Kotły i systemy kominowe (35)

Redakcja
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Systemy kominowe ze stali stopowej w pełnym asortymencie wykonuje wielu producentów krajowych i zagranicznych. Wszyscy ci wytwórcy stosują ściśle określone i odpowiednie gatunki stali oraz technologię plazmowego spawania w osłonie gazów szlachetnych, np. argonu, zapewniającą wyrobom odpowiednią jakość.

Często się zdarza, że tradycyjny komin ceramiczny, który chcemy zabezpieczyć przed destrukcyjnym działaniem kwaśnych skroplin, posiada za mały przekrój

Systemy kominowe ze stali stopowej

   Jednym z krajowym przedsiębiorstw produkujących z powodzeniem stalowe systemy kominowe jest krakowska ZOOTECHNIKA. Elementy kominowe wykonywane są w zakresie 13 średnic o wymiarach od 100 do 300 mm, jako nieizolowane lub w izolacji z wełny mineralnej w płaszczu ze stali nierdzewnej względnie blachy aluminiowej. Typowe długości odcinków prostych wynoszą 250, 330, 500, 750 i 1000 mm. Na życzenie mogą być wykonywane także inne długości.
   Oprócz prostek Zootechnika produkuje wszystkie typy niezbędnych kształtek, jak: kolana o kątach od 15 do 90 stopni, trójniki, redukcje, osadniki, wyczystki, kompensatory, klapy eksplozyjne i różnego rodzaju wyloty. Inne, znane krajowe przedsiębiorstwa to HMS-KOMIN-FLEX Pszczyna wykonujące elementy kominowe typu HMS-K-F w 25 średnicach, w przedziale 110-1000 mm, oraz oferująca zbliżony asortyment firma MK mająca swą siedzibę w Żarach, jak również tarnowska TARNAWA i UMET - Wrocław. Renomowanych producentów zagranicznych reprezentują na krajowym rynku między innymi takie firmy, jak: KOF, RAAB, JEREMIAS, z bogatą gamą elementów systemów kominowych.

Przewody elastyczne

   Często się zdarza, że tradycyjny komin ceramiczny, który chcemy zabezpieczyć przed destrukcyjnym działaniem kwaśnych skroplin, posiada za mały przekrój lub co gorsze, odchyłki od pionu uniemożliwiające wpuszczenie sztywnego przewodu. W tym przypadku możemy sobie poradzić, stosując wkład kominowy z przewodu elastycznego.
   Wykonywane z taśm aluminiowych przewody typu FLEX o średnicach od 80 do 600 mm oferuje firma HMS-KOMIN-FLEX. Standardowe długości odcinków wynoszą 3,0 m, ale na życzenie można zamówić przewody o dowolnych długościach. Złączki mogą być wykonywane ze stali stopowych. Produkt posiada atest Instytutu Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, dopuszczający do stosowania dla odprowadzenia spalin z gazowych urządzeń grzewczych. Na rynku krajowym dostępne są również przewody elastyczne ze stali stopowej.
   Typ jeremias flex niemieckiej firmy Jeremias posiada średnice 100-180 mm, gwarancja na te przewody wynosi 10 lat. Inna firma to amerykański RiteVent, producent wykładziny typu Flex Rite w zakresie średnic 80 - 400 mm. Atest polski: ITB nr 438/93. Jeżeli istniejący komin ma nierówności i większą odsadzkę, to można go zabezpieczyć specjalnym rękawowym wkładem typu Alufol, rozdmuchiwanym sprężonym powietrzem, co zapewni ścisłe przyleganie do ścianek komina.
   Materiał na wkłady Alufol składa się z trzech warstw: wewnętrznej z folii aluminiowej, następnie z włókna szklanego i polietylenu. Według producenta, firmy Inst-Kom z Rzeszowa są odporne na temperaturę do 300 st. C, a ich trwałość szacuje się na 20 lat. Wkłady Alufol nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego nie wolno kominów z tymi wkładami czyścić stalowymi szczotkami.

Kanały spalinowo-powietrzne

   Tradycyjne kotły grzewcze z otwartą komorą spalania wymagają dla każdej jednostki zainstalowanej w mieszkaniu odrębnego przewodu spalinowego, co w przypadku domów wielorodzinnych z ogrzewaniem indywidualnym jest rozwiązaniem kłopotliwym, gdyż potrzebuje dużo miejsca na przewody, nie mówiąc o kłopotach z doprowadzeniem do każdego urządzenia powietrza do spalania. Dlatego w takich przypadkach celowe będzie zastosowanie kotłów z zamkniętą komorą spalania, mogących pracować na wspólny przewód spalinowo-powietrzny. Zbiorczy układ spalinowo-powietrzny przedstawimy na przykładzie systemu kominowego znanego także pod nazwą LAS (Luft Abgas System).
   System Quadro tworzą okrągłe kanały z szamoty kwasoodpornej, przeznaczone do odprowadzenia spalin, obudowane pustakiem o przekroju kwadratowym, w którym przeciwnie do kierunku spalin transportowane jest powietrze niezbędne do spalania gazu w kotłach. Po drodze zewnętrzne powietrze nagrzewa się, co poprawia ekonomikę pracy kotła. Kanały z szamoty łączone są kitem kwasoodpornym, pustaki zaprawą cementową. W odstępach metrowych, w miejscach spoin, umieszcza się na rurze wewnętrznej tuleje dystansowe utrzymujące przewód spalinowy w położeniu centralnym i dodatkowo uszczelniające spoiny.
   Na spoiny nie osłonięte pierścieniami dystansowymi zakłada się dodatkowe pierścienie uszczelniające. W narożach pustaka znajdują się otwory umożliwiające przy większych wysokościach wprowadzenie zbrojenia złożonego z prętów o skręcanych odcinkach. W skład systemu wchodzi prefabrykowany cokół fundamentowy z odprowadzeniem skroplin, wyczystką i otworem wyrównującym ciśnienie pomiędzy przewodem spalinowym a powietrznym, dla zapobieżenia przy nieczynnym kominie nadmiernemu wychłodzeniu, oraz zakończająca komin głowica ze stożkiem, bezpiecznie oddzielającym spaliny od wlotu powietrza zewnętrznego.
   Według normy niemieckiej, maksymalna ilość podłączonych do jednego kanału kotłów o zamkniętej komorze spalania może wynosić 10, o mocy maksymalnej 24 kW każdy, a ilość kondygnacji także 10 (wg tabel wymiarowych Schiedla zaleca się podłączanie 10 kotłów o mocy 18 kW, względnie 7 o mocy 24-25kW).
   Na każdej kondygnacji można podłączyć od 1 do 4 kotłów, przy czym długość przyłącza nie może przekraczać 140 cm, a samo włączenie dokonuje się przez prefabrykat przyłączeniowy. Przy podłączeniu 2 kotłów na jednej kondygnacji wloty muszą być przesunięte o min 30 cm, przy 3 i 4 kotłach odległość między wlotami przeciwległymi winna wynosić 60 cm. Dla tych warunków jako pierwszy w kraju system Quadro - Schiedel uzyskał aprobatę nr AT/98-05-0060, wydaną przez Instytut Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Krakowie.
   W kolejnym odcinku zakończymy omawianie sposobów odprowadzania spalin z kotłów gazowych i olejowych i zajmiemy się warunkami, jakie winny spełniać pomieszczenia przeznaczone na montaż kotłów.
ZBIGNIEW SZPIL

Co składa się na cenę paliwa?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie