Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszyczki, baranki i litewskie wędliny

Małgorzata Mrowiec
Korowód z palmami przeszedł wczoraj spod Barbakanu na Rynek
Korowód z palmami przeszedł wczoraj spod Barbakanu na Rynek Fot. ANNA KACZMARZ
O tym się mówi. Na Rynku Głównym i Małym Rynku zaczęły się doroczne Targi Wielkanocne. Kupcy oferują na nich wszystko, co przyda się na święta. Kiermasz potrwa do 21 kwietnia.

W targach bierze udział około 60 kupców, reprezentujących zarówno nasz region, jak i inne miasta Polski. Kiermaszowi towarzyszą inne atrakcje, wczoraj np. był to barwny korowód, w którym przeszli z palmami członkowie zespołów regionalnych i grup folklorystycznych.

Na targach można zaopatrzyć się w wiklinowe koszyki, baranki, pisanki (np. drewniane), gałązki bukszpanu, stroiki, wyroby ceramiczne albo z masy solnej.

Na stoiskach czekają ogromne, wiejskie chleby na zakwasie, tradycyjne wędliny, miody i słodycze. W kilku punktach małej gastronomii można wybrać np. zupę pomidorową albo czosnkową, pierogi (7 zł za pięć sztuk), gofry czy oscypki z grilla. Na targach nie zabrakło również wystawców z zagranicy. Do kupienia są więc m.in. litewskie wędliny, węgierski sękacz oraz ma- t­rioszki i kwieciste chusty, które przyjechały z Kijowa. Są też kioski, w których robiąc zakupy, wesprzemy organizacje charytatywne. Na Małym Rynku dzieci mogą pokręcić się na bogato zdobionej karuzeli z 1899 roku.

* Od dziś do środy (16 kwietnia w godz. 13–17 Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana zaprasza na targi dzieci, aby wzięły udział w wielkanocnych warsztatach plastycznych. Będzie można na nich wykonać własnoręcznie pisanki, baranki, zajączki, koguciki, kurczaki i inne ozdoby wielkanocne oraz kartki świąteczne.

* W Wielką Sobotę (19 kwietnia) o godz. 10 odbędzie się na targach pokaz wielkanocnych stołów regionalnych (imprezę współorganizuje Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego). Na godz. 12 zaplanowano święcenie pokarmów, na które ze swoim koszyczkiem może przyjść każdy.

* W Poniedziałek Wielkanocny (21 kwietnia) o godz. 14 Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” przypomni dawne tradycje śmigusa-dyngusa.

Organizatorami targów są: gmina Kraków, Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz firma „ARTIM”.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski