Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 79. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę. Oddali hołd poległym w nierównej walce [ZDJĘCIA]

Piotr Subik
Piotr Subik
Uroczystości na pl. o. Adama Studzińskiego
Uroczystości na pl. o. Adama Studzińskiego Fot. Adam Wojnar
Obchody 79. rocznicy zdradzieckiej napaści Armii Czerwonej na Polskę odbyły się w poniedziałek, 17 września w Krakowie.

– Polska była samotna, narażona z jednej i z drugiej strony na heroiczną walkę o własną tożsamość, o tożsamość swego chrześcijańskiego ducha i prawdziwie demokratycznych tradycji. Siedemnastego września rozpoczęło się pasmo nieszczęść – w ten sposób do wydarzeń sprzed 79 lat nawiązywał w poniedziałek podczas mszy świętej w katedrze na Wawelu abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski przypomniał też, że totalitarna ideologia – hitlerowskiego nazizmu i bolszewickiego ateizmu – zagrażała nie tylko suwerenności naszego kraju, ale też „wymierzona była przeciwko Bogu i ewangelicznemu ideałowi życia”.

Nabożeństwo w katedrze wawelskiej było pierwszym elementem krakowskich obchodów rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939 r. Modlono się podczas niej za tych, jak przypomniał abp Jędraszewski, którzy stanęli do nierównej walki.

Abp Jędraszewski wspomniał też o Katyniu jako symbolu terroru i sowieckiej polityki niszczenia narodu polskiego.

Z Wawelu uczestnicy rocznicowych obchodów przeszli pod Krzyż Katyński na pl. o. Adama Studzińskiego. Modlitwę poprowadził tam o. Jerzy Pająk, kapelan Armii Krajowej i środowisk niepodległościowych.

– Ważne jest, aby przypomnieć, że u zarania II wojny światowej leżał pakt Ribbentrop – Mołotow, że mówimy o sojuszu dwóch potęg, wschodniej i zachodniej. Warto pamiętać, że symbolem tego dwustronnego najazdu była obrona Lwowa – mówił dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Złożono też kwiaty pod tablicą Zesłańców Sybiru w klasztorze oo. kapucynów i przy Pomniku Ofiar Komunizmu na cmentarzu Rakowickim.

W Warszawie, w uroczystościach rocznicowych wziął udział prezydent Andrzej Duda. Złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Towarzyszyli mu harcerze. Na koniec podniosłego spotkania na trąbce odegrano sygnał „Śpij Kolego”.

17 września 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła na teren walczącej z Niemcami Polski, łamiąc tym samym polsko-sowiecki pakt o nieagresji. W przekazanej w Moskwie ambasadorowi Wacławowi Grzybowskiemu nocie napisano m.in.: „Rząd polski uległ rozkładowi i nie przejawia oznak życia. Oznacza to, że państwo polskie i jego rząd faktycznie przestały istnieć”. Wg IPN, w latach 1939-41 represjom Sowieci poddali 1,6 mln Polaków. Zginęło 150 tys.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Zmiany w ordynacji wyborczej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski