Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościoły nie tylko na święto

Patrycja Migiel
JASZCZURÓWKA
JASZCZURÓWKA FOT. PATRYCJA MIGIEL
Podhale. Spędzając wakacje pod Giewontem , warto wybrać się na wycieczkę szlakiem starych góralskich świątyń.

Skończyły się wam pomysły na wycieczki, gdy pada i nie można pójść w góry? Mamy idealną propozycję na zwiedzanie miejsc otoczonych wyjątkowym kultem przez górali.

Wielkimi krokami zbliża się długi sierpniowy weekend i 15 sierpnia, czyli święto Matki Boskiej Zielnej. To czas, gdy górale odwiedzają świątynie i uroczyście dziękują za tegoroczne plony.

Na Skalnym Podhalu jest wiele kościółków i kaplic o bogatej historii. Przygotowaliśmy propozycje budowli sakralnych, które zainteresują nie tylko znawców kultury i sztuki, ale i zwykłego turystę.

– Jestem typem podróżnika, który lubi dużo zwiedzać, i kiedy tylko przyjeżdżam do Zakopanego, dowiaduję się o jakichś nowych zabytkach – mówi Maria Róża z Gołdapi. – Ostatnio wybrałam się na wędrówkę zabytkowym szlakiem Witkiewicza i skończyłam swoją podróż w Jaszczurówce. To przepiękna góralska kapliczka. Pomimo małych gabarytów, zapiera dech w piersiach.

Idąc tropem tej wypowiedzi, w naszych propozycjach postanowiliśmy zacząć od Witkiewicza. Koniecznie warto zobaczyć też stary kościółek przy ul. Kościeliskiej, tuż obok niego znajduje się stary cmentarz na Pęksowym Brzyzku dla zasłużonych w Zakopanem.

Kto wybiera się piechotą na Kasprowy Wierch, może wstąpić po drodze do klasztoru Sióstr Albertynek na Kalatów­kach lub do braci albertynów. Wędrowca ugoszczą tam ciepłą herbatą i rozmową.

A komu Podhale wydaje się za ciasne, polecamy Lewoczę po słowackiej stronie Tatr. To przepiękne zabytkowe miasteczko, w sercu którego znajduje się gotycki kościół św. Jakuba – miejsce pielgrzymek z całej Europy.

Poniżej nasze propozycje ciekawych wypraw.

JASZCZURÓWKA
Przy drodze Oswalda Balzera, w gąszczu sosen i świerków, stoi kaplica Najświętszego Serca Jezusa, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza. Budowla jest typowym przykładem stylu zakopiańskiego.

PĘKSOWY BRZYZEK
Najstarszy drewniany obiekt sakralny w Zakopanem. Zbudowany w 1847 pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, zwany często „starym kościółkiem”. W pobliżu kościoła znajduje się Cmentarz Zasłużonych.

KRZEPTÓWKI
Sanktuarium maryjne wybudowane jako wotum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II, pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej. Do budowli przylega tzw. Park Fatimski, w którym mieści się ołtarz i pomnik JPII.

WIKTORÓWKI
Położone w Tatrach Wysokich, w drodze z Zazadniej na Rusinową Polanę, stoi sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr. Budowla powstała po objawieniach Maryi pasterce Marysieńce.

DĘBNO PODHALAŃSKIE
XV-wieczny kościół św. Michała Archanioła jest jednym z najlepiej zachowanych gotyckich drewnianych kościołów w Polsce, wpisany na listę UNESCO. Słynie z pięknych polichromii.

ŁOPUSZNA
Znajdziemy tam drewnianą, późnogotycką budowlę. Kościół istnieje najprawdopodobniej od 1400 roku. Był fundacją rycerską. Jego ściany zdobią polichromie.

NOWY TARG
Historia głosi, że dwaj pustelnicy nawrócili bandę rozbójników, którzy w ramach odpustu za grzechy postawili kościół. W ołtarzu umieścili relikwie św. Anny. Świątynia stanęła około 1200 r.

LUDŹMIERZ
To tu Gaździna Podhala ma swoją siedzibę. W XIII w. postawiono pierwszą budowlę. Do kościoła przylega ogród różańcowy, który przypomina o wizycie Jana Pawła II w 1997 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski