Kościół w Orawce

Redakcja
Udostępnij:
Imponująco wygląda 13. tom Biblioteki Orawskiej, wydawanej pod redakcją i nakładem ks. Władysława Pilarczyka. Jest to książka-album "Kościół w Orawce", zawierająca 80 stron tekstu i ponad 80 stron fotografii barwnych. Wybitny znawca dziejów i zabytków Orawy - prof. Tadeusz M. Trajdos podjął się opracowania tekstu z uwzględnieniem uwag o wartościach artystycznych i zabytkowych ściennych malowideł i motywów dekoracyjnych polichromii tego obiektu, opisanych przed laty przez prof. Hannę Pieńkowską, wojewódzkiego konserwatora zabytków w Krakowie. Ponad 180 zdjęć katalogowych, inwentaryzujących wnętrze i zbiory kościoła, dokonał Zbigniew Bobowski. Wydawnictwo i Drukarnia "Secesja" pod kierunkiem Józefa Odrobiny zadbało o najwyższy poziom techniczno-graficznego opracowania, łącznie z obcojęzycznymi skrótami i laminowaną twardą okładką.

Jest co czytać i co oglądać. Wykorzystano blisko 50 pozycji bibliograficznych (polskich i obcych), sięgając do najstarszego z drukowanych opracowania z 1737 r. oraz do zapisów z wizytacji kanonicznych z 1820 i 1833r.
Polska społeczność Górnej Orawy, luteranizowana na przełomie XVI i XVII w., pragnęła obrządku katolickiego i rzymskokatolickiej organizacji kościelnej. Pionierem rekatolizacji Orawki stał się ks. Jan Szczechowic, wykształcony w Akademii Krakowskiej, który przybywszy na Górną Orawę około 1647 r., już w 1650 r. zaczął budować kościół w Orawce, uzyskując szybko sukcesy - i budowlane, i misyjne. Po około 120 latach katolicyzm na tym obszarze załamał się, co trwało do odrodzenia się polskiej świadomości narodowej po 1918 r.
Układ i opis malowideł ściennych i rzeźb, ołtarzy, zdobień ambony, konfesjonałów, stall, ław, płyt nagrobnych, kwestie warsztatowe, autorskie, chronologiczne, ideowe cyklów malarskich w kościele, przegląd zasobów w zakrystii i na plebanii - monstrancje, kielichy - wśród nich i gotyckie, puszki, pacyfikały, ornaty, kapy, dalmatyki - wszystko z bogatą ornamentyką... ileż piękna i artystycznych wartości zawiera - z pozoru skromny - kościółek w Orawce. Po tę publikację sięgną nie tylko znawcy sztuki sakralnej, ale i szerokie kręgi miłośników pięknej książki i rodzimej architektury ludowej. Bo warto!
TADEUSZ Z. BEDNARSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie