Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kradzieże na Rynku Głównym i w okolicach to codzienność. W ubiegłym roku policja odnotowała tam ponad tysiąc przypadków złodziejstwa

PAP
PAP
Marcin Banasik
Marcin Banasik
Ścisłe centrum Krakowa od lat jest w czołówce miejsc, gdzie dochodzi do największej liczby przestępstw
Ścisłe centrum Krakowa od lat jest w czołówce miejsc, gdzie dochodzi do największej liczby przestępstw Andrzej Banaś
Najwięcej kradzieży, rozbojów, bójek, uszkodzeń ciała, ale i wiele przestępstw seksualnych w Krakowie policja odnotowała w 2022 r. w ścisłym centrum, czyli w dzielnicy Stare Miasto. Podobnie było w 2021 r., choć wtedy ogólna liczba przestępstw była niższa. Z kolei najbezpieczniejszym miejscem stolicy Małopolski jest wschodnia część miasta.

Spadek liczby miejsc na rynku pracy

od 16 lat

Dziewięć kategorii przestępstw

Policyjne dane uwzględniają dziewięć kategorii: kradzież mienia, kradzież pojazdu, kradzieże z włamaniem, rozboje, wymuszenie rozbójnicze, uszkodzenie ciała, bójka i pobicie, zabójstwo, przestępstwo seksualne. Są prowadzone według podziału na komisariaty, którym podlegają dzielnice.

Jak wynika ze statystyk, przygotowanych przez komendę miejską dla PAP, w 2022 r. w Rynku Głównym i w okolicach doszło do 1030 kradzieży mienia, oprócz tego do siedmiu kradzieży pojazdów i 57 kradzieży z włamaniem. Policja odnotowała 38 rozbojów, 64 uszkodzenia ciała, 27 bójek i pobić oraz siedem przestępstw seksualnych.

W centrum nikt nie został zamordowany

W ścisłym centrum nikt nie został zamordowany. Po jednym zabójstwie zaś odnotowały komisariaty nr III (dla Prądnika Białego i Prądnika Czerwonego), VI (dla Swoszowic, Podgórza Duchackiego, Bieżanowa-Prokocimia) i VII (dla Mistrzejowic, Bieńczyc, Wzgórz Krzesławickich).

Na terenie Prądnika Białego i Czerwonego było najwięcej w mieście, bo osiem, przestępstw seksualnych. Tutaj też skradziono najwięcej pojazdów - 19.

Jeśli chodzi o ogólną liczbę przestępstw, to najbezpieczniejszą dzielnicą są Grzegórzki – tu też mieści się główna siedziba komendy wojewódzkiej policji, sądy i prokuratura. Liczba kradzieży mienia wyniosła tu 256, kradzieży pojazdów – trzy, kradzieży z włamaniem 26. Doszło tu do m.in. dwóch przestępstw seksualnych i czterech bójek z pobiciem.

Najbezpieczniej na wschodzie Krakowa

Wśród najbezpieczniejszych rejonów są również Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie (komisariat nr VII) i Nowa Huta, Czyżyny (komisariat nr VIII). Odnotowano tu najmniej przestępstw seksualnych: komisariat nr VII – jedno, komisariat nr VIII – dwa. Liczba kradzieży ogółem była tu najniższa po Grzegórzkach – komisariat VII zanotował 377, a VIII – 404.

Łączna liczba przestępstw wzrosła w 2022 r. do 4486, podczas gdy w 2021 r. było ich 3899. Zmniejszyła się tylko w kategorii kradzieże pojazdów – w ub. roku skradziono w mieście 91 pojazdy, a rok wcześniej – 134. W 2022 i 2021 identyczne statystyki są jeśli chodzi o zabójstwa (3) i przestępstwa seksualne (31).

Tu popełnia się najwięcej przestępstw. Zobacz na kolejnych slajdach >>>

Oto najmniej bezpieczne miasta w Małopolsce. Tu popełnia się...

Z danych wynika, że wzrosła liczba kradzieży i włamań dokonywanych przez Ukraińców, ale – jak podkreśliła Elżbieta Znachowska-Bytnar z policji – w większości kategorii nie odnotowano wzrostu przestępstw dokonywanych przez przedstawicieli tej narodowości.

- Należy stwierdzić, że mimo ogromnego wzrostu liczby mieszkańców narodowości ukraińskiej w Krakowie w ubiegłym roku, w większości kategorii nie odnotowaliśmy wzrostu przestępstw dokonywanych przez Ukraińców, a w tych kategoriach, gdy ten wzrost nastąpił – nie był on proporcjonalny do wzrostu liczby ludności tej narodowości – zaznaczyła Elżbieta Znachowska-Bytnar z zespołu prasowego komendy miejskiej policji.

Więcej kradzieży, włamań i oszustw

Ze statystyk krakowskiej policji wynika, że w stosunku do 2021 r. w 2022 r. wzrosła liczba przestępstw w kilku kategoriach: kradzieży (z 7 do 31), włamań (z 1 do 5), oszustw (z 2 do 4), posiadania narkotyków (z 31 do 50), kierowania pod wpływem alkoholu (z 34 do 55). Zmniejszyła się liczba bójek z siedmiu w 2021 do dwóch w 2022 r.

Obecnie w Krakowie przebywa, według oficjalnych statystyk, ok. 120 tys. Ukraińców, podczas gdy przed wojną było ok. 70 tys. Ok. 50 tys. dorosłych uchodźców, przybyłych po wojnie, ma nr PESEL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kradzieże na Rynku Głównym i w okolicach to codzienność. W ubiegłym roku policja odnotowała tam ponad tysiąc przypadków złodziejstwa - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski