Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosztowne wyzwanie

EM
W Chrzanowie oficjalnie uruchomiono najnowocześniejszą w powiecie grupową oczyszczalnię ścieków. Inwestycja, która kosztowała 12 mln zł pozwoli sprostać obowiązującym normom w zakresie ochrony środowiska oraz otwiera możliwość skanalizowania pięciu sołectw gminy Trzebinia i czterech gminy Chrzanów.

Nowa oczyszczalnia ścieków w Chrzanowie

   Przedsięwzięcie zainicjowało Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie, wykorzystując środki własne oraz Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Międzygminny Związek Chrzanowa, Libiąża i Trzebini "Gospodarka Komunalna" poręczył przyznanie tych kredytów.
   Pierwsze kroki RPWiK podjęło w 1995 r., opracowując program poprawy gospodarki ściekowej. - Szczególny nacisk położyliśmy na modernizację oczyszczalni ścieków. W tym celu znacznie usprawniliśmy tego typu obiekt w Trzebini-Sierszy, który wymagał niemal budowy od samego początku. Obsługuje ona rejony: Sierszy, Gaja, Krze, Myślachowic i Lgoty. W ciągu jednego roku znacznie unowocześniliśmy również oczyszczalnię w Libiążu. Zadanie to kosztowało 3,2 mln. zł - _powiedział Emil Tobolski, prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie. - Kosztownym wyzwaniem była dla nas budowa grupowej oczyszczalni ścieków w Chrzanowie dla zlewni dwóch gmin: Chrzanowa i Trzebini. Inwestycję zakończyliśmy po 33 miesiącach. Sfinansowaliśmy ją z własnych środków oraz z pożyczki Narodowego i Funduszu Ochrony Środowiska. Teraz na naszych barkach pozostaje jeszcze spłata tych pieniędzy.
   Dzięki częściowemu umorzeniu pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska RPWiK zakupiło zespół agregatów prądotwórczych napędzanych biogazem. Jest on pozyskiwany w komorach fermentacyjnych i wykorzystywany w kotłowni oraz do wytwarzania energii elektrycznej, która stanowi 40 proc. całości energii potrzebnej do pracy oczyszczalni ścieków.
   Kierownik obiektu Urszula Jeleń jest już przygotowana do przyjmowania wycieczek szkolnych i wyjaśniania dzieciom podstawowych zasad mechaniczno-biologicznych funkcjonowania oczyszczalni.
- W tym celu oprócz zwiedzania, uczniowie będą mogli obejrzeć film o charakterze informacyjno-edukacyjnym, który w obrazowy sposób tłumaczy w jaki sposób oczyszcza się wodę w naszym powiecie -_ mówi kierownik Jeleń.
(EM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski