Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków Arena do przebudowy! Ma pomieścić więcej widzów.

Piotr Tymczak
Obecnie podczas imprez na płycie głównej mieści się 3,5 tys. osób. Po przebudowie na płytę wejdzie nawet 9 tysięcy
Obecnie podczas imprez na płycie głównej mieści się 3,5 tys. osób. Po przebudowie na płytę wejdzie nawet 9 tysięcy FOT. ANNA KACZMARZ
Kontrowersje. – Halę budowano w pośpiechu przed wyborami, a teraz trzeba ją poprawiać. To żenujące – komentują krakowscy radni

Kraków Arenę w Czyżynach otwarto w maju ubiegłego roku. Okazuje się, że nie wybudowano jej jak trzeba. Odpowiadająca za obiekt gminna spółka Agencja Rozwoju Miasta ogłosiła właśnie przetarg na zmianę sposobu użytkowania płyty głównej hali. Chodzi o to, aby podczas imprez mogło się na niej pomieścić 9300 osób, a nie 3,5 tys. jak jest obecnie.

Modyfikacja dotyczy głównie koncertów. Wiadomo, że podczas nich miejsca stojące przed sceną są najpopularniejsze, gdyż tam można się najbardziej wyszaleć.

Problem jednak w tym, że o tym wiadomo było dużo wcześniej, jeszcze podczas budowy hali. Już w maju 2013 roku pisaliśmy w „Dzienniku Polskim”, że przedstawiciele Krakowskiego Biura Festiwalowego (odpowiada za organizację w Kraków Arenie imprez kulturalnych, w tym koncertów) zwracali uwagę, iż ciężko będzie ściągnąć do hali największe gwiazdy muzyki, jeżeli na parkiet przed sceną będzie można wpuścić tylko 3,5 tys. widzów.

Okazało się jednak, że tak hala została zaprojektowana i więcej osób na płytę główną nie wejdzie, bowiem jest za mało wyjść ewakuacyjnych. Wtedy informowaliśmy, że ARM zleciła ekspertyzę, czy da się, a jeżeli tak, to w jaki sposób przeprojektować halę, aby na parkiecie podczas koncertów mogło przebywać więcej widzów.

Rok temu w lutym informowaliśmy o wielkim pośpiechu w budowie hali, aby zdążyć z jej otwarciem na czas. Tak też się stało. Pierwszą imprezą w Kraków Arenie był koncert Disney Pixar z okazji Dnia Dziecka (30 maja 2014).

Później odbyło się kilka innych imprez (sportowych i koncertów), a ich kumulacja nastąpiła przed wyborami, w których kandydował obecny prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Hala była jedną z jego sztandarowych inwestycji.

– Tak spektakularna inwestycja jak Kraków Arena powinna być wykonana w całości od A do Z, a nie teraz przerabiana, kiedy trzeba już płacić za jej utrzymanie i powinna na siebie pracować – zwraca uwagę Grzegorz Stawowy, radny PO.

Jego zdaniem inwestycje robione w pośpiechu przedwyborczym są pechowe i często niewykończone jak należy. Podobnie jest też z Centrum Kongresowym, które musi być poprawiane pod kątem zabezpieczeń przeciwpożarowych.

– To, co się dzieje zakrawa na kpinę, kojarzy się z gierkowskimi obyczajami polegającymi na oddaniu inwestycji w planowanym terminie, a później ich poprawianiu – komentuje Józef Pilch, radny PiS, a zarazem specjalista w branży budowlanej.

W lutym tego roku okiem budowlańca oceniał postępy związane z budową Kraków Areny: „Lepiej nieco wydłużyć prace, niż robić po łebkach, odtrąbić, że się zdążyło na czas, a później zamykać halę, aby wykonać poprawki”.

– Będziemy żądać wyjaśnień w sprawie dodatkowych prac w Kraków Arenie i kosztów – zaznacza radny Pilch.

Zwiększenie pojemności płyty głównej w hali z zapewnieniem odpowiedniej ewakuacji ma być osiągnięte przez m.in. rozbudowę instalacji wewnętrznych (w tym m.in. oddymiania).

Pozwolenie na budowę (wydane 30 czerwca 2014 roku) obejmuje też etap II – stworzenie dodatkowego zaplecza sanitarnego dla widzów. ARM w przetargu wyznaczył, że prace mają zostać wykonane w 12 tygodni. Roboty nie mogą być prowadzone w dniach planowanych imprez w hali, co wykonawca ma uwzględnić w harmonogramie prac.

Do ARM skierowaliśmy wczoraj pytania w sprawie przetargu, ale do czasu zamknięcia numeru nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Zapytaliśmy też, czy wszystkie dotychczasowe prace związane z budową hali zostały rozliczone z wykonawcą. Odpowiedź dostaliśmy jedynie od wykonawcy – firmy Mostostal Warszawa.

– Jesteśmy w trakcie rozmów z zamawiającym na temat końcowego rozliczenia kontraktu, m.in. kwestii prac dodatkowych, których cenę wzajemnie uzgadniamy – informuje Agata Falęcka, rzecznik prasowy Mostostal Warszawa.

Kraków Arena jest największa w kraju. Może pomieścić 15 tys. widzów, a po przebudowie podczas koncertów będzie mogło wejść ponad 20 tys. Władze miasta zdecydowały się na poprawienie funkcjonalności obiektu, mając też na uwadze, że w Gliwicach rośnie konkurencyjna hala, która ma być gotowa w tym roku. Jest reklamowana jako najnowocześniejszy obiekt w tej części Polski, który pomieści 16600 widzów.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski