Kraków. 28 mln zł nadpłaty za odbiór śmieci, ale zwrotu pieniędzy nie będzie

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Nadwyżka z opłat za wywóz odpadów wyniosła ponad 28 mln zł. Pieniądze nie wrócą do kieszeni właścicieli nieruchomości
Nadwyżka z opłat za wywóz odpadów wyniosła ponad 28 mln zł. Pieniądze nie wrócą do kieszeni właścicieli nieruchomości Fot. Anna Kaczmarz
Urzędnicy wyjaśniają, że zaoszczędzone fundusze przekażą na akcje edukacyjne i nowe punkty selektywnej zbiórki.

WIDEO: "Co za akcja!" z piłkarzem Wisły Kraków Pawłem Brożkiem

Rada Miasta Krakowa poprzez uchwałę zwiększyła tegoroczne wydatki o ponad 28,6 mln zł. Pieniądze mają trafić na system gospodarowania odpadami komunalnymi w mieście. Kiedy zapytaliśmy o szczegóły, na co konkretnie zostaną przekazane fundusze, otrzymaliśmy ogólne odpowiedzi.

Wiadomo natomiast, że wspomniana kwota została zaoszczędzona z nad­wyżek z opłat za wywóz śmieci, jakie wnosili właściciele nieruchomości w Krakowie. I choć okazało się, że mieszkańcy przepłacili, to nie mogą liczyć na zwrot nadpłaconych pieniędzy.

- Zgodnie z ustawą „środki z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie mogą być wykorzystane na cele niezwiązane z pokrywaniem kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi”. W związku z tym przychody z opłat nie mogły zostać przeznaczone na inne cele - wyjaśnia Kamil Popiela z krakowskiego magistratu.

Dopytaliśmy, na jakie zadania zostanie rozdzielona kwota ponad 28 mln zł. - Zwiększone przychody zostaną przeznaczone na zadanie „Zintegrowany System Gospodarowania Odpadami Komunalnymi”. Przychody zostaną również przeznaczone na utrzymanie czystości i porządku, zgodnie z ustawą - poinformował Kamil Popiela.

Poprosiliśmy o wyliczenie, jakie konkretnie prace czy zakupy zostaną sfinansowane za ponad 28 mln zł?

Otrzymaliśmy z magistratu wyliczenie, że za te pieniądze Kraków pokryje koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami, w tym konkretnie koszty:

- odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania (zagospodarowania) odpadów komunalnych,
- tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych,
- obsługi administracyjnej tego systemu,
- edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.

Dopytaliśmy, gdzie w takim razie planowane jest utworzenie nowych punktów selektywnej zbiórki, czy obsługa administracyjna systemu wiązałaby się np. z podwyżkami płac dla pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i jakie mogą zostać podjęte działa związane z edukacją ekologiczną. Czekamy na odpowiedzi.

Podczas procedowania uchwały dotyczącej ponad 28-milionowej nadwyżki nie było żadnej dyskusji radnych. Projekt w tej sprawie pozytywnie zaopiniowała też komisja budżetowa Rady Miasta Krakowa.

- Zaoszczędzone pieniądze związane z obsługą gospodarki odpadami prawo pozwala wydatkować tylko na zadania z tym związane. Nadwyżka powstała w 2018 r., ale z dyskusji podczas posiedzenia komisji wynikło, że w tym roku są notowane straty. Dzięki dodatkowym pieniądzom wszystko się ma bilansować - komentuje Andrzej Hawranek (PO), przewodniczący komisji budżetowej RMK.

Przyznaje, że poprosi o dokładne rozliczenie, na jakie ostatecznie zadania wydane zostanie ponad 28 mln zł. Nie wyklucza, że część pieniędzy w ramach obsługi administracyjnej systemu może zostać przekazane na większe wypłaty dla pracowników obsługujących system. - Tendencja w kraju jest taka, że mają rosnąć wynagrodzenia - zwraca uwagę radny Hawranek.

Podczas posiedzenia komisji budżetowej przedstawiciele miasta informowali, że pod koniec sierpnia obsługa systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Krakowie była na minusie (podano kwotę 6,5 mln zł) i prognozowano, że na koniec roku deficyt może wynieść ok. 12 mln zł.

W MPO zwracają uwagę, że od 1 kwietnia tego roku segregacja odpadów przeszła na wyższy poziom i wzrosła liczba koszy lub worków na odpady w naszych mieszkaniach.A to ma wpływ na koszty systemu.

Krakowianie nie muszą się natomiast na razie obawiać o zwiększenie opłat za odbiór śmieci, tak jak mieszkańcy gmin ościennych. Przed problemem podwyżek cen stanęła np. gmina Biskupice. Taka sama decyzja czeka Niepołomice, a potem kolejne gminy powiatu wielickiego.

- Aktualnie podwyżki w Krakowie nie są planowane - uspokaja Piotr Odorczuk z MPO.

Gospodarka Odpadami w Krakowie

- W przypadku nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej opłata za gospodarowanie odpadami jest naliczana od gospodarstwa domowego. W przypadku nieruchomości, w których nie zamieszkują lokatorzy, a powstają odpady komunalne, opłata naliczana jest od ilości pojemników na odpady. W przypadku nieruchomości, w której w części zamieszkują mieszkańcy, a części stanowi nieruchomość niezamieszkałą, a powstają na niej odpady komunalne, opłata może być naliczana w zależności od ilości pojemników na odpady.

Przykładowe stawki opłat
Zabudowa jednorodzinna - selektywna zbiórka:
- 36 zł - gospodarstwo dwuosobowe
- 46 zł - gospodarstwo trzyosobowe
- 56 zł - gospodarstwa czteroosobowe
Zabudowa jednorodzinna - bez selektywnej zbiórki:
- 54 zł - gospodarstwo dwuosobowe
- 69 zł - gospodarstwo trzyosobowe
- 84 zł - gospodarstwa czteroosobowe
Zabudowa wielorodzinna - selektywna zbiórka:
- 29 zł - gospodarstwo dwuosobowe
- 41 zł - gospodarstwo trzyosobowe
- 50 zł - gospodarstwa czteroosobowe
Zabudowa wielorodzinna - bez selektywnej zbiórki:
- 41 zł - gospodarstwo dwuosobowe
- 60 zł - gospodarstwo trzyosobowe
- 73 zł - gospodarstwa czteroosobowe
Koszty wchodzące w zakres opłaty
- odbiór i transport odpadów zmieszanych do regionalnych instalacji,
- przetworzenia odpadów zmieszanych,
- odbiór i transport odpadów selektywnie zbieranych,
- sortowanie surowców wtórnych,
- odbiór odpadów wielkogabarytowych,
- demontaż i przetworzenia odpadów wielkogabarytowych,
- utrzymanie i tworzenie punktów selektywnej zbiórki odpadów (w tym kolorowe gniazda dzwonów).

Czytaj także

WIDEO: Krótki wywiad

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. 28 mln zł nadpłaty za odbiór śmieci, ale zwrotu pieniędzy nie będzie - Dziennik Polski

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Boszka
28 października, 12:50, Q:

Znowu prywatny folwark Majchrowskiego i kolesi z PO. Dramat. Oddać pieniądze albo obniżyć stawki opłat!!!

Zgadzam się

P
Pdc

A po co te nowe punkty selektywnej zbiórki? To są miejsca, gdzie mieszkańcy ościennych gmin przywożą swoje śmieci. Dlaczego ma to być opłacane z pieniędzy mieszkańców Krakowa. Raczej te punkty powinno się likwidować, bo panuje w tych miejscach straszny bałagan.

E
Edyta

A mi kazano zapłacić ponad 900 zł za błąd w deklaracji złożonej w kwietniu. Zadeklarowałam wywóz śmieci co dwa tygodnie na deklaracji DM. W listopadzie Pani z Urzędu Miasta telefonicznie poinformowała mnie że maja być wywożone co tydzień i mam im zapłacić za to. Wszystko dobrze ALE do tej pory były wywożone co dwa tygodnie zgodnie z harmonogramem. I co, musiałam zapłacić za wywóz którego nie było!!! Bo niby jak ma się MPO cofnąć w czasie i jeździć co tydzień. Najważniejsze dla nich ze papiery i kasa się teraz zgadza :( szkoda moich nerwów i pieniędzy. Z urzędnikami cieżko walczyć.

G
GG
28 października, 9:31, Olo:

Jak ktoś płacił za odbiór śmieci, a nie na akcje edukacyjne i punkty selektywnej zbiórki to powinien zgłosić w prokuraturze przestępstwo polegające na niekorzystnym rozporządzeniu jego mieniem. Tym bardziej, że to nie były dobrowolne wpłaty tylko przymusowe. Jak MPO chce robić takie akcje to niech świetnie opłacani prezesi zasponsorują

28 października, 12:40, Dyzio:

Dokładnie. Oszustwo w świetle prawa

I co z tego? Jacuś i jego świta są nietykalni. Ponad prawem.

R
Rob

No i oczywiście podwyżki plac urzędników z naszej kieszeni. Nowy system gospodarki odpadami nie działa w Krakowie w wielu miejscach wciąż są tylko dwa kosze...niebieski j żółty. Przeplacam za usługę której nie ma.....żenada!!! To sprawa dla prokuratury wyciąganie bezprawnie kasy od mieszkańców. !!! Zadam zwrotu nadplaconych pieniędzy!!!

K
KRK

28 mln na drukowanie ulotek których nikt nie czyta !!!!! ???? to jest żart ?!?!?! podobno kasy brakuje w mieście ..

Q
Q

Znowu prywatny folwark Majchrowskiego i kolesi z PO. Dramat. Oddać pieniądze albo obniżyć stawki opłat!!!

D
Dyzio
28 października, 9:31, Olo:

Jak ktoś płacił za odbiór śmieci, a nie na akcje edukacyjne i punkty selektywnej zbiórki to powinien zgłosić w prokuraturze przestępstwo polegające na niekorzystnym rozporządzeniu jego mieniem. Tym bardziej, że to nie były dobrowolne wpłaty tylko przymusowe. Jak MPO chce robić takie akcje to niech świetnie opłacani prezesi zasponsorują

Dokładnie. Oszustwo w świetle prawa

K
Krakus

"W MPO zwracają uwagę, że od 1 kwietnia tego roku segregacja odpadów przeszła na wyższy poziom..." a mnie szlag trafia, jak niebieskie i żółte worki lądują w jednej śmieciarce i są zgniatane - ot taki to wyższy poziom. W MPO spokojnie można zaoszczędzić dużo więcej, gdyby nie zarządzanie firmą rodem z PRL-u. Tam nadal funkcjonuje zasada "mierny, bierny, ale wierny". Pseudo kierownicy, którzy nie znają się na niczym, a niewiedzę nadrabiają chamstwem i krzykiem. Mnóstwo marnotrawstwa a każdym kroku to standard. Najlepsze jak ma się zjawić jakaś kontrola, wtedy tydzień wcześniej robią porządki i właściwie zakład ma przestój. Nawet samochody parkują równiutko. Żaden prywatny właściciel nie pozwoliłby sobie na takie marnotrawstwo, ale w MPO można, bo to w końcu nie ich pieniądze. Swoją drogą, miłościwie nam panujący Prezydent obiecał, że jak powstanie spalarnia to będzie obniżka cen za wywóz śmieci...

g
gość

Akcje edukacyjne polegające zapewne na druku ulotek i plakatów, których nikt nie czyta przed wyrzuceniem do kosza. A reszta kasy pójdzie na szkolenia i pogadanki przeprowadzane przez znajomych królika. Kasą się ładnie wyda, kto ma zarobić to zarobi i dalej będą golić barany

B
Burmistrz Nowej Huty

Gdyby była natomiast niedoplata 28 milionów to wtedy pan pre-zydent natychmiast przypomniały sobie o mieszkańcach i wlepilby im kosmetyczna w jego mniemaniu podwyżkę za wywóz śmieci o kilkaset zlotych

O
Olo

Jak ktoś płacił za odbiór śmieci, a nie na akcje edukacyjne i punkty selektywnej zbiórki to powinien zgłosić w prokuraturze przestępstwo polegające na niekorzystnym rozporządzeniu jego mieniem. Tym bardziej, że to nie były dobrowolne wpłaty tylko przymusowe. Jak MPO chce robić takie akcje to niech świetnie opłacani prezesi zasponsorują

G
Gość
28 października, 8:55, Xxx:

Przepraszam bardzo, ale to są pieniądze "zaoszczędzone" czy też nadpłacone, bo usługa została przeszacowana? To istotna różnica i osobiście oczekuję zwrotu, a nie trwonienia niesłusznie nadpłaconych pieniędzy na bezużyteczne "akcje edukacyjne", które zwykle polegają na druku ulotek, które lądują w koszu, albo wyświetlaniu filmików w tramwaju, których zupełnie nikt nie ogląda.

Pewnie podobne zaoszczędzenia są w opłatach za wodę i prąd XD To chyba jest złodziejstwo mówiąc tak zwyczajnie ponieważ te opłaty są regularnie podwyższane i na koniec roku są zazwyczaj dopłaty za niby źle segregowane śmieci. Jeszcze większy problem to chyba kilkukrotnie większe zużycie worków z plastiku do idiotycznej segregacji.

G
Gość
28 października, 07:37, res:

A może MPO zacznie odbierać i transportować odpady zielone nie mieszczące się do worków konary gałęzie itp

-bo na razie proponują ,żeby klient sam odwoził do kompostowni.

I bardzo dobrze. Dlaczego wszyscy mają płacić za kogoś konary🤔

X
Xxx

Przepraszam bardzo, ale to są pieniądze "zaoszczędzone" czy też nadpłacone, bo usługa została przeszacowana? To istotna różnica i osobiście oczekuję zwrotu, a nie trwonienia niesłusznie nadpłaconych pieniędzy na bezużyteczne "akcje edukacyjne", które zwykle polegają na druku ulotek, które lądują w koszu, albo wyświetlaniu filmików w tramwaju, których zupełnie nikt nie ogląda.

Dodaj ogłoszenie