Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 40 drzew pójdzie pod topór. Na ich miejscu wyrośnie wjazd i parking do nowego budynku Straży Miejskiej

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Na ulicy Fatimskiej planowane jest wycięcie 40 drzew, aby zrobić miejsce dla wjazdu oraz parkingu przy nowym budynku Straży Miejskiej. Zdanie na ten temat jest podzielone, ponieważ aktywiści uważają, że wycinanie w większości zdrowych drzew to zły pomysł. Magistrat zaś zapewnia, że w zamian za poddanie pod topór wspomnianych drzew, pojawią się nasadzenia zastępcze.

Wojciech Krzysztonek Radny Miasta Krakowa zwraca uwagę, że nowohucka Straż Miejska potrzebuje nowego i przede wszystkim "swojego", a nie wynajmowanego lokalu. Według niego tylko działka przy ul. Fatimskiej spełnia warunki by zrealizować tę inwestycję. Budowa nowej siedziby Straży Miejskiej ma się rozpocząć na przełomie 2023 i 2024 roku.

Kamil Popiela z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Krakowie wylicza, że łącznie do wycinki przewidziano 40 drzew, a wśród nich wiąz szypułkowy, cis pospolity, żywotnik zachodni, klon jesionolistny, sosnę pospolitą, świerk pospolity, świerk kłujący oraz sosnę czarną. Popiela dodaje: - Wiele z okazów jest w bardzo złym stanie. W zamian za wycinkę wskazanych gatunków drzew, przewidziane są nasadzenia nowych roślin, aby wyrównać straty poniesione w związku z wycinką.

Jak się dowiadujemy, dotychczasowy budynek przy ulicy Fatimskiej 8, czyli ceglana XIX-wieczna szkoła z czasów Autonomii Galicyjskiej (chociaż nie jest wpisana do rejestru ani ewidencji zabytków), zostanie całkowicie zburzona, a w jej miejsce będzie zaś postawiony nowy budynek z pomieszczeniami służbowymi Straży Miejskiej. W jego podziemiach zostanie przygotowanych 38 miejsc postojowych. Przed samym budynkiem z kolei znajdzie się osiem miejsc parkingowych.

Zygmunt Bińczycki Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVI Bieńczyce dodaje, że od początku uczulał również na to, żeby w projekcie nowego budynku Straży Miejskiej znalazło się też miejsce dla Centrum Aktywności Seniorów oraz dla społeczności lokalnej.

40 sztuk drzew ma ustąpić miejsca dla nowego wjazdu (chociaż jeden już jest), większego parkingu oraz dojazdu do parkingu podziemnego.

Jak mówi Mariusz Waszkiewicz z Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody przyznaje, że "drzewa nie posiadają dużej wartości przyrodniczej czy dendrologicznej, ale są dosyć duże, a ich wycinanie oraz likwidowanie terenu zielonego by wybudować parking budzi wątpliwości".

- W obecnych czasach, czyli w kryzysie klimatycznym, wycinanie jakichkolwiek drzew w dobrym stanie - zwłaszcza pod parking - to po prostu zły pomysł - komentują społecznicy z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

Radny Miasta Krakowa Wojciech Krzysztonek także zwraca uwagę na wycinkę: - Wycinka drzew faktycznie jest niezbędna dla realizacji tej inwestycji, ale wykonawca został zobowiązany przez Zarząd Inwestycji Miejskiej do przeanalizowania możliwości zrealizowania nasadzeń zastępczych w tym rejonie, w którym mają być wycięte drzewa. Mam nadzieję, że tak się stanie i w ostatecznym rozrachunku okoliczni mieszkańcy nie stracą zieleni.

Zygmunt Bińczycki mówi nam, że mieszkańcy nie zgłaszali do Rady Dzielnicy, by mieli jakieś zastrzeżenia dotyczące wycinki drzew. Tłumaczy także, że nasadzenia zastępcze przy wycince na rzecz inwestycji muszą być wykonane.

Miała być ogrzewalnia dla bezdomnych

Wcześniej pojawił się także pomysł, by przy ul. Fatimskiej zrobić ośrodek dla bezdomnych, jednak spotkało się to z dużym sprzeciwem mieszkańców Nowej Huty.

- Dla tych ludzi istnieje alternatywa, albo SM, albo bezdomni. Z taką alternatywą się nie zgadzam, uważam, że nieruchomość może być wykorzystana na inne cele publiczne z zachowaniem układu obecnej zieleni - oczywiście przy pielęgnacji i usunięciu drzew będących w złym stanie - tłumaczy Mariusz Waszkiewicz.

W spotkaniu z przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zorganizowanym w 2019 roku wzięło udział blisko 200 mieszkańców. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że w budynku siedziby Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty nie chcą ogrzewalni dla bezdomnych. Na nic nie zdały się argumenty dyrektora MOPS-u Witolda Kramarza, że miałoby się tam również znaleźć miejsce dla seniorów i lokalnej społeczności.

Krzysztonek mówi - ,,Warunki lokalowe krakowskiej Straży Miejskiej są obecnie, delikatnie mówiąc złe - zwraca uwagę radny. - Pomieszczenia często nie spełniają należytych standardów, a ponadto SM prawie wszystkie lokale wynajmuje. Jedynym obiektem będącym w trwałym zarządzie SM jest budynek przy ul. Dobrego Pasterza, ale za kilka lat zostanie on wyburzony, ponieważ stoi na trasie planowanego do budowy tramwaju. Więc SM nie będzie miał już nic własnego. Budynek przy ul. Fatimskiej ma służyć nowohuckiemu oddziałowi SM. Obecnie odział ten działa w lokalach wynajmowanych od jednej ze wspólnot na os. Centrum C. Warunki oraz dojazd do tego miejsca nie są najlepsze". Radny dodaje także, że nowy budynek ma mieć wyższy standard i przede wszystkim lepsze warunki komunikacyjne.

Prezes Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody podsumowuje, że według niego, przeniesienie siedziby SM z ul. Dobrego Pasterza byłoby złym rozwiązaniem, ponieważ obecna lokalizacja jest lepsza dla mieszkańców, by pójść tam załatwić swoje sprawy, pod względem centralnej lokalizacji, dostępności komunikacji publicznej, dojazdu samochodami. Waszkiewicz tłumaczy także, że działka na ul. Fatimskiej jest bardzo wąska i ciasna. Jednak zwraca uwagę, że jeżeli do inwestycji faktycznie dojdzie, to jedynym słusznym krokiem będzie domaganie się o jak największą liczbę nasadzeń zastępczych.

- Rozpoczęcie inwestycji przewidywane jest na przełomie 2023 i 2024 roku, a jej zakończenie w roku 2025 - mówi Kamil Popiela z krakowskiego magistratu.

Warto przypomnieć, że niedawno zakończył się remont ulicy Fatimskiej. Jak się okazuje, teraz po nowo wylanym asfalcie będzie jeździł ciężki sprzęt i niszczył nawierzchnię. UMK tłumaczy, ze remont ul. Fatimskiej nie mógł czekać, ponieważ stan ulicy, na odcinku którego remont dobiega końca, był w fatalnej kondycji. Na tak duże zniszczenia drogi złożyły się m.in jej permanentne zalewanie przez deszcz oraz duży ruch samochodowy i brak poboczy na wielu jej fragmentach.

- Stąd remont tego odcinka w uzgodnieniu z Radą Dzielnicy XVI Bieńczyce. Trudno byłoby pozostawić tę ulicę na kolejne lata w tak fatalnym stanie, bo inwestycja związana z budową nowej siedziby straży miejskiej dopiero będzie realizowana z jej końcem przewidzianym dopiero na 2025 rok - wyjaśnia Popiela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. 40 drzew pójdzie pod topór. Na ich miejscu wyrośnie wjazd i parking do nowego budynku Straży Miejskiej - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski