Kotłownia w jasyr wzięta

Redakcja
W lipcu br. starostwo otrzymało pismo, iż spełnione zostały warunki formalne i inwestycja grzewcza Samodzielnego Zespołu Opieki Zdrowotnej została zakwalifikowana przez Eko-Fundusz do II etapu. Radni jednogłośnie i pozytytywnie zaopiniowali ów wniosek. Nie był to jedyny akt rozgrywającej się w ciągu kilku godzin sobotniej sesji. Wcześniej dokonano najprawdziwszego zajęcia kotłowni szpitalnej zarządzanej przez firmę "Dalkia Termika" z Warszawy. Co doprowadziło do tak desperackiego kroku?

Obradowali radni powiatu

 Zarząd Eko-Funduszu zbiera się już dzisiaj w sprawie modernizacji podstawowej kotłowni olejowo-gazowej miechowskiego Szpitala św. Anny, stąd konieczne było wcześniejsze zwołanie sesji Rady Powiatu, by podjąć stosowną uchwałę. Likwidacja nieekologicznych kotłowni węglowych - a tak się stało w tym największym w powiecie zakładzie pracy - stanowi podstawę ubiegania się o dotację do wysokości 30 procent, gdy prace nie przekraczają 60 procent kosztów modernizacji. W grę wchodzi nie byle jaka suma, bo ponad 3 mln zł, a będzie ją można przeznaczyć m.in. na docieplenie budynku w kształcie litery L, stropodachów, wymianę stolarki okiennej w pozostałych obiektach bryły szpitala, modernizację sieci przesyłowych, węzłów ciepłowniczych, wewnętrznej instalacji c.o.
 21 września odbyło się spotkanie z dyrekcją warszawskiej firmy, dotyczące renegocjacji umowy. "Dalkia__Termika" może nadal eksploatować kotłownię, ale pod warunkiem, że strona miechowska dostarcza paliwo sama i odbiera wytworzone ciepło. Szpitala nie stać bowiem na kupowanie ciepła po tak wysokich cenach - takie były nowe warunki. Jak się potem okazało, dla strony drugiej nie do przyjęcia.
 - Za osiem miesięcy bieżącego roku strata szpitala wynosi 2 mln 210 tysięcy złotych, tylko za sam sierpień - 600 tysięcy. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług opiewają na 5 mln 373 tys. zł. Największe w stosunku do "Dalkii Termiki", bo aż 3 mln zł. Należności za ciepło to: styczeń br. - 412 tys. zł, luty - 421 tys. zł, w pozostałych miesiącach niewiele mniejsze. SZOZ nie płacił za nie od listopada 1999 roku. Przy okazji od października tegoż roku nie płacono firmie sprzątającej, farmaceutycznym, krwiodawstwu i innym - _aktualną sytuację swojej podległości przedstawił jej nowy dyrektor lek. med. Marian Tambor.
 
"Prowadzone z przedstawicielami Waszej firmy od stycznia br. rokowania, mające na celu rozwiązanie sprawy wzajemnej współpracy oraz zapewnienie dostaw energii cieplnej dla Szpitala św. Anny w Miechowie, nie dały rezultatu. Także ostatnie spotkanie w dniu 21 września br. nic nie dało.
 _W kolejnych pismach z dnia 14 czerwca, 16 sierpnia i 30 sierpnia br. grozicie wstrzymaniem dostaw energii cieplnej dla szpitala. Groźby te uznajemy za realne. W tej sytuacji, kierując się koniecznością zdrowia i życia pacjentów Szpitala św. Anny w Miechowie - w szczególności, w związku z nadchodzącą zimą, mając na względzie fakt, że powiat miechowski jest pełnoprawnym właścicielem kotłowni, podobnie jak całego mienia ruchomego tegoż szpitala, które pozostawił do naszego użytkowania, z dniem dzisiejszym (23 września br.) przejmujemy kotłownię szpitala
- pismo tej treści do dyrektora generalnego "Dalkii Termiki" Patricka Labata, za aprobatą Zarządu Powiatu, skierował dyrektor Tambor. I przejął co należy.
 Dobrze to wróży temu zakładowi, bo taka zdecydowana postawa w pewnych sytuacjach może niejednych niedogadanych zawrócić na drogę cnoty i partnerskiego dialogu dla dobra wspólnego. A gdy chce się naprawdę ratować szpital przed upadłością (groźba ta ciągle wisi nad miechowskim szpitalem), takie zachowania są zasadne.

(WOJ)

Protokoły sanitarne pomogą otworzyć biznes?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie