Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 96. urodziny generała Tadeusza Bieńkowicza. Tort, modlitwa i panel historyczny [ZDJĘCIA]

Piotr Subik
Piotr Subik
30.05.2018 krakow  dowdodztwo wojsk specjalnych dzien weteranawreczenie nomicja generalska tadeusz bienkowiczfot. anna kaczmarz  / dziennik polski / polska press
30.05.2018 krakow dowdodztwo wojsk specjalnych dzien weteranawreczenie nomicja generalska tadeusz bienkowiczfot. anna kaczmarz / dziennik polski / polska press Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Kłopoty ze zdrowiem zakończone pobytem w szpitalu sprawiły, że generał Tadeusz Bieńkowicz „Rączy” nie mógł wziąć w poniedziałek, 13 maja udziału w panelu historycznym przygotowanym z okazji jego 96. urodzin w budynku „Sokoła” w Krakowie.

Chorego bohatera odwiedziła tego dnia w szpitalu organizatorka uroczystości, s. Witalisa Hanna Żaboklicka ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

Na początku spotkania w budynku „Sokoła” list od prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dra Jarosława Szarka odczytał dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr hab. Filip Musiał. Czytamy w nim m.in. „Pozostaje Pan dla współczesnych Polaków niedoścignionym wzorem bohaterstwa i waleczności. Niezłomnym żołnierzem, którego ani więzienie, ani tortury, ani nawet orzeczona przez komunistyczne sądy kara dożywotniego więzienia, nigdy nie zdołały pokonać. (...)”. Przypomniano także bohaterskie czyny gen. Bieńkowicza w walce z Niemcami i Sowietami.

„Panie Generale. W obronie Ojczyzny, za broń chwycił Pan pierwszy raz mając siedemnaście lat i tak naprawdę tej broni nigdy Pan nie złożył. Nawet w najtrudniejszych chwilach Rączy« nigdy nie zawiódł. Dziś Ojczyzna chyli czoła przed swoim Wiernym Obrońcą” – napisał prezes IPN.

Podczas panelu historycznego była mowa m.in. o kwaterze na Łączce na Powązkach, gdzie komuniści grzebali szczątki zamordowanych żołnierzy wyklętych, o niezłomnych kobietach wiernych Bogu i Ojczyźnie oraz leśnikach w służbie partyzantom. Nie zabrakło urodzinowego tortu. Później w kościele sercanek przy ul. Garncarskiej odprawiono mszę św. w intencji gen. Tadeusza Bieńkowicza.

Organizatorem uroczystości był Instytut Religijno Patriotyczny św. Józefa Sebastiana Pelczara „Iskra Bożego Serca i Maryi” we współpracy z Oddziałem IPN w Krakowie, Małopolskim Kuratorem Oświaty, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie, Wojewódzkim Sztabem Wojskowym w Krakowie i 11. Małopolską Brygadą Obrony Terytorialnej.

**

Tadeusz Bieńkowicz**

Urodził się 15 kwietnia 1923 r. w Lidzie na ziemi grodzieńskiej. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, służąc w 77. Pułku Piechoty AK Okręgu Nowogródzkiego pod dowództwem por. Jana Borysewicza „Krysi”. Walczył z okupantem niemieckim i sowieckim. Uczestniczył m.in. w brawurowym szturmie na niemiecki garnizon w Horodnie na Polesiu oraz wielu innych akcji, jak zdobycie Ejszyszek w rejonie solecznickim i stacji kolejowej Werenów, likwidacja Ortskommendatury w Kaleśnikach czy odbicie kilkudziesięciu polskich skazańców z niemieckiego więzienia w Lidzie.

Następnie działał w Gdańsku, skąd – z uwagi na zagrożenie ze strony UB – wyjechał do Krakowa i rozpoczął studia na Akademii Handlowej. Należał przy tym do antykomunistycznej konspiracji. Został aresztowany w 1950 r. Przez siedem miesięcy poddawano go torturom, lecz oprawcy nie zdołali złamać Tadeusza Bieńkowicza. Bohaterski żołnierz został skazany na dożywocie. Wyszedł z więzienia w roku 1956.

Przez całe dziesięciolecia gen. Bieńkowicz krzewił wśród młodzieży wiedzę o zbrodni katyńskiej i prawdę o działalności AK oraz Żołnierzy Niezłomnych, zwłaszcza na Kresach. Jest współzałożycielem Związku Więźniów Okresu Stalinowskiego, pełni funkcje prezesa Polskiego Związku Więźniów Komunizmu w Krakowie, sekretarza Małopolskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacji Muzeum Historii AK, a także prezesa oddziału Nowa Huta w Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej. Jest członkiem Rady Honorowej Okręgu Nowogródzkiego ŚZŻAK w Warszawie, Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, Stowarzyszenia Ziemi Lidzkiej w Lidzie.

Gen. Tadeusz Bieńkowicz szczyci się Orderem Wojennym Virtuti Militari V kl., został też odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kampanii Wrześniowej, Krzyżem Więźnia Komunizmu z Mieczami, Odznaką Weterana, Honorową Odznaką Żołnierza AK.

WIDEO: Zmiany w egzaminie na prawo jazdy. Mają na nich skorzystać kursanci

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski