Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszulki wzorują na Interze

Redakcja
Zespół Kapitolu Racławice. Pierwsza z lewej prezes Alina Płaszewska FOT. MAGDALENA UCHTO
Zespół Kapitolu Racławice. Pierwsza z lewej prezes Alina Płaszewska FOT. MAGDALENA UCHTO
BARWY KLUBOWE. Piłkarze z Racławic mają do dyspozycji kilka kompletów strojów. Najwięcej szczęścia przyniósł im jednak ten w niebiesko-czarne pasy.

Zespół Kapitolu Racławice. Pierwsza z lewej prezes Alina Płaszewska FOT. MAGDALENA UCHTO

Historia pewnej koszulki: KAPITOL RACŁAWICE

- W tych strojach zespół wywalczył awans do klasy B. Graliśmy bez trenera, zespół tworzyli zawodnicy z Racławic i okolic, a mimo to udało się nam osiągnąć sukces. Jestem pełna uznania dla zawodników, bo mogli awansować do klasy B bez gry. Wystarczyło przenieść się do Podokręgu Olkusz, który kusił właśnie awansem. Jako nieliczni z powiatu miechowskiego postanowiliśmy zostać w krakowskich strukturach - mówi prezes klubu Alina Płaszewska.

O Racławicach musi wiedzieć każdy Polak. Na polach w tej miejscowości rozegrała się ostatnia zwycięska potyczka I Rzeczpospolitej w 1794 roku. Dowodzeni przez Naczelnika Państwa Tadeusza Kościuszkę Polacy rozbili wojska generała Aleksandra Tormasowa. Ten drugi ulokował swoje wojska na solidnym wzniesieniu Górka Kościejowska, zwanym także "Zamczyskiem", gdzie stał w XIV wieku niewielki gródek. Mimo lepszej pozycji bitewnej, dzięki brawurowemu atakowi kosynierów, Kościuszko wygrał tę potyczkę. Górka Kościejowska jest ważna w przypadku klubu sportowego, bo nazwa Kapitol wiąże się właśnie z tym wzniesieniem. - Gdy zakładaliśmy klub jesienią 2003 roku nie chcieliśmy, aby występował on pod starą nazwą Bartosz Racławice. Pomysłów było wiele, ostatecznie zostaliśmy przy nazwie Kapitol, jak niektórzy nazywają to wzniesienie. Klub zakładała grupa zapaleńców, którym pomagają władze naszej gminy oraz drobni sponsorzy. Nie mamy swojego herbu, a w statucie nie mamy wpisanych klubowych barw. Mamy kilka kompletów strojów, na początku były to koszulki biało-niebieskie, potem występowaliśmy w komplecie czerwonym, mamy też koszulki w kolorze złotym. Najczęściej chłopcy występują w trykotach w czarno-niebieskie pasy, wzorowane na strojach Interu Mediolan.

Zespół jest sportową wizytówką gminy Racławice, choć turyści odwiedzają tę miejscowość głównie ze względu na wydarzenia historyczne z końca XVIII wieku. - Mamy zarejestrowanych 24 zawodników, mamy tylko drużynę seniorów, bo trudno z takiej miejscowości jak nasza zorganizować zespół młodzieżowy. Staramy się także pielęgnować w klubie naszą chlubną historię. Z tego powodu zostaliśmy w piłkarskich strukturach krakowskich, pomagamy także w organizacji imprezy, z której słyną obecnie Racławice, a mianowicie wyborów "Chłopa Roku" - mówi prezes klubu.

Drużyna Kapitolu trenuje na boisku ze sztuczną nawierzchnią w Racławicach, a mecze mistrzowskie rozgrywa na boisku w pobliskich Janowiczkach, miejscowości, gdzie potykali się najwięcej uczestnicy sławetnej bitwy z 1794 roku.

Zespół Kapitolu bardzo dobrze radzi sobie w klasie B, w której zajmuje czwartą pozycję. Od rundy rewanżowej drużyna ma w końcu trenera, który został Paweł Przywarski i jej celem jest utrzymanie wysokiej pozycji. Później być może przyjdzie czas na uzupełnienie statutu i wpisanie do niego obowiązujących barw.

PAWEŁ PANUŚ

Za tydzień Puszcza Niepołomice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski