Kraków. Będzie nowa fontanna w Parku Lotników

Kraków. Będzie nowa fontanna w Parku Lotników

Zdjęcie autora materiału
Piotr Ogórek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Wizualizacja nowej fontanny w Parku Lotników
1/3
przejdź do galerii

Wizualizacja nowej fontanny w Parku Lotników ©Materiały prasowe

Krakowskie Wodociągi wesprą Zarząd Zieleni Miejskiej w rewitalizacji Parku Lotników Polskich i przygotują nową fontannę w parku. Prace trwają już od ponad miesiąca.
Prace budowlane toczą się na terenie parku, od strony Alei Jana Pawła II. Teren na razie wygląda jak wielki plac budowy, ale docelowo stanie tam nowoczesna fontanna. W jej sąsiedztwie przewidziano wiele zieleni, rabat kwiatowych i ławeczek. Fontanna o zmiennych poziomach skutecznie przesłoni widok na ulicę.

- Cała kompozycja fontanny jest powiązana z układem placu, nawierzchnia utwardzona płynnie przechodzi w powierzchnie zielone trawników i rabat. Płyty kamienne nadają efekt płaskich płaszczyzn pomiędzy którymi przelewa się woda, całość tworzy kompozycję kaskad.

Oprócz ruchu wody w nieckach spowodowanego różnicami poziomów, główną atrakcją fontanny jest obraz wodny oparty na zastosowaniu 9 dysz zmienno-obrazowych o maksymalnej wysokości obrazu 3 m, zlokalizowanych w górnej niecce celu m.in. odsłonięcia placu od ulicy, 12 dysz strumienia pełnego o maksymalnej wysokości 1,5 m, zlokalizowanych w niecce znajdującej się bezpośrednio na poziomie placu oraz 8 dysz mgławiących znajdujących się w dolnej niecce – mówi Artur Ganczarek z pracowni GAJDA Architektura Krajobrazu.

Zakres prac leżących po stronie Wodociągów Miasta Krakowa obejmuje wykonanie fontanny wraz z maszynownią (fontanna będzie miała 4 obrazy wodne) oraz niezbędnej infrastruktury wod-kan i elektrycznej. Do połowy lipca wykonano komorę maszynowni, ułożono całą instalację fontanny w niecce (zasilanie, przelewy, zrzuty zimowe wraz z połączeniem do maszynowni). Obecnie trwają prace związane z betonowaniem fundamentów i niecki.

Wodociągi Miasta Krakowa zainstalują także w Parku Lotników pitnik. Rewitalizacja Parku Lotników Polskich potrwa do 2019 roku. Do użytku mieszkańców stopniowo oddawane są kolejne obiekty, jak np. profesjonalny tor rowerowy, do którego niebawem dołączy skatepark i plac zabaw w nowej odsłonie.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo