Koszulki z napisem „Konstytucja”. Dwóch mężczyzn z Białej...

Koszulki z napisem „Konstytucja”. Dwóch mężczyzn z Białej Podlaskiej ma zarzuty znieważenia pomnika Lecha Kaczyńskiego.

Sławomir Skomra

Kurier Lubelski

Aktualizacja:

Kurier Lubelski

Krzysztof Kamiński, przewodniczący lubelskiego KOD i Stanisław Dembowski.

Krzysztof Kamiński, przewodniczący lubelskiego KOD i Stanisław Dembowski. ©Adrian Tomczyk

- W mojej ocenie w tym przypadku to działanie nie było adekwatne do sytuacji - tak szef MSWiA skomentował przeszukanie domu działacza KOD przeprowadzone przez policję. Dwóch mężczyzn z Białej Podlaskiej ma zarzuty znieważenia pomnika Lecha Kaczyńskiego.
Krzysztof Kamiński, przewodniczący lubelskiego KOD i Stanisław Dembowski.

Krzysztof Kamiński, przewodniczący lubelskiego KOD i Stanisław Dembowski. ©Adrian Tomczyk- Nazywam się Stanisław Dembowski. Jestem obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. Dziś czuję, że moja wolność jest ograniczona - mówił w poniedziałek na konferencji prasowej mężczyzna, który, według policji, w nocy 1 sierpnia powiesił na pomniku Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej tekturową koszulkę z napisem „Konstytucja”. Razem z nim miał to zrobić Ryszard Filipiuk. Ani jeden ani drugi nie przyznają się wprost do tego czynu i kategorycznie stwierdzają, że nie znieważyli pomnika.

- „Konstytucja” nie jest żadnym słowem obraźliwym czy obelgą. To słowo, które należy szanować i cenić - wyjaśnia Dembowski i dodaje: - Czuję się jak przestępca. Szczególny, bo konstytucyjny.

To właśnie zarzut znieważenia pomnika policja postawiła obu mężczyznom. - Polskie prawo wyraźnie stwierdza, w jaki sposób można znieważyć monument - poprzez jego uszkodzenie, oblanie farbą - przypomniał Krzysztof Kamiński, adwokat i przewodniczący regionalnego Komitetu Obrony Demokracji w Lublinie, który domaga się natychmiastowego umorzenia postępowania. - Tymczasem tym osobom postawiono zarzuty - grzmiał wczoraj Kamiński na konferenecji zorganizowanej przez KOD.

Stanisław Dembowski usłyszał zarzuty jako pierwszy. To emerytowany inżynier budownictwa, który w 2017 został odznaczony przez Andrzeja Dudę Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. Zwrócił go tłumacząc, że pewnie prezydentowi się pomyliło i tak naprawdę nic chciał KOD-era Dembowskiego uhonorować.

Mężczyzna nie ukrywa, że nie popiera PiS-u, ale jego koledzy z KOD-u tłumaczą, że w „ubraniu” pomnika w Białej chodziło m.in. o sprzeciw wobec „próby zmiany ustroju państwa” i zwrócenie na to uwagi opinii społecznej. Zdaniem KOD, reakcja policji na ten happening była nieadekwatna do sytuacji.

- Jak chce się uderzyć psa, to zawsze znajdzie się kij. Przypomina mi to czasy Solidarności, ale wtedy kijem była policyjna pałka - mówiła Ewa Zielińska z KOD.

Oprócz Dembowskiego, zarzut znieważenia pomnika usłyszał też Roman Filipiuk. Funkcjonariusze z Białej wytypowali go już 2 sierpnia na podstawie nagrania z monitoringu. Byli u niego w domu trzy razy, ale go nie zastali. W mediach Filipiuk tłumaczył, że był na żniwach, a potem musiał wyjechać. Policja przyszła jeszcze raz, w piątek o godz. 6.30. Mimo nieobecności mężczyzny, doszło do przeszukania domu. Filipiuk mówił potem, że policjanci wystraszyli 6-letnie dziecko. Funkcjonariusze mieli też grozić, że wyślą za Filipiukiem list gończy.

Policja tłumaczy, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. - Chcę tu podkreślić, że przeszukanie było prowadzone za zgodą obecnych osób i z poszanowaniem prawa. Wszystko odbyło się spokojnie i profesjonalnie. Nie było w domu krzyków czy płaczu dziecka - wyjaśniała wczoraj asp. szt. Barbara Salczyńska-Prychla, rzecznik KMP w Białej Podlaskiej.

Ale szef MSWiA Joachim Brudziński na Twitterze skomentował: - W mojej ocenie (...) w tym przypadku to działanie nie było adekwatne. Ale powinniśmy pamiętać, że jeżeli nie będzie reakcji na te żałosne „happeningi” dzisiaj, to być może jutro będziemy świadkami niegodnych akcji wobec innych pomników. Np. Jana Pawła II, Bohaterów Getta, Józefa Piłsudskiego.

Mimo tych słów ani komenda wojewódzka policji ani bialska nie będą prowadziły postępowania wyjaśniającego w sprawie działań policji. - Żadna skarga w tej materii do nas nie wpłynęła - dodaje Barbara Salczyńska-Prychla.

KOD ubiera pomniki


Tymczasem akcja z ubieraniem pomników się rozszerzyła. W weekend koszulkę otrzymał koziołek - wodotrysk przy ul. Wróblewskiego w Lublinie. Tak samo została ubrana warszawska Syrenka, łódzki Miś Uszatek, szczeciński marynarz, krakowski smok wawelski… w sumie ok. 30 pomników w całym kraju. Do tej akcji przyznaje się KOD, który w ten sposób sprawdza, czy i jak policja będzie interweniowała w tego rodzaju przypadkach.

Komentarze (35)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przesada

Waldi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Moim zdaniem To lekka przesada aby komukolwiek z Kodu stawiać zarzuty za to że wkłada Koszulki z napisem konstytucja na Pomniki w całej Polsce.
Po pierwsze słowo Konstytucja nie znieważa godności...rozwiń całość

Moim zdaniem To lekka przesada aby komukolwiek z Kodu stawiać zarzuty za to że wkłada Koszulki z napisem konstytucja na Pomniki w całej Polsce.
Po pierwsze słowo Konstytucja nie znieważa godności osoby upamiętnionej na tym pomniku ani jej rodziny dlatego że słowo konstytucja to nasza duma narodowa.
Po drugie Te koszulki nie dewastują pomników można je łatwo zdjąć więc nie rozumiem o co tyle hałasu i czemu ci ludzie muszą się bać konsekwencji ze strony Policji czy innych służb a Ludzie którzy wykrzykiwali na marszu niepodległości obraźliwe hasła wciąż są bezkarni po tylu miesiącach to nie sprawiedliwe i nie uczciwe.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
opinia

suweren (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

twarze dziadków a we łbach siano, chyba że "towarzysze" co mieli po 6-8 tysiaków a teraz nie wiedzą jak żyć za 2, dobra rada jak nie wiedzą jak żyć - niech się powieszą.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jak to ?

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

Ktoś tam walczył o to żeby odebrać kraj partyji nie po to żeby znów partyja kraj przejęła.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
KOD + UBywatele RP = członki byłe SB

Czyt (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

Pamiętajmy , że polskojęzyczny Dziennik Polski ma swoją centralę poza granicami Polski !!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dobrze

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

Aktualnie bliżej mi osobiście do Niemiec niż do waszej zakłamanej telewizji.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
:/

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

Brawo.
Znajomy mówi, że niektóre osoby z PiS wcale nie walczyli o obalenie komuny
mówi że oni walczyli o władzę i dlatego teraz ich działania przypominają komunistów.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
He he

fagocista (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

Widocznie znajomy to też UBek !


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
eee

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

Wy to jesteście zerami bez kitu.
Macie te swoje 5 min i udławcie się tą władzą. Już za granicą wszyscy się na was poznali.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Prezydent nie zyje od 8 lat a Ci dobroduszki jeszczeNim wycieraj sobie buzie.

Murek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 12

Jak dlugo bedzie trwala ta szopka z Kodziarzami ? Gosc robi rozrube i ubiera saty KOD i ok. Ale tylko wg nasich.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pis- fałsz i obłuda

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 16

Nikt i nic nie znieważył bo to tylko pomnik miernego prezydenta który był pośmiewiskiem Europy i Świata ,Tam powinien wisieć plakat ze słowami [ SPIEPRZAJ DZIADU ] bo to coś jak żyło nie...rozwiń całość

Nikt i nic nie znieważył bo to tylko pomnik miernego prezydenta który był pośmiewiskiem Europy i Świata ,Tam powinien wisieć plakat ze słowami [ SPIEPRZAJ DZIADU ] bo to coś jak żyło nie miało szacunku dla Polski i Polaków ....zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przeczytałem ten POst z bulem

bredziSSław (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

Ale wezmę kredyt, zmienię pracę i POlecę do Japonii żeby POskakać PO fotelu. PO POwrocie POstaram się oszabrować pałac prezydęcki


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
PO

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

PO juz nie ma, mamy teraz PiS.
Musicie przestać swoje nikczemne charakterki nikczemnościami poprzedników.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
O co chodzi ze zwrotami medali

jacoob (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

Nigdy tego nie rozumiałem. Madale przyznaje prezydent NA WNIOSEK instytucji, która wbrew odznaczonemu o ten medal nie wystąpi. Ergo: najpierw piszemy wniosek (najczęściej robi to sam odznaczony bo...rozwiń całość

Nigdy tego nie rozumiałem. Madale przyznaje prezydent NA WNIOSEK instytucji, która wbrew odznaczonemu o ten medal nie wystąpi. Ergo: najpierw piszemy wniosek (najczęściej robi to sam odznaczony bo nikomu innemu się nie chce) a potem po otrzymaniu i odebraniu demonstracyjnie odsyłamy odznaczenie - słabe to.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Facet się błaźni!

Baeta (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

Ale to nawet słychać: kodziarz duka z "bulem"

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ten obok

Lol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

Ten obok ma wory jak Terlecki.
Razem klej wąchali?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wsadzć go !

Piotr (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 21

Wsadzić go i cała reszte kodowców. Bolkowych pajacy!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Konstytucja

Zet (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 24 / 4

Słowo "Konstytucja" to zniewaga dla PiS? To chyba mają nierówno pod sufitem...

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo