Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej. W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda [ZDJĘCIA]

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
AGH rozpoczęła swoją działalność dokładnie 20 października 1919 r. Od tamtej pory jej mury opuściło już ponad 200 tys. absolwentów. Naukowcy z AGH prowadzą badania nie tylko z zakresu dyscyplin związanych z przemysłem ciężkim, ale również inżynierii materiałowej, telekomunikacji czy automatyki i robotyki.

WIDEO: Trzy Szybkie

Główne obchody rozpoczętego już w ub. roku jubileuszu 100-lecia działalności Akademii Górniczo-Hutniczej odbyły się w sobotę w krakowskim Centrum Kongresowym ICE. W uroczystym urodzinowym posiedzeniu senatu AGH i inauguracji kolejnego roku akademickiego wzięli udział byli i obecni pracownicy i studenci drugiej co do wielkości uczelni technicznej w kraju oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

- AGH była niezwykle ważnym elementem realizacji tej wielkiej wizji odrodzonej, nowej, silnej Rzeczpospolitej, która powstała z popiołów po 123 latach - podkreślał prezydent Andrzej Duda, przypominając, że z krakowską uczelnią związani są jego rodzice, a jego samego uznać można za „dziecko AGH”.

Prezydent Duda dziękował w imieniu całego kraju za wykształcenie wielu specjalistów, którzy zasilali polski rynek, ale też przynosili chlubę swoją pracą w krajach całego świata. - Dziś AGH rozkwita: nowe budynki, piękne laboratoria, nie słabnący poziom, stałe, najwyższe miejsce w ogólnopolskich rankingach - wyliczał prezydent Duda. Urodziny AGH świętowali też m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, były premier Jerzy Buzek, wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

100-lecie AGH. Niezwykły pokaz multimedialny nad Wisłą

Minister Gowin zapowiedział, że z okazji okrągłego jubileuszu z budżetu państwa na konto AGH trafi dodatkowe 100 mln zł w obligacjach skarbu państwa. - Jestem przekonany, że na tej uczelni te środki zostaną wykorzystane naprawdę znakomicie, dla rozwoju polskiej nauki i podniesienia - już bardzo wysokiego - poziomu kształcenia studentów - mówił wicepremier Gowin.

Podczas uroczystości najbardziej zasłużeni dla rozwoju AGH pracownicy odebrali odznaczenia państwowe. W gronie nagrodzonych przez prezydenta Dudę znalazł się m.in. prof. Ryszard Tadeusiewicz.

AGH rozpoczęła swoją działalność 20 października 1919 r. Jej mury opuściło już ponad 200 tys. absolwentów. Naukowcy z AGH prowadzą badania nie tylko z zakresu dyscyplin związanych z przemysłem ciężkim, ale również inżynierii materiałowej, telekomunikacji czy automatyki i robotyki. Na tej uczelni powstał satelita z powodzeniem wysłany w kosmos, bolid wyścigowy rywalizujący w międzynarodowych zawodach, robot grający na pianinie i taki rozwożący paczki, łazik marsjański czy łódź napędzana energią słońca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski