Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszary kawalerii i stuletnia łaźnia za 1,7 miliona złotych

Redakcja
Budynek koszar powstał w 1888 roku Fot. Anna Kaczmarz
Budynek koszar powstał w 1888 roku Fot. Anna Kaczmarz
NIERUCHOMOŚCI. Gmina zamierza wystawić na sprzedaż, na licytacji, działkę przy ul. Zawiłej, na której stoi m.in. obiekt dawnych koszar kawalerii. Cena wyjściowa wynosi około 1,7 miliona złotych.

Budynek koszar powstał w 1888 roku Fot. Anna Kaczmarz

W magistracie podano, że jest to część zespołu dawnych koszar kawalerii w Kobierzynie, stanowiących pierwotnie część infrastruktury dawnej Twierdzy Kraków, a w latach 1918 - 1939 garnizon 8 Pułku Ułanów Wojska Polskiego.

Są tam trzy, obecnie nieużytkowane, jednokondygnacyjne budynki - dawny obiekt koszar, zbudowanych w 1888 roku, o powierzchni około 600 metrów kwadratowych, a sąsiaduje on z obiektem dawnej łaźni, wybudowanej w 1905 roku (ma prawie 100 m kwadratowych). Jest też budynek dawnego hotelu robotniczego, który powstał około 1950 roku, o powierzchni blisko 470 m kw. Sama działka ma około 0,4 hektara.

Ta nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków, ale ochronie konserwatorskiej podlega budynek dawnych koszar oraz łaźni żołnierskiej. Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków podał, że oba obiekty muszą zostać zachowane; dopuszczono jedynie wyburzenie budynku z lat 50. Zaznaczono też, że "zagospodarowanie nieruchomości nie może być dysharmonijne i konkurencyjne w stosunku do otoczenia", a nowym właściciel będzie musiał przedstawić służbom konserwatorskim docelowy projekt zagospodarowania z uwzględnieniem funkcji obiektów historycznych i projektowanych. Obszar, w skład którego wchodzi nieruchomość nie podlega ustaleniom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Cenę wywoławczą nieruchomości ustalono na ponad 1,7 miliona złotych.

Jak się jednak okazuje - działka z budynkami do wzięcia nie ma jednak dostępu do drogi publicznej, czyli do ulica Zawiłej. Dojazd do obiektów możliwy jest tam tylko po prywatnym terenie. Wprawdzie z jego właścicielem Zarząd Budynków Komunalnych, jako obecny dysponent budynków, podpisał umowę na korzystanie z działki, jako drogi dojazdowej do budynków, ale umowa ta wygaśnie z chwilą podpisania umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości. Zapewnienie dojazdu do kupionej nieruchomości będzie więc już leżało w gestii nowego właściciela.

(J.ŚW)

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski