Krakers: krakowskie święto galerzystów

Krakers: krakowskie święto galerzystów

Łukasz Gazur

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Sztuka. Krakowski weekend galeryjny wpisał się już na dobre w kalendarz imprez kulturalnych miasta. Warto zwrócić uwagę, że to krok w dobrym kierunku na drodze budowania mody na sztukę.
Dobrej sztuki nie zabrakło

Dobrej sztuki nie zabrakło ©Materiały prasowe

Za nami kolejny Krakers, czyli Cracow Gallery Weekend. Inaczej mówiąc - trzy dni ze sztuką w tle. Impreza się rozrosła, okrzepła, z małego wydarzenia dla artbranży stała się przeglądem tego, co do zaproponowania mają krakowskie galerie. A w ramach tego weekendu zajrzeć można było także do miejsc offowych, niebędących regularnymi przestrzeniami wystaw. Co ważne, wszystkie wystawy - poza jedną - nadal można oglądać.

Tak jest choćby w przypadku lokalu SM Dębniki (ul. Bałuckiego 5, gdzie wśród prezentowanych artystów pojawił się Jakub Woynarowski, reprezentant Polski na zeszłorocznym Biennale Architektury w Wenecji. W tym samym miejscu wystawia krakowski kolektyw artystyczny "New Roman".

Ale wystawa została otwarta też (choć tylko na jedną noc) w Cellar Gallery, czyli w piwnicach przy ul. Wielopole 12, i w The Greenroom (Podzamcze 25/6), czyli przestrzeni wystawienniczej (project room), a zarazem miejscu pracy artystki Kingi Lubowieckiej. To wszystko to taka miejska partyzantka artystyczna, odświeżająca energia w krakowskiej sztuce.

Ale naczelną zasadą Krakersa było jednak pogodzenie różnych estetyk. Z niezłym skutkiem. W Artemisie (ul. Poselska 15) zobaczymy znakomite prace Tamary Berdowskiej, w Ravenie (ul. Brzozowa 7) - prace Eugeniusza Muchy, w Olympii (ul. Limanowskiego 24/4b) - twórczość Bogumiła Książka, w F.A.I.T. (al. Słowackiego 58/5) - wystawę z pracami m.in. Marka Chlandy, AWACS, Artura Tajbera, Adama Rzepeckiego, a nawet z... polską fotografią erotyczną z lat 80.

Ma ta edycja Krakersa zalety i wady poprzednich. Najbardziej dotkliwie widoczny jest brak dwóch najważniejszych adresów galeryjnych na krakowskiej mapie - czyli Zderzaka i Starmacha. Bez tych galerii trudno mówić o odmalowywaniu pejzażu artystycznego miasta. Wierzę, że w kolejnych edycjach to się zmieni.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo