Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 14. edycja Festiwalu Conrada. Uczestnicy będą przez tydzień dyskutować o wspólnocie

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W Krakowie rozpoczęła się 14. odsłona Festiwalu Conrada
W Krakowie rozpoczęła się 14. odsłona Festiwalu Conrada PAP/Art Service
Akademia Sztuk Teatralnych, Pałac Potockich, Kino Pod Baranami, Dom Norymberski oraz ICE to przestrzenie, w których od 24 do 30 października odbywać się będą spotkania tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. Tematem łączącym wydarzenia odbywające się w ramach 14. odsłony Conrada jest "wspólnota". - Nie ma jednej wspólnoty, są zawsze wielorakie wspólnoty, które ze sobą rozmawiają, zderzają się. Nie wszyscy mówimy jednym głosem – wyjaśnia prof. Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada. Zwieńczeniem festiwalowych wydarzeń będzie gala Nagrody Conrada, która odbędzie się 30 października.

Niebezpieczna moda na jedzenie muchomorów

od 16 lat

- Jesteśmy dumni, jako miasto z tego festiwalu, po wielu wyróżnieniach międzynarodowych, w 2019 roku odebraliśmy w Brukseli jedną z pięciu najważniejszych nagród, prestiżową Nagrodę EFFE – Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali, którą Conrad Festiwal otrzymał za odwagę w programowaniu – podkreślił Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Organizowany w Krakowie od 2009 roku Conrad Festiwal jest, jak informują organizatorzy, „prezentacją literatury światowej powstającej w różnych zakątkach globu, zakorzenionej w różnych kulturach, wyrastającej z odmiennych doświadczeń, a także inicjowanie intensywnych dyskusji artystycznych i społecznych”. Choć w nazwie festiwalu figuruje nazwisko Joseph Conrada, nie jest to wydarzenie poświęcone jego twórczości, pisarz jest duchowym patronem. „Conrad łączył odmienne tradycje” – wyjaśniają organizatorzy. - „Pisał po angielsku, ale zawsze podkreślał, że każdy napisany w tym języku tekst jest przekładem z obcej mowy, efektem niekończącego się procesu tłumaczenia jednych idei na drugie”. Wydarzenie organizuje Miasto Kraków, Fundację „Tygodnika Powszechnego” oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Hasłem przewodnim tegorocznej odsłony jest „wspólnota” oraz pytania, jakie stawia pojęcie wspólnoty. Czym są wspólnoty i jak działają? Z jakiego powodu powstają i co powoduje, ze zanikają? Czy z definicji wspólnota jest czymś wartościowym? Czy można się ze wspólnoty wypisać?

- Od samego początku istnienia festiwalu zajmujemy, niczym innym jak właśnie, kreowaniem pewnych wspólnot - wyjaśnia prof. Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada.

- W kontekście tegorocznego tematu wspólnoty jest niezwykle istotne, by włączać całe społeczności na różnych poziomach, twórców i wydawców, czytelników, tych którzy są tu lokalnie, ale też społeczność międzynarodową. W tym roku mamy możliwość gościć niezwykłe osoby świata literatury, m.in. reprezentację Francji, dwoje autorów uhonorowanych Nagrodą Goncourtów Leïlę Slimani i Mohameda Mbougara Sarre, postaci, które przez swoją twórczość wskazują na wagę, trudność i wyzwanie jakim jest budowanie równościowego społeczeństwa, wspólnoty, która włącza i szanuje – zapowiada Carolina Pietyra, dyrektorka KBF.

Choć, jak podkreślił Michał Paweł Markowski, festiwal nie będzie się skupiał wokół literackich gwiazd, podczas 14. edycji Festiwalu Conrada będą gościć, m.in. Sylwia Chutnik, Artur Domosławski, Weronika Gogola, Grażyna Plebanek, Szczepan Twardoch i Jakub Żulczyk. Do Krakowa przyjedzie także szerokie grono gości zagranicznych, wśród których znalazły się takie osobistości świata literackiego jak Carmen Maria Machado, Óscar Martínez, Mykoła Riabczuk i Eva Meijer.

- Przez długi czas myślałem o strukturze tego festiwalu jako o opowieści. Dziś wydaje mi się, ze lepiej posłużyć się metafora antologii, dlatego, ze ona od samego początku wskazuje na różnorodność głosów. Chociaż poszczególne teksty w niej zawarte łączą się ze sobą tematem, ale za każdym razem realizowanym w innym sposób. Ta różnorodność jest czymś na czym nam szalenie zależało – wyjaśniał Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.

Poza pasmem głównym przygotowano także spotkania dla dzieci i rodzin, które odbędą się w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym w dniach 29 i 30 października. W Kinie Pod Baranami odbywać się będą seanse filmowe w ramach festiwalowych wydarzeń towarzyszących. Z kolei Kongres Książki stanie się przestrzenią branżowych rozmów dla autorek, tłumaczy, redaktorek, bibliotekarzy, wydawczyń czy księgarzy.

Festiwal zwieńczy gala Nagrody Conrada przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski. Wśród nominowanych książek znalazły się: „Szalej” Moniki Drzazgowskiej (Wydawnictwo Literackie), „Story Jones” Krzysztofa Pietrali (Meth), „Rzeszot” Bartosza Sadulskiego (Książkowe Klimaty), „Miasto bajka” Pauliny Siegień (Wydawnictwo Czarne) i „Czarnolas” Jagi Słowińskiej (Ha!art). O tym, kto otrzyma nagrodę, decydują jurorzy oraz czytelnicy, którzy mogą do soboty wziąć udział w głosowaniu za pośrednictwem strony internetowej.

Aby wziąć udział w spotkaniach pasma głównego festiwalu, wystarczy pobrać bezpłatną wejściówkę na stronie internetowej KBF. Wstęp na wydarzenia dla dzieci i rodzin oraz otwartą część Kongresu Książki jest wolny. Bilety na seanse z pasma filmowego można nabyć na stronie Kina Pod Baranami.

Oprócz uczestnictwa w festiwalowych wydarzeniach, miłośnicy Conrada będą mogli wesprzeć festiwal finansowo, biorąc udział w licytacji. Na platformie Allegro charytatywni znalazły się, min. lampa w kształcie logotypu festiwalu, wycinanki kurpiowskie oraz zestaw wszystkich książek laureatek Nagrody Conrada. Na aukcji znalazły się także „bilety dobrej woli”.

- Nie chcemy pobierać opłat za udział w festiwalu, natomiast jeśli ktoś będzie brał udział w spotkaniu na żywo lub online i uzna, że było ono tak dobre, że nie może być za darmo, wówczas może kupić na aukcji Allegro „bilet dobrej woli” – wyjaśnia Aleksander Kardyś, prezes Fundacji Tygodnika Powszechnego.

Bilet stanowi festiwalowa grafika do samodzielnego nadruku na przypinkę, T-shirt czy festiwalowy plakat.

Szczegółowy prgoram tegorocznej edycji Festiwalu Conrada na stronie internetowej www.conradfestival.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. 14. edycja Festiwalu Conrada. Uczestnicy będą przez tydzień dyskutować o wspólnocie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski