Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosztowny ratunek

SIE
Prawie 1/4 wezwań w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym to wezwania określane jako nieuzasadnione - ocenia dyrektor pogotowia dr Małgorzata Popławska. - Sporej części pacjentów, którzy trafiają do naszego szpitalnego oddziału ratunkowego, pomocy powinien udzielić lekarz rodzinny - uważa Andrzej Ślęzak, dyrektor Szpitala im. Żeromskiego. - Pacjent, który jest przeziębiony, nie powinien blokować karetki, na którą oczekuje poszkodowany w wypadku - zaznacza dr hab. Leszek Brongel, konsultant wojewódzki ds. medycyny ratunkowej. - Pomoc doraźna jest bardzo kosztowna i powinna służyć dla ratowania życia - podkreślają przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlaczego karetki reanimacyjne wożą chorych z niedyspozycją żołądkową? Dlaczego do szpitalnych oddziałów ratunkowych przychodzą pacjenci chorzy na grypę?

Przychodzenie do szpitalnych oddziałów ratunkowych z prośbą o wypisanie recepty jest nadużyciem

   - Odkąd pamiętam, jeśli tylko coś złego się działo, krakowianie albo dzwonili na 999 albo jechali na ul. św. Łazarza - _mówi Andrzej Ślęzak. Jest w tym sporo racji - siła przyzwyczajenia jest ogromna, a w sytuacji zagrażającej zdrowiu chory lub jego rodzina postępuje według znanego schematu. W Krakowie jednak, od paru lat, do świadczenia pomocy całodobowej zobowiązany jest lekarz opieki podstawowej. Do tego jednak krakowianie się nie przyzwyczaili. Kłopot wszystkim sprawiło również niedawne zamieszanie, wynikające z wprowadzenia systemu ratownictwa medycznego i szpitalnych oddziałów ratunkowych.
   
- Pomoc doraźna służy w sytuacjach nagłych: zagrożenia życia, wypadków, ostrych zachorowań - mówi Małgorzata Popławska. - _A do nas, na Łazarza, często przyjeżdżają ludzie np. na zmianę opatrunku i tłumaczą: "przejeżdżałem obok, a nie mam czasu pójść do lekarza" albo przychodzą pacjenci, którym coś dolega już od paru dni i mówią: "właściwie mi już przechodzi, ale może trzeba to zbadać". _Jak szacuje na podstawie obserwacji, po wprowadzeniu szpitalnych oddziałów ratunkowych w 5 innych placówkach, liczba pacjentów pogotowia nie zmniejszyła się tak bardzo, jak powinna.
   
- Jeśli pacjent nie będzie przekonany, że lekarz rodzinny jest dla niego najbliższy i on całkowicie zajmuje się jego zdrowiem, to pomocy będzie szukał gdzie indziej - uważa Andrzej Ślęzak. Małgorzata Popławska podkreśla, że pogotowie nie ma wyjścia i musi jeździć nawet do nieuzasadnionych przypadków. - _Nieprzyjęcie jakiegokolwiek wezwania to ogromne ryzyko - _twierdzi. - _Ale przychodzenie do szpitalnych oddziałów ratunkowych z prośbą o wypisanie recepty jest nadużyciem.
   - _Każdy ubezpieczony ma możliwość korzystania z opieki medycznej przez całą dobę - _wyjaśnia Barbara Grzybek-Korgól, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. - _Zawsze jednak w przypadku problemów zdrowotnych w pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który również w dni wolne od pracy i w porze nocnej zapewnia pomoc osobiście lub poprzez zlecenie usług innej placówce, np. pogotowiu czy innej firmie medycznej. _Lekarz rodzinny jest zobowiązany do poinformowania pacjentów, dokąd mogą zgłosić się po pomoc poza godzinami pracy przychodni. W każdej placówce powinna znajdować się taka informacja (wraz z numerem telefonu) na widocznym miejscu wewnątrz i na zewnątrz budynku.
   - _W razie wypadku, urazu, porodu, nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pomocy udzieli każdy lekarz, który ma kontrakt z NFZ - _mówi Barbara Grzybek-Korgól. Jeśli pacjent nie jest w stanie sam dotrzeć do lekarza, może wezwać karetkę pogotowia (nr tel. 999). W Krakowie uruchomiono system ratownictwa medycznego, którego zasadniczym elementem są szpitalne oddziały ratunkowe. Tam chorych wiozą karetki pogotowia, tam również można się udać w nagłym wypadku. Szpitalne oddziały ratunkowe znajdują się w 6 placówkach: pogotowie, ul. św. Łazarza oraz szpitale: im. Narutowicza, im. Żeromskiego, im. Rydygiera, MSWiA i wojskowy. Dzieci do 14 lat przyjmowane są w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym oraz w Szpitalu im. Żeromskiego. Ostre dyżury pozostają w dziedzinach: okulistyka, laryngologia i urologia - dokładny grafik znaleźć można w gazetach oraz pod numerem informacji medycznej: 661-22-40. (SIE)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski