Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Aktywiści chcą zieleni zamiast betonu w parku przy Karmelickiej [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Tak może wyglądać przyszły park przy ul. Karmelickiej - projekt zaprezentowany przez miasto podczas konsultacji społecznych
Tak może wyglądać przyszły park przy ul. Karmelickiej - projekt zaprezentowany przez miasto podczas konsultacji społecznych Gajda Architektura Krajobrazu
Trwają konsultacje społeczne w sprawie budowy parku przy ul. Karmelickiej. Mieszkańcom przedstawiono właśnie koncepcję zagospodarowania tego atrakcyjnego terenu w centrum miasta. Aktywiści alarmują, że nie o taki park walczyli. Zwracają uwagę, że proponowane rozwiązania nie są zbieżne z tym, co proponowała strona społeczna w projekcie załączonym do budżetu obywatelskiego, w którym inwestycja została wybrana do realizacji głosami krakowian.

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

-

Proponowaliśmy park z mnóstwem zieleni, wieloma drzewami, zakamarkami, w których można byłoby w ciszy i spokoju odpocząć na ławce, a proponuje się betonową patelnię.

Drzewa mają być umieszczone wyłącznie na obwodzie działki, a na środku przewidziane są tylko niskie nasadzenia i trawnik. Jest zatem bardzo duża ekspozycja na słońce, nie ma cienia, miejsc do schowania się - komentuje Natalia Nazim, która zgłosiła do budżetu obywatelskiego projekt budowy parku przy ul. Karmelickiej. - Topole, których szpaler planuje się nasadzić przy murze, to szybko rosnące drzewa i pochłaniają dużo dwutlenku węgla, ale też bolączka alergików, a ich korona jest typowo wertykalna, nie daje rozłożystego cienia - dodaje.

Kraków. Częściowo podziemny parking przy stadionie Wisły i o...

Natalia Nazim zwraca też uwagę, że poddany konsultacjom projekt nie otrzymał pozytywnej opinii małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Konsultowanie takiego projektu to strata czasu i energii mieszkańców - mówi Natalia Nazim. - W proponowanej koncepcji zaplanowano betonową sadzawkę i tylko jedną długą, betonową ławkę w parku. Wszyscy inni siedzą na trawie lub stoją. Do tego od strony ulicy Karmelickiej wyznaczono betonowy plac. Nawet nie dano szansy na to, by mieszkańcom przedstawić w konsultacjach społeczną koncepcję parku - dodaje.

Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie odpowiada: - W parku 80 procent powierzchni to zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego będzie zieleń, a 20 procent to utwardzenia- między innymi alejki więc trudno mówić tu o betonowym parku.

Urząd: "Propozycje mieszkańców dotyczące parku przy Karmelickiej nie są możliwe do realizacji"

W magistracie tłumaczą też, że projekt do budżetu obywatelskiego "Tak dla Parku przy Karmelickiej" zawierał jedynie części społecznej koncepcji opracowanej przez Katarzynę Wysocką i Wojciecha Kurka. - Całość została dostarczona już po ogłoszeniu zwycięstwa tego projektu w budżecie obywatelskim - zaznaczają w Zarządzie Zieleni Miejskiej.

- Społeczna koncepcja została opracowana w 2016 roku. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący działkę, na której ma powstać park został uchwalony w 2018 roku. Z uwagi na powyższy fakt, niektóre rozwiązania zawarte w społecznej koncepcji nie są możliwe do realizacji, gdyż nie są zgodne z obowiązującym miejscowym planem. Natomiast założenia zawarte w społecznej koncepcji, jak i projekcie budżetu obywatelskiego zostaną dopasowane do obowiązujących aktów prawnych tak, aby projekt mógł być możliwy do realizacji - dodają.

Lista zastrzeżeń aktywistów co do proponowanej przez miasto koncepcji jest jednak bardzo długa. - W proponowanej koncepcji brak jest nawiązania do idei ogrodu śródblokowego. Parki się robi teraz naturalistyczne, mnóstwo gęstej zieleni, wąskie, meandrujące ścieżki etc. - komentuje Natalia Nazim. - Tymczasem proponowana ścieżka główna w parku to bardzo szeroki bulwar - jest to zagospodarowanie typowo korytarzowe, pasażowe. Tamtędy będzie się miło przechodziło, ale nie szło do samego parku. Nie chcemy, żeby park pełnił rolę tranzytową. Bardzo dobrze, że będzie tam woda, ale dlaczego zaplanowano w związku z tym długi, betonowy kanał - dodaje.

W ramach konsultacji społecznych (prowadzonych przez ZZM) dotyczących parku przy ul. Karmelickiej mieszkańcy do 14 grudnia mogą składać uwagi do wstępnej koncepcji zagospodarowania tego terenu.

Park ma być poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej. Może tam powstać przystanek metra

Przypomnijmy, że budowa parku przy ul. Karmelickiej to jedno ze zwycięskich zadań wybranych przez krakowian w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. ZZM podpisał z firmą Gajda Architektura Krajobrazu umowę na opracowanie projektu budowy parku, który ma być poświęcony twórczości noblistki Wisławy Szymborskiej, nosić jej imię.

Wykonawca projektu będzie musiał wziąć pod uwagę dodatkowe aspekty, jakie pojawiły się ostatnio w związku z planami dla tej działki między ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów. Firma ILF Consulting Engineers Polska, wykonująca dla miasta studium bezkolizyjnej komunikacji w Krakowie, bierze pod uwagę, by pod przyszłym parkiem powstała jedna ze stacji pierwszej linii metra.

Najpierw planowano tam hotel, ostatecznie zdecydowano się na park

Przypomnijmy, że problemy z działką przy ul. Karmelickiej (obecnie znajduje się tam naziemny parking) ciągną się od ponad 20 lat. W 1998 r. miasto uzyskało za nią w licytacji 48 mln zł. Wygrała osoba prywatna, która rok później sprzedała prawo użytkowania wieczystego firmie Portico Galicja. Oprócz parkingu chciała ona wybudować tam m.in. kino i hotel. Kolejny inwestor, irlandzka firma Howard Holdings, odkupiła teren, ale nie wykonała inwestycji z powodu kryzysu. Sąd orzekł, że działka może wrócić do miasta.

Trwa budowa wielofunkcyjnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy Zespole Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego przy ul. Ułanów 3 w Krakowie.

Kraków. Przy ulicy Ułanów powstaje kompleks sportowo-rekreac...

Na początku 2013 r. radni zgodzili się na jej sprzedaż za 36 mln zł. Kupnem zainteresowana była krakowska firma Metropolis, która chciała wybudować hotel, apartament i parking podziemny. Plany spotkały się z protestami mieszkańców. Prezydent wycofał się więc z przetargu. Później pojawiła się koncepcja budowy na części działki siedziby IPN.

Aktywiści miejscy od lat walczyli natomiast o utworzenie parku. Jedna z pierwszych społecznych koncepcji była przez nich prezentowana już siedem lat temu. Po protestach mieszkańców prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ostatecznie wycofał się z planów sprzedaży terenu pod inwestycje.

W Zarządzie Zieleni Miejskiej szacowano niedawno, że koszt budowy parku przy ul. Karmelickiej wyniesie 6-7 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Aktywiści chcą zieleni zamiast betonu w parku przy Karmelickiej [WIZUALIZACJE] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski