Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 76. rocznica rozbicia więzienia św. Michała. ZDJĘCIA

Patrycja Puszczewicz
Patrycja Puszczewicz
18 sierpnia, o 12:00 odbyła się uroczystość upamiętniająca rozbicie przez żołnierzy Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” więzienia św. Michała, w którym przetrzymywano członków podziemia niepodległościowego. Zobacz relacje z wydarzenia.

Dziś w budynku więzienia istnieje muzeum. W XVIII wieku został on odebrany karmelitom bosym przez władze zaborcze. W 1945 r. gmach przejęło komunistyczne Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, a cele zaczęto zapełniać żołnierzami Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

Rozłam nadszedł 18 sierpnia 1946 r., kiedy to żołnierze 6. Kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” uwolnili 62 osoby, głównie więźniów politycznych. Najazd odbył się z użyciem skradzionej ciężarówki, w ruch poszły sfałszowane dokumenty, pozwalające na przekroczenie murów więziennych. Część ze strażników, w tym Irena Odrzywołek, współpracowała z podziemiem, dlatego w środku czekali już na nich uzbrojeni więźniowie. Ciężarówka z trzydziestoma osadzonymi wyruszyła w kierunku Miechowa.

Za pomoc w uwolnieniu więźniów i współpracę z podziemiem, Irena Odrzywołek została 3 grudnia 1946 r. skazana przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach na śmierć. Stracono ją 17 grudnia w więzieniu przy ul. Mikołowskiej w Katowicach.

W programie uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na murze obok wejścia do Muzeum Archeologicznego przy ul. Poselskiej 3 w Krakowie. Odbył się także apel pamięci, salwa honorowa i wygłoszono przemówienia. Dr Michał Wenklar (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN) opowiedział uczestnikom, jak dokładnie przebiegała akcja odbicia więżniów.

Na uroczystości obecny był Świadek Historii, 95-letni por. Wacław Szacoń „Czarny”, żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej.

Współorganizatorami uroczystości byli: Oddział IPN w Krakowie, Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Małopolski i Muzeum Archeologiczne w Krakowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. 76. rocznica rozbicia więzienia św. Michała. ZDJĘCIA - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski