Kraków. Arcybiskup Marek Jędraszewski złożył świąteczne życzenia: Głębokiej wiary, silnej nadziei i miłości

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
szopka.franciszkanska4.pl
Udostępnij:
Metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski w Wigilię przed północą przybył do Żywej Szopki przy Bazylice Franciszkanów aby mieszkańcom i gościom przebywającym w Krakowie złożyć świąteczne życzenia.

- Z całego serca życzę wam głębokiej wiary, że oto Bóg jest pośród nas. Silnej nadziei, że dojdziemy kiedyś do Niego. I miłości, miłości do samego Boga, pełnej wdzięczności i miłości do drugiego człowieka, bo przyjście Chrystusa na świat jeszcze bardziej pogłębiło w nas poczucie braterstwa, a jednocześnie Synostwa Bożego. W tym trwajcie, to w sobie pogłębiajcie – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski.

- Z tymi najlepszymi myślami przeżywajcie święta Bożego Narodzenia i ten wspaniały, pełen radości czas bożonarodzeniowy – dodał metropolita krakowski.

W wigilijną noc w szopce odbywało się kolędowanie z franciszkańskim zespołem „Fioretti”. Przed bazylikę przybyło wielu krakowian, a także turyści z różnych krajów, którzy spędzają święta pod Wawelem. Wszyscy składali sobie życzenia i przełamali się opłatkiem. Wieczór zwieńczyła pasterka w Bazylice św. Franciszka z Asyżu.

Tradycja przygotowania bożonarodzeniowej szopki sięga aż 1223 roku, kiedy we włoskiej miejscowości Greccio św. Franciszek razem ze swoimi braćmi chciał odtworzyć atmosferę narodzin Chrystusa. Za zgodą papieża przygotował żłób, siano oraz sprowadził woła i osła. Zainspirowani tym wydarzeniem, bracia franciszkanie z krakowskiego seminarium duchownego w 1992 roku postanowili zorganizować pierwszą tego typu szopkę w Polsce. Inicjatywa została bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców i stała się nieodłączną tradycją świąt Bożego Narodzenia w Krakowie.

Kolorowe szopki bożonarodzeniowe w krakowskich kościołach. R...

W tym roku Żywa Szopka jest organizowana po raz 25. W Boże Narodzenie i drugi dzień świąt spotkanie rozpoczyna się w godzinach popołudniowych. Podczas trwania wydarzenia każdy ma możliwość znalezienia ulubionej atrakcji: spektakle jasełek, kolędowanie z zaproszonymi zespołami oraz żywe zwierzęta w specjalnie przygotowanych zagrodach (w tym roku dotarły dwie lamy i oślica z krakowskiego Ogrodu Zoologicznego oraz owce i króliki od prywatnych hodowców).

Program Żywej Szopki:

Poniedziałek, 25 grudnia, Boże Narodzenie:
14 – rozpoczęcie spotkania „Święty Franciszek, Greccio, wół i osioł” – o. Andrzej Zając OFMConv
14.30 – Jasełka – uczniowie Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie
15.30 – kolędowanie – Zespół „Na Maksa” (Harmęże)
16.30 – wizyta o. Mariana Gołąba OFMConv – prowincjała krakowskiej prowincji franciszkanów
17 – kolędowanie – franciszkański zespół „Fioretti” (Kraków)

Wtorek, 26 grudnia, Święto Świętego Szczepana:
14 – rozpoczęcie spotkania „Kilka słów o Bożym Narodzeniu” – ks. Wojciech Węgrzyniak
14.30 – kolędowanie – zespół „Jakubowe Muszelki” (Kraków)
15.30 – Jasełka – Niezależne Domostwo „San Damiano” w Chęcinach
16.30 – kolędowanie – zespół „Ku Chwale” (Nowy Sącz)
18.15 – kolędowanie – Magda Anioł (Katowice).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

11
Szkukajcie na fB;

K
z

N
s
z
z

S
o
l
i
d
a
r
n
o
s
c

O
r
g
a
n
i
s
t
o
w 11
e
emil
Mowa trawa! Zejdz na ziemię i między ludzi człowieku nie skalany pracą i codzienną pracą za grosze! Chciałbym twojej tygodniówki a byłbym pełen miłości!
e
edoo
Co nam z braterstwa i miłości skoro w takim luksusie w jakim wy żyjecie i dobrobycie musimy zapomnieć aby żyć i ledwo wiązać koniec z końcem! Podzielcie się z nami i bądzcie braterscy i pełni miłości wobec nas! Zmieńcie statystyki i niech na jednego księdza przypada mniej niż 20 pokoji i mniej słóżby oraz limuzyn! Dzielcie się wszystkim i swoim przykładem nas porywajcie do miłości, braterstwa na drugiego człowieka! Czyżbyście nie słuchali jeszcze poleceń papieża Franciszka?
m
mazzi
przetrwaliśmy hitlera, stalina, przetrwamy kaczora
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie