Kotły i kotłownie

Redakcja
Udostępnij:
Kotły i kotłownie (39)

ABC ogrzewania

Kotły i kotłownie

(39)

Regulatory umożliwiają pracę w różnych wariantach ogrzewania: z kotłem, pompą ciepła, z ogrzewaniem elektrycznym

   Znacznie wygodniejsze w obsłudze i zapewniające większy komfort użytkowania w porównaniu ze standardowymi regulatorami pomieszczeniowymi są regulatory tygodniowe.
   Możliwość zaprogramowania pracy kotła na wszystkie dni tygodnia pozwala na dostosowanie instalacji grzewczej do naszych potrzeb i przyzwyczajeń, a taki komfort użytkowania zapewni pomieszczeniowy regulator temperatury z programem tygodniowym. Wyjeżdżając na weekend można ustawić program na niską i oszczędną temperaturę, nie pozwalającą na zamrożenie instalacji, natomiast na kilka godzin przed powrotem ogrzewanie zaczyna pracować w normalnym trybie.
   Regulatory tego typu dopuszczają programowanie nie tylko na każdy dzień tygodnia, ale również na ustalenie kilku poziomów temperatur w ciągu dnia. Regulator CM 51 Honeywella pozwala na sześć zmian w ciągu doby, posiada tzw. program wakacyjny, obejmujący okres 99 dni, i umożliwia pracę w różnych wariantach ogrzewania: z kotłem, pompą ciepła, z ogrzewaniem elektrycznym. Posiada zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe i, o ile dysponujemy taką możliwością, zamienia tryb pracy z grzania na chłodzenie.
   Regulatory tygodniowe mogą być wykonane tradycyjnie z przełącznikiem zegarowym, lub z mikroprocesorem i wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. Przykładem wprowadzenia dodatkowych funkcji jest wyposażony w zdalny czujnik temperatury - pomieszczeniowy regulator TP9 firmy Danfoss, sterujący również obiegiem ciepłej wody, z możliwością dwukrotnego włączania i wyłączania w ciągu doby. Zanim przejdziemy do podania informacji na temat nietypowego przesyłania sygnałów z regulatora do odbiornika, przedstawimy pomieszczeniowy regulator temperatury produkcji krajowej.

Krajowy regulator Euroster

   Wyposażony w mikroprocesor tygodniowy regulator pomieszczeniowy Euroster 2000 produkcji firmy Euroster - Ster Gaz nie odbiega konstrukcją, niezawodnością działania i wyglądem od produktów renomowanych firm zagranicznych, a jest konkurencyjny cenowo. Posiada sześć stałych i trzy zmienne programy z możliwością 12 trybów pracy w ciągu dnia i w nocy. Jest wyposażony w zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe, prosty sposób przełączania z pracy automatycznej na sterowanie ręczne i czytelny wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Producent pomyślał także o użytkownikach starych typów kotłów, dołączając do kompletu zawór z napędem elektrycznym, sterujący dopływem gazu.

Sterowanie drogą radiową

   Francuska firma Flash oferuje jedno- lub dwustrefowe cyfrowe regulatory temperatury regulujące systemy ogrzewania drogą radiową. Sterowniki o nazwie Thermo Flash Digital HF-1 lub HF-2 składają się z pomieszczeniowego regulatora temperatury oraz odbiornika montowanego w pobliżu kotła względnie wymiennika ciepła. Sterowanie drogą radiową jest bardzo wygodne w rozbudowywanych instalacjach ogrzewania wodnego i elektrycznego, ponieważ unika się kłopotliwego wykonywania w istniejących pomieszczeniach połączeń przewodami. Zasięg pracy urządzenia bez anteny wynosi do 50 m, w budynku zasięg trzech kondygnacji. Odporne na zakłócenia i kodowane fabrycznie polecenia sterujące przekazywane są co 12 minut.

Regulatory pogodowe

   Jest to grupa regulatorów bardzo rozpowszechniona i zapewniająca optymalny sposób regulacji instalacji grzewczej poprzez sterowanie pracą kotła, wymiennika ciepła czy węzła cieplnego. Regulator pogodowy bierze swą nazwę od wprowadzenia do układu sygnałów z zewnętrznego czujnika temperatury, a więc z urządzenia mierzącego jeden z czynników określających klimat, czyli mówiąc inaczej - pogodę.
   Aby wskazania były rzetelne, nie można czujnika zewnętrznego umieszczać na nasłonecznionej stronie budynku, bezpośrednio nad oknem, drzwiami czy wywietrznikiem, a także pod okapem, tylko w miejscu zacienionym, na ścianie nie nagrzewającej się. Najlepiej na północnej lub północno-wschodniej. Ponieważ do sterowania ogrzewaniem regulatorem pogodowym wykorzystuje się charakteryzujący instalację grzewczą wykres zwany krzywą grzania, przypomnijmy jak ten wykres wygląda.

Co to jest krzywa grzania?

   Każdy ogrzewany obiekt w zależności od konstrukcji, przeznaczenia i rodzaju instalacji grzewczej ma swą indywidualną charakterystykę grzewczą. Dla systemów ogrzewania wodnego możemy ją przedstawić w postaci krzywej, posługując się układem odniesienia, w którym na osi poziomej oznaczone są temperatury powietrza zewnętrznego, a na osi pionowej - temperatury zasilającej wody grzewczej. Im krzywa jest bardziej płaska, tym temperatury wody opuszczającej kocioł niższe. Nachylenie krzywej w niewielkim, poprawnie izolowanym budynku, wyposażonym w stalowe grzejniki płytowe wynosi 1.
   Zalecenia dla nachylenia krzywych dla ogrzewania podłogowego mieszczą się w przedziale 0,2 - 0,8, ogrzewanie niskotemperaturowe obejmuje zakres od 0,8 do 1,4, ogrzewanie z temperaturą wody grzewczej powyżej 75 st. C - od 1,4 do 2,0. Nastawy fabryczne posiadają zwykle nachylenie 1. Każdy regulator ma możliwość dostosowania krzywej do konkretnego budynku i zwiększenia nachylenia krzywej w czasie eksploatacji, w przypadku niedogrzewania, co stosuje się najczęściej zimą. Gdy niedogrzanie występuje w okresach przejściowych, można krzywą przesunąć równolegle w kierunku dodatnim.
   (W następnym odcinku będziemy kontynuować tematykę związaną z regulatorami pogodowymi).
ZBIGNIEW SZPIL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie