Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół w Orawce

Redakcja
Imponująco wygląda 13. tom Biblioteki Orawskiej, wydawanej pod redakcją i nakładem ks. Władysława Pilarczyka. Jest to książka-album "Kościół w Orawce", zawierająca 80 stron tekstu i ponad 80 stron fotografii barwnych. Wybitny znawca dziejów i zabytków Orawy - prof. Tadeusz M. Trajdos podjął się opracowania tekstu z uwzględnieniem uwag o wartościach artystycznych i zabytkowych ściennych malowideł i motywów dekoracyjnych polichromii tego obiektu, opisanych przed laty przez prof. Hannę Pieńkowską, wojewódzkiego konserwatora zabytków w Krakowie. Ponad 180 zdjęć katalogowych, inwentaryzujących wnętrze i zbiory kościoła, dokonał Zbigniew Bobowski. Wydawnictwo i Drukarnia "Secesja" pod kierunkiem Józefa Odrobiny zadbało o najwyższy poziom techniczno-graficznego opracowania, łącznie z obcojęzycznymi skrótami i laminowaną twardą okładką.

Jest co czytać i co oglądać. Wykorzystano blisko 50 pozycji bibliograficznych (polskich i obcych), sięgając do najstarszego z drukowanych opracowania z 1737 r. oraz do zapisów z wizytacji kanonicznych z 1820 i 1833r.
Polska społeczność Górnej Orawy, luteranizowana na przełomie XVI i XVII w., pragnęła obrządku katolickiego i rzymskokatolickiej organizacji kościelnej. Pionierem rekatolizacji Orawki stał się ks. Jan Szczechowic, wykształcony w Akademii Krakowskiej, który przybywszy na Górną Orawę około 1647 r., już w 1650 r. zaczął budować kościół w Orawce, uzyskując szybko sukcesy - i budowlane, i misyjne. Po około 120 latach katolicyzm na tym obszarze załamał się, co trwało do odrodzenia się polskiej świadomości narodowej po 1918 r.
Układ i opis malowideł ściennych i rzeźb, ołtarzy, zdobień ambony, konfesjonałów, stall, ław, płyt nagrobnych, kwestie warsztatowe, autorskie, chronologiczne, ideowe cyklów malarskich w kościele, przegląd zasobów w zakrystii i na plebanii - monstrancje, kielichy - wśród nich i gotyckie, puszki, pacyfikały, ornaty, kapy, dalmatyki - wszystko z bogatą ornamentyką... ileż piękna i artystycznych wartości zawiera - z pozoru skromny - kościółek w Orawce. Po tę publikację sięgną nie tylko znawcy sztuki sakralnej, ale i szerokie kręgi miłośników pięknej książki i rodzimej architektury ludowej. Bo warto!
TADEUSZ Z. BEDNARSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski