Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 130. rocznica urodzin gen. Stanisława Maczka. Uroczystości w Parku Jordana ZDJĘCIA

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
fot. Ewa Wacławowicz
Dokładnie 130 lat temu, 31 marca 1892 r. w Szczercu pod Lwowem na świat przyszedł Stanisław Maczek, bohater II wojny światowej, wsławiony dowódca 1. Polskiej Dywizji Pancernej. W czwartek w samo południe uczczono tę rocznicę przed popiersiem generała w parku im. Henryka Jordana. W uroczystości wzięli udział m.in. kpt. Jan Brzeski - ostatni żyjący żołnierz I Dywizji Pancernej, delegacje z krakowskich i polonijnych szkół, krakowianie, jak też małopolska kurator oświaty.

Punktualnie o godzinie 12 zgromadzeni przy popiersiu gen. Stanisława Maczka w Parku Jordana odśpiewali hymn państwowy, po którym nastąpiło krótkie przedstawienie życiorysu gościa honorowego uroczystości - kapitana w stanie spoczynku Jana Brzeskiego. Kapitan, m.in. jako żołnierz 24 Pułku Ułanów Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej, wraz ze swymi kompanami w 1944 roku wyzwalał spod niemieckiej okupacji kolejne miasta we Francji, Belgii, Holandii i w północnych Niemczech. Za wybitne zasługi dla RP otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

- Pamiętajmy moi drodzy, że gen. Stanisław Maczek wszystkie swoje czyny związał z ojczyzną. To dla Polski żył, walczył i tak patrząc na jego bohaterskie dokonania Polska nie odpłaciła mu się do tej pory za to co dla niej zrobił - powiedziała Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty.

Zaapelowała również do młodzieży z VII LO im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie, które całe lata sprawuje pieczę nad popiersiem generała w Parku Jordana, by zwrócili się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o zrobienie filmu o gen. Maczku.

- Byłaby to opowieść o człowieku niesłychanie moralnym, który zarówno dowodził żołnierzami, ale też był ich opiekunem, a wreszcie którego wojna nie zniszczyła - dodała małopolska kurator oświaty.

Głos zabrała również Prezes Stowarzyszenia Rodzin I Dywizji Pancernej Joanna Wielgat, która na wstępie przekazała podziękowania i pozdrowienia od syna generała prof. Andrzeja Maczka i wnuczki generała. Zaznaczyła też, że czwartkowe uroczystości inaugurują rok trzech generałów: Władysława Andersa, Stanisława Sosabowskiego i Stanisława Maczka, którzy urodzili się w 1892 roku.

- Generał Maczek zajmuje szczególne miejsce w historii Polski, małopolski i miasta Krakowa. Założone przez niego ugrupowanie wojsk, z którego największym oddziałem była 10. Brygada Kawalerii, na początku września 1939 roku zatrzymała atakujące od strony Słowacji wojsko niemieckie. W ten sposób nie dopuszczono do zajęcia przez agresora miasta Krakowa - dawnej stolicy Polski. Pozwoliło to na przygotowanie armii Kraków do walki, a samo królewskie miasto uratowało od zniszczenia w pierwszych dniach wojny. Za to generał Maczek został uznany honorowym obywatelem miasta Krakowa, a w 2011 roku odsłonięto jego popiersie przy którym dzisiaj się zgromadziliśmy - powiedziała Joanna Wielgat

Dziękując kpt. Janowi Brzeskiemu, nawiązała do trwającej od ponad miesiąca wojny na Ukrainie.

- To dzięki wam przez 77 lat my Polacy, mogliśmy żyć w pokoju. Dla naszego pokolenia, naszych dzieci, wnuków pokój jest stanem zupełnie normalnym i oczywistym. 5 tygodni temu okazało się, że tak nie jest. Panie Janie, dziękujemy za pokój, który dla nas wywalczyliście i obyśmy nie musieli zdawać takiego egzaminu jak Pana pokolenie. Chwała Bohaterom - zakończyła

Głos zabrał również Dyrektor VII LO im. Zofii Nałkowskiej, Wojciech Zagórny, który przypominając sylwetkę generała Stanisława Maczka powiedział:

- Generał Maczek był dowódcą, o którym mówiono, że nie przegrał żadnej bitwy, uosabiał najlepsze cechy oficera i znakomitego dowódcy. Był zarówno teoretykiem jak i znakomitym praktykiem broni pancernej. Jako dowódca I dywizji zyskał pseudonim Baca, bo choć bardzo stanowczy był wobec żołnierzy niezwykle opiekuńczy i ludzki - powiedział.

To z kolei przełożyło się na sposób w jaki wyzwalał kolejne miasta, w tym Bredę, którą wyzwolono bez strat w cywilach i infrastrukturze. To spotkało się z uznaniem lokalnej społeczności.

Uroczystość zakończyło złożenie przez zgromadzonych wieńców pod popiersiem generała.

Gen. Stanisław Maczek - pancerny bohater

Stanisław Maczek urodził się 31 marca 1892 roku w miejscowości Szczerec niedaleko Lwowa. W 1918 roku już jako porucznik, wstąpił do Wojska Polskiego zostając dowódcą kompanii ochotniczej w Krośnie, z którą ruszył na odsiecz Lwowa. Wiosną 1920 roku stanął zaś na czele Lotnej Kampanii Szturmowej. Po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej ówczesny major Maczek pozostał w służbie. W 1938 dowodził 10 Brygadą Kawalerii, pierwszej polskiej jednostki zmotoryzowanej, która stanowiła zalążek sił pancernych. Podczas kampanii wrześniowej jednostka ta zadała potężny cios niemieckiemu Korpusowi Pancernemu.

Utworzona w 1942 roku 1 Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Maczka przeszła szlak bojowy przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy. W 1944 brała udział w inwazji sił alianckich w Normandii, największej operacji desantowej w historii. Odegrała również nie małą rolę w bitwie pod Falaise i uczestniczyła w wyzwalaniu Bredy oraz zdobyciu Wilhelmshaven.

Za swoje liczne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, gen. Stanisław Maczek otrzymał m.in. Order Orła Białego, Krzyż Kawalerski Orderu Virtuti Militari, Wielką Wstęgę Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski czy Złoty Krzyż Zasługi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski