowej łączności, odmawiali koronkę do Bożego Miłosierdzia.

O. Zakrzewski zaznacza, że w Wielką Sobotę nie pojawi się na ulicach, by poświęcić koszyczki wielkanocne. Taka prośba pojawiła się po błogosławieństwie relikwiami, są też informacje, że księża w niektórych miejscowościach zdecydowali się święcić pokarmy np. z otwartych samochodów. - Ale to można zrobić na wsi, gdzie zagęszczenie ludzi jest małe. Natomiast tutaj, w mieście, boimy się, że tworzyłyby się duże skupiska ludzi - tłumaczy o. Wincenty Zakrzewski. Jak wiadomo, obecnie gromadzenie się na ulicach jest zabronione.

Święcenie pokarmów w Niepołomicach, 1932 rok

Wielkanoc w dawnym Krakowie i okolicach. Tak wyglądały święt...

Proboszcz parafii w nowohuckiej Mogile - tak jak władze kościelne - zachęca wiernych do samodzielnego błogosławieństwa pokarmów w niedzielę przed tradycyjnym śniadaniem wielkanocnym. Wystarczy odmówić modlitwę błogosławieństwa, ale dla tych, którzy chcieliby też pokropić koszyczek, w Mogile wystawiono beczki z wodą święconą i kranikiem, można przyjść ze słoiczkiem po tę wodę.

W czasie, gdy obowiązują obostrzenia związane z walką ze śmiertelnym wirusem, szczególną inicjatywę podjął też ks. Piotr Waligóra, wikary parafii na krakowskim Ruczaju. "Z powodu koronawirusa wiele osób nie mogło przyjść do kościoła, żeby spotkać się z Chrystusem. W niedzielę Jezus pobłogosławił część parafian z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie - Nowym Ruczaju... Za tydzień pójdzie do kolejnych..." - taki opis można znaleźć pod zdjęciem pokazującym kapłana idącego z Najświętszym Sakramentem ulicami parafii, a zamieszczonym w marcu na Facebooku. Księdzu towarzyszyli dwaj ministranci, z kadzidłem i dzwonkami.

Ks. Waligóra następnie przemierzał też swoją parafię samochodem, zza którego szyb - modląc się - błogosławił Najświętszym Sakramentem mieszkańcom Ruczaju. To szczególne błogosławieństwo zostało uwiecznione na filmie, który trafił do sieci i który poniżej prezentujemy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski