Krajobraz bez Holendrów

Redakcja
Udostępnij:
Znów są dobre wiadomości dla akcjonariuszy Vistuli: holenderscy udziałowcy, HIP Holding i Bosta BV, sprzedali posiadane akcje krakowskiego producenta odzieży. Łącznie 9 proc. tych walorów zakupili inwestorzy finansowi - CAIB Investment Management i CAIB Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Spółka zredukowała też swoje zobowiązania o kolejne 3 mln zł, spłacając całe zadłużenie wobec banku BPH PBK. Na skutek kosztów związanych z likwidacją nierentownego projektu Artisti Italiani Vistula SA zamknęła 2003 r. stratą netto w wysokości 5 mln zł (w 2002 r. wyniosła ona ok. 67 mln zł), ale w opinii jej zarządu, w tym roku realne jest osiągnięcie zysku netto na poziomie sprzed 2001 r., czyli 5-6 mln zł.

Vistula SA zapowiada zyski

   - W IV kwartale 2003 r. musieliśmy wpisać w straty wszystkie aktywa, nabyte w związku z projektem AI, czyli m.in. wartość znaku towarowego, materiałów reklamowych i wyposażenia sklepów, co obciążyło wynik spółki - _mówi Michał Wójcik, prezes Vistuli. - _Ogólne koszty AI wyniosły 8 mln zł. Osiągnęliśmy jednak 6,5 mln zł zysku na sprzedaży, a wskaźnik rentowności wzrósł z 1,3 do 5,9 proc. W 2004 r. wchodzimy "czyści" pod względem bilansowym i operacyjnym, a pojawienie się nowych inwestorów sprzyja ustabilizowaniu sytuacji w firmie - _dodaje.
   Zarząd Vistuli liczy również na zakończenie sporów sądowych, zainicjowanych w ub.r. przez HIP Holding i Bosta BV, które kwestionowały zmiany w akcjonariacie spółki. Pomiędzy Holendrami a krajowymi udziałowcami Vistuli, skupionymi wokół PZU, przez ponad połowę 2003 r. trwał ostry konflikt o władzę w firmie.
   Od początku 2003 r. Vistula zredukowała swoje zadłużenie z 48 do 13 mln zł (prolongowana ostatnio linia kredytowa w BRE Banku) i obecnie dysponuje kapitałami własnymi w wysokości ponad 30 mln zł. Przychody w ubiegłym roku wyniosły 110 tys. zł. W 2004 r. krakowska firma zamierza głównie inwestować w rozwój własnych marek - Vistula i Lantier.
   - _Planujemy kampanię promocyjną, która pozwoli odświeżyć markę Vistula - _zapowiada Michał Wójcik.
- Chcielibyśmy również zakupić nowe maszyny, co pozwoli na wzrost jakości produkcji. Łącznie w 2004 r. inwestycje powinny wynieść ok. 2,5 mln zł - _dodaje.
   Vistula rozpoczęła już przedsprzedaż tegorocznej kolekcji jesienno-zimowej. W marcu będzie podpisywać z odbiorcami pierwsze kontrakty na nowy sezon.
   Po wyjściu ze spółki Holendrów, którzy kontrolowali łącznie 26 proc. akcji Vistuli, obecnie największym jej akcjonariuszem są NFI, dysponujące 20 proc. udziałów. PZU ma 17 proc., CAIB Investment Managemant i CAIB Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych - ok. 9 proc., zaś 7,5 proc. akcji znajduje się na rachunku inwestycyjnym WBK Asset Management.
(B.CH.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie