Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozłów. Znikają obiekty Państwowych Zakładów Zbożowych

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Elewator zbożowy w Kozłowie
Elewator zbożowy w Kozłowie Aleksander Gąciarz
Znika jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych Miechowszczyzny. Dobiega końca wyburzanie Państwowych Zakładów Zbożowych w Kozłowie.

FLESZ - Co czwarty Polak był już zakażony?

Przez 65 lat nad miejscowością górowały ogromne zabudowania zakładu: silosy zbożowe, młyn, elewator. Dziś zostało już tego bardzo niewiele. Na zlecenie właściciela obiektu, spółki Kalatos, prace wyburzeniowe wykonuje krakowska firma Pro-Immo Polska. Stal i gruz są sprzedawane jako odpady.

Nakaz wyburzenia obiektu i uporządkowania terenu wydał w 2020 roku Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Miechowie. Pozbawiony nadzoru obiekt popadał w coraz większą ruinę, stwarzając zagrożenie.

- Nam, jako samorządowi, również zależało, aby to miejsce uporządkować. Żeby zniknęło niebezpieczeństwo i zagrożenie, które ten obiekt powodował. Trudno, żeby było inaczej, skoro od ponad 20 lat zakład był praktycznie porzucony i niezabezpieczony. Ja mieszkam 400 metrów od tego miejsca i widziałem co się tam dzieje. Ludzie chodzili w nocy z lampkami, śpiewali, palili ogniska na dużej wysokości. Już raz był tam wypadek śmiertelny, gdy na człowieka zwaliła się ściana. W każdej chwili znowu mogło dojść do jakiegoś nieszczęścia

– mówi wójt Kozłowa Jan Z. Basa.

Jednak nie wszyscy podzielają opinię inspektoratu nadzoru budowlanego i samorządu. Kilka miesięcy temu powstało Stowarzyszenie – Muzeum PZM-PZZ Kozłów. Jego członkowie chcieli ratować zakład przez wyburzeniem. Uważali, że stanowi część lokalnego dziedzictwa, ma wartość zabytkową i mógłby dalej służyć jako muzeum. W mediach społecznościowych pojawiły się apele o pomoc w ratowaniu zakładu. - Powiedz stop wyburzaniu historii – głosił jeden z nich.

- Z dnia na dzień znika jakiś budynek lub jego część. To jest straszne –

informowali. Na specjalne kontro bankowe można było wpłacać darowizny na rzecz ratowania zakładu. Wszystkie te działania nie odniosły jednak skutku.

- Mieliśmy telekonferencję z udziałem Urzędu Ochrony Zabytków, stowarzyszenia i właściciela obiektu. Stowarzyszenie deklarowało, że odkupi obiekt, ale to są duże pieniądze. Na uratowanie tego obiektu i zorganizowanie tam muzeum potrzebne byłyby miliony złotych. A poza tym nie wiem, czy byliby chętni, którzy chcieliby go zwiedzać – uważa wójt Basa.

Przedstawiciele stowarzyszenia jednak się nie poddają. Zapewniają, że są nadal zdecydowani odkupić teren byłych zakładów, nawet bez zabudowań.

- Mamy pomysł na prowadzenie tam działalności muzealniczej i chcemy go realizować. Numer konta jest nadal aktualny i można na niego wpłacać pieniądze

- zapewnia Karol Majcher. Członkowie stowarzyszenia, w tym prezes zarządu Renata Gumułka uważają, że wójt Basa nie docenia zabytkowego obiektu jakim jest PZM "PZZ" Kozłów, tylko poszukuje dziedzictwa kulturowego poza granicami swojej gminy. Jako dowód przywołują fragment Strategii Rozwoju Gminy Kozłów na lata 2017-2030, gdzie wśród słabych stron wymieniono "brak atrakcyjnych obiektów historycznych i dziedzictwa kulturowego, które mogłoby przyciągnąć przyjezdnych".

Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie Państwowe Zakłady Zbożowe w Kozłowie rozpoczęły działalność w 1955 roku. Należało do największych i najnowocześniejszych tego typu zakładów w Polsce. Pojemność elewatora wynosiła 32,5 tys. ton. Wyposażenie pochodziło m. in. z Austrii, Szwajcarii i Niemiec. Zakład zatrudniał blisko 300 osób, produkując 75 ton kaszy i 300 ton mąki na dobę. W 1997 roku XI Narodowy Fundusz Inwestycyjny sprzedał większość udziałów prywatnym spółkom Unicorn Holding i International Business Poland. Zakład działał jeszcze tylko trzy lata. Wreszcie w 2009 ogłoszono jego upadłość. Potem obiekt kilka razy zmieniał właścicieli, ale jedynym widocznym efektem ich działalności były anteny zamontowane na dachu elewatora.

Członkowie Stowarzyszenia Muzeum PZM-PZZ Kozłów apelują do posiadaczy pamiątek po zakładzie o kontakt pod adresem email: [email protected] lub pod numerem telefonu 882343103. Link do strony stowarzyszenia to: www.muzeumpzzkozlow.com.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski