Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krajobraz po gimnazjach

Jolanta Białek
Jolanta Białek
SP w Grajowie ma pracować teraz - przynajmniej do 2019 roku - w swej siedzibie oraz w gimnazjum w Dobranowicach
SP w Grajowie ma pracować teraz - przynajmniej do 2019 roku - w swej siedzibie oraz w gimnazjum w Dobranowicach fot. Jolanta Białek
Koniec tygodnia był gorący. Minął czas na dostosowanie sieci szkół do nowego systemu oświatowego. Lokalne samorządy ostatnie uchwały w tej sprawie podejmowały jeszcze w czwartek. A wczoraj nauczyciele kilku placówek przystąpili do strajku.

Nie ma wątpliwości, że skutki reformy oświaty odczują i uczniowie, i nauczyciele. Ci ostatni strajkowali wczoraj w czterech placówkach oświatowych w powiecie wielickim. Do ogólnopolskiego sprzeciwu wobec reformy edukacji przyłączyły się: SP nr 3 w Wieliczce, Szkoły Podstawowej w Śledziejowicach, gimnazjum w Węgrzcach Wielkich i Zespołu Szkół w Kłaju.

Jak mówi Anna Grabowska, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Wieliczce (dla gmin Wieliczka i Kłaj), do strajku przyłączyła się większość nauczycieli tych placówek oświatowych. Protestowano m.in. przeciwko zwolnieniom nauczycieli, które po likwidacji gimnazjów staną się - wcześniej czy później - nieuniknione. - Od władz Wieliczki mamy obietnicę, że zwolnień nie będzie. Tylko to nie oznacza niestety, że nie będzie redukcji etatów, i to dość radykalnej - mówi Anna Grabowska.

Na skutek reformy wszystkie gimnazja w powiecie wielickim zostały włączone do szkół podstawowych. Ale nie obyło się bez kłopotów.

Niepołomice: szkoła po walce

Od 1 września 2019 roku niepołomickie gimnazjum stanie się SP im. gen. Tadeusza Kościuszki. Uchwałę w tej sprawie niepołomiccy radni podjęli podczas czwartkowej sesji. Natomiast przez najbliższe dwa lata podstawówka w gimnazjum będzie funkcjonować w strukturach SP im. Kazimierza Wielkiego. Ten projekt wszedł w życie dopiero po protestach mieszkańców w Małopolskim Kuratorium Oświaty, bo wcześniej gmina zakwalifikowała miejskie gimnazjum do wygaszenia.

W tej gminie duże zmiany nastąpią także w Woli Batorskiej. Tam budynek gimnazjum zajmą - w 2019 roku - żłobek i przedszkole, natomiast pomieszczenia przedszkola, które działa dziś w batorskiej SP zostaną zagospodarowane wtedy na potrzeby podstawówki.

Z wyliczeń z lutego tego roku wynikało, że w gminie Niepołomice może stracić pracę 20-30 proc. nauczycieli. Wiadomo już, że dzięki utworzeniu w budynku gimnazjum drugiej w centrum miasta podstawówki, aż tak źle nie będzie. Ale utrzymania obecnego stanu zatrudnienia nauczycieli - w skali gminy - raczej trudno się spodziewać.

Wieliczka: wraca SP nr 1

Miejskie gimnazjum stanie się ponownie podstawówką (SP działała tam do 1999 roku). Od września tego roku mają powstać tam po dwie lub trzy (to zależy od zainteresowania rodziców) klasy I, IV i VII. Natomiast gimnazjum w Dobranowicach - drugie w tej gminie, które funkcjonuje w samodzielnym budynku - zostanie włączone w struktury SP w Grajowie.

W gmina Wieliczka będzie konieczność wprowadzenia nauki na dwie zmiany. Nie da się tego uniknąć w miejskich szkołach podstawowych (z wyjątkiem „jedynki”), a także w Śledziejowicach i Mietniowie.

Nauczyciele będą mieli mniej godzin, sytuacja zmusi ich też do łącznia pracy w kilku szkołach, ale zwolnień nie będzie - obiecują władze Wieliczki. Zapewniają też, że znalezienie pracy dla nauczycieli nie spadnie na dyrektorów szkół, ale stanie się problemem gminy.

Gdów: będzie przeprowadzka

Podstawówka zostanie przeniesiona - w perspektywie kilku lat - do budynku gimnazjum przy ul. Szkolnej. Natomiast dzisiejsza siedziba SP w Gdowie zostanie wtedy zagospodarowana dla szkoły muzycznej oraz Centrum Kultury. Gmina Biskupice, mająca gimnazjum tylko w Sławkowicach, przekształci je w SP. A gmina Kłaj miała tu stosunkowo najmniej kłopotów, bo wszystkie tamtejsze gimnazja funkcjonują przy szkołach podstawowych.

Powiat: czas rozbudowy
Powiatowe szkoły średnie w Wieliczce będą po reformie za ciasne. Dlatego w maju tego roku ruszy zaplanowana na dwa lata rozbudowa LO, a kilka miesięcy później rozpocznie się podobna inwestycja w Kampusie Wielickim.

***

To ciągle wróżenie z fusów

Rozmowa z Rafałem Ślęczką, wiceburmistrzem Wieliczki do spraw społecznych

- Gmina wywiąże się z obietnicy, że nie będzie zwolnień nauczycieli?

- Unikniemy tego, przynajmniej do roku 2019, kiedy może pojawić się problem, bo odejdą ze szkół dwa roczniki uczniów. Na razie zdołaliśmy to jednak wszystko ładnie poukładać, także dzięki temu, że sporo nauczycieli przejdzie w tym roku na emeryturę. Nauczyciele gimnazjów będą mieć zagwarantowaną pracę w szkołach podstawowych w naszej gminie.

- A jakie są przewidywania pod tym względem dla pracowników kadry administracyjnej szkół?

- Także w tym przypadku powinniśmy zachować zatrudnienie w 100 procentach

- Po reformie sporo podstawówek stanie się za ciasnych. Co dalej z bazą lokalową szkół w Mietniowie i Śledziejowicach oraz w mieście?

- We wrześniu rozpoczniemy przygotowanie dokumentacji dla rozbudowy SP w Mietniowie oraz SP nr 4. Liczymy też, że miejskie szkoły odciąży SP nr 1. Tam nauka będzie jednozmianowa, więc rodzice powinni z chęcią posyłać dzieci. Ale to akurat jest ciągle wróżenie z fusów...

- A Śledziejowice? Tam już teraz dzieci uczą się na dwie zmiany. Mieszkańcy proszą, by udostępnić szkole poddasze domu kultury…

- I pewnie tak się stanie, bo na razie nie ma szans na rozbudowę tej szkoły

Rozmawiała: (JOL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski