Koszmary przed maturą

MEK
Do tegorocznej matury pozostał tydzień. Niektórzy uczniowie już od marca mają koszmary senne. W najgorszej sytuacji znaleźli się ci, którzy postanowili zdawać biologię. W czasie egzaminów próbnych otrzymali test, który pod względem merytorycznym różnił się od matur poprzednich roczników.

Na egzaminie próbnym znalazły się zadania, które rozwiązuje się na III roku biologii!

   
    - Nie do końca rozumiałam polecenia - zwierza się jedna z licealistek, uczęszczająca do klasy o profilu ogólnym. - W dodatku w tym roku było dużo więcej zadań "ścisłych", niż w latach ubiegłych. Mieliśmy np. sformułować hipotezę. Natomiast mnie do tej pory nie nauczono, jak taki wniosek badawczy powinien wyglądać.
    - Poza tym, nie możemy rozwiązywać zadań z gwiazdką (są one przeznaczone dla uczniów klas biologicznych - przyp. red.), mimo że podobne przerabiamy na fakultetach - dodaje jej rówieśnica z innego liceum.

Zabrakło logiki?

    Opinie maturzystów pokrywają się ze zdaniem nauczycieli:
   - Zadania i kryteria oceny matury próbnej były sformułowane na niekorzyść uczniów -_ opowiada nauczycielka biologii, prosząca o anonimowość. - Minusem jest np. zbyt niska punktacja za niektóre ćwiczenia. W jednym z nich uczeń miał przyporządkować 5 struktur komórkowych do ich funkcji - za to zadanie maksymalnie można było otrzymać tylko 1 punkt! Niektóre rysunki z egzaminu są nieczytelne, a nawet błędne, trudne do rozpoznania nawet dla studentów. Na maturze znalazły się też zadania, które rozwiązuje się na III roku biologii. Poza tym, w pytaniach znajdują się błędy rzeczowe. Takie pomyłki nie powinny mieć miejsca.
   
- Nadano zbyt dużą rangę zadaniom z eksperymentami i interpretacją doświadczeń - dodaje Jacek H. Graff, nauczyciel biologii z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego p.p. Prezentek. - Przeliczanie punktów na skalę ocen w kategoriach oceny dopuszczającej jest zawyżone. Ponadto w kluczu z odpowiedziami zdarzają się błędy. Jednak najbardziej zdumiewa mnie sam podział na zadania nadobowiązkowe i elementarne: dodatkowe zadania są w pewnym stopniu łatwiejsze. Dlaczego zatem nie można uznać uczniom profilu ogólnego poprawnych odpowiedzi na zadania z gwiazdką? Wiedzy nie można szufladkować i kroić na kawałki: to do tego profilu, a to dla tamtego. Rozumiem, że jeden zestaw dla obu profili musi je rozgraniczać w jakiś sposób, ale tu nastąpiła oczywista przesada._
   Podobne zdanie na ten temat ma dr Alicja Walosik z Uczelni Dydaktyki Biologii w Krakowie: - Zapoznałam się z tegoroczną próbną maturą z biologii i muszę przyznać, że jestem zdziwiona.
Tematy zadań elementarnych zawierają teorię wykładaną w klasach biologiczno-chemicznych, są to np. procesy metaboliczne zachodzące w wątrobie (zad. 17) czy choćby dokładne funkcje układu oddechowego (zad. 14). W pracy doszukałam się kilku nieprawidłowych rysunków - w zadaniu nr 22 błona komórkowa jest zdecydowanie za gruba i może sprawiać mylne wrażenie; zdarzają się też rysunki błędne merytorycznie. W dodatku tematy zadań formułowane są w taki sposób, że uczeń nie do końca rozumie polecenia, z czego wynikają błędne odpowiedzi. Przykładem może być zadanie nr 15, w którym uczeń zobowiązany jest do podania jednej z możliwych odpowiedzi na pytanie, dlaczego dieta niskokaloryczna może opóźniać proces starzenia. Zgodnie z kluczem, maturzysta powinien podać również przyczyny opóźniania tego nieodwracalnego procesu. W moim mniemaniu, w egzaminie znalazło się za dużo zadań sprawdzających logiczne myślenie, a większość z nich nie została dokładnie przemyślana.

W oparciu o program

   Co na te zarzuty odpowiada kuratorium?
   Maria Krysakowska, starszy wizytator z Małopolskiego Kuratorium Oświaty, nie odpowiada na pytanie, jak to się stało, że matura z biologii zawierała błędy, i godzi się podpisać tylko pod następującym stwierdzeniem: - Tematy pisemnego egzaminu dojrzałości przygotowywane są w oparciu o podstawę programową, którą każdy nauczyciel powinien wyłożyć uczniom w czasie ich edukacji w szkole średniej. Zgodnie z nią, uczeń zdający biologię powinien między innymi umieć formułować hipotezy i przeprowadzać doświadczenia. Tematy matury pisemnej, zgodne z "Warunkami i sposobem przeprowadzania egzaminu dojrzałości" stanowiącymi załącznik do rozporządzenia ministra edukacji "w sprawie zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych" ustala kurator dla danego województwa. Zadania nadobowiązkowe przeznaczone są jedynie dla uczniów klas profilowanych. W ubiegłym roku, kiedy istniała możliwość rozwiązywania przez absolwentów klas ogólnych zadań dodatkowych, zdarzało się, że zdający nie wykonał zadań na poziomie podstawowym, natomiast otrzymywał punkty za "zadanie z gwiazdką". Nauczyciele mieli obawy, czy aby na pewno uczeń sam rozwiązał zadania, a nie np. odpisał od kogoś innego.__Poziom trudności zadań pisemnego egzaminu dojrzałości z poszczególnych przedmiotów jest od wielu lat zbliżony. Poza tym - kurator oświaty nie ma obowiązku przeprowadzania próbnych matur, ale małopolską tradycją jest organizowanie ich. Uczeń podczas takiej "próby" może zmierzyć się ze stresem, czasem oraz - już po próbnej maturze - uzyskać od nauczyciela informacje o tym, jaką wiedzę i umiejętności powinien uzupełnić.

Pozostaje nadzieja

   Maturzyści nie wyglądają na mniej zdenerwowanych po napisaniu "przymiarki". Wręcz przeciwnie - oceny, które otrzymali (rekordowa ilość niedostatecznych z biologii), nie nastrajają ich optymistycznie.
   No cóż, pozostaje jedynie nadzieja, że w czasie majowych egzaminów trafią na "łatwiejszy zestaw".
(MEK)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie